نیلوفر رویتوند‌: ترسی از سرعت ندارم + عکس

نان، عشق، موتور سنگین

نیلوفر رویتوند‌

نیلوفر رویتوند‌ در گپ‌وگفتی خودمانی از ورودش به موتورسواری تا قهرمانی‌هایش صحبت کرد.

نیلوفر رویتوند‌ یکی از ریس‌سواران بی‌ادعا که سال‌ها تمرین می‌کند تا خود را به سطح موتورسواران مطرح دنیا برساند. عشق به موتورسواری کاری کرده نیلوفر نه گرمای هوا را متوجه شود و نه دلهره مسیر را. می‌گوید از زمستان ۹۵ موتورسواری را به صورت حرفه‌ای شروع کرده و هر روز که می‌گذرد، با این رشته ورزشی انس پیدا می‌کند. او کارهایش را جسورانه پیش می‌برد، وزن موتورش سنگین‌تر از چیزی است که بشود به راحتی تکانش داد یا کنترلش کرد، ولی دیگر آن‌قدر با موتورش یکی شده که با هم «ندار» شده‌اند! نیلوفر رویتوند‌ در گپ‌وگفت با خبرورزشی از ورودش به موتورسواری تا قهرمانی‌هایش حرف زد با ما در ملکانه همراه باشید.

بسیاری از دختران وقتی می‌خواهند ورزش متفاوتی انجام دهند، معمولاً جذب رشته‌های توپی و رزمی می‌شوند، چرا شما رفتید سراغ موتورسواری…
اتفاقاً من هم قبل از اینکه وارد موتورسواری شوم. ابتدا ژیمناستیک کار کردم، بعد از آن به‌صورت حرفه‌ای والیبال تمرین کردم و برای چند سال و در دوره دبیرستان کاپیتان تیم بودم و یک نایب‌قهرمانی تیمی هم در کارنامه دارم و در باشگاه استقلال کرج بازی کرده‌ام، پس از اینکه همه رشته‌ها را تجربه کردم رفتم سراغ شنا و برای مدت خیلی کوتاهی هم ورزش‌های رزمی، اما هیجانی که موتورسواری داشت من را به سمت خودش کشید.

واکنش مردم وقتی یک دختر موتورسوار را می‌بینند، چطور است؟
واکنش‌ها همیشه متفاوت بوده و هست، خانم‌هایی که می‌بینند موتورسواری می‌کنم واکنش خوبی دارند و حتی تشویق می‌کنند. در بین آقایان هم بسیاری هستند که واکنش‌های خوب و مثبت به موتورسواری بانوان دارند و یکسری هم واکنش منفی دارند.

موتورسوار زن ایرانی

فقط ریس‌سوار هستی یا به کراس هم علاقه داری؟
به موتور کراس هم علاقه دارم و به صورت تفریحی سوار می‌شوم، اما موتورسواری با ریس را بیشتر دوست دارم.

خانم نیلوفر رویتوند‌ اولین بار هیجان را با چه موتوری تجربه کردی؟
موتور ۱۲۵ داشتم و اولین هیجان را با همین موتور در کرج تجربه کردم.

در تردد‌های شهری هم از موتور استفاده می‌کنی؟
تا دو سال قبل برای تردد داخل شهری از موتور استفاده می‌کردم، اما حالا خیلی کم با موتور تردد دارم. ولی به خاطر نداشتن گواهینامه و جریمه سعی می‌کنم در همان پیست موتورسواری کنم.

چند سال است موتور ریس سوار می‌شوی؟
چهار سال است که به صورت حرفه‌ای موتور ریس تمرین می‌کنم.

نیلوفر رویتوند‌

با ورزش‌های گوناگونی که برای بانوان وجود دارد، چطور موتورسواری را انتخاب کردی؟
موتورسواری برای من هم لذت داشت و هم هیجان و از همه رشته‌هایی که کار کرده بودم متفاوت‌تر بود، به همین دلیل موتورسواری را انتخاب کردم و حاضر نیستم آن را کنار بگذارم و می‌خواهم در این رشته پیشرفت کنم.

خانواده‌تان مشکلی با موتورسواری شما نداشتند؟
نیلوفر رویتوند‌: پدر و مادرم خیلی مخالف بودند. دلیل‌شان این بود که روی من حساس بودند و نگران اینکه آسیب ببینم. به همین خاطر مدتی روابط‌مان خوب نبود و پدرم با من حرف نمی‌زد. تلاش می‌کرد هر طوری که شده جلوی من را بگیرد. ولی من با برخورد‌ها و مخالفت‌ها جنگیدم. نزدیک به یک سال پدرم با موتورسواری من مخالفت کرد تا اینکه وقتی به پیست آمد و تمرین و جدیت من را دید به حدی خوشحال شد که گفت فکر نمی‌کردم این‌قدر در این رشته جدی باشی. آنجا بود که موافقت خودش را برای ادامه موتورسواری من اعلام کرد و حالا یکی از مشوقان اصلی من برای مسابقه و تمرین است.

بانوان ورزشکار ایران موتورسوار

نیلوفر رویتوند در صفحه اینستاگرام خود نوشت:
خیلی وقتا برام پیش میاد که بهم پیام میدن و بهم میگن خانم رویتوند خوشبحالتون چقدر خوشبخت هستید، چقدر موفقید ، چقدر دوستای خوبی دارید ، چه جاهای خوبی سفر میکنید، خوشبحالتون هم موتور سواری میکنید هم شغل دارید و یه خانواده خوب . خوشبحالتون… خوشبحالتون… خوشبحالتون…. من بهتون میگم، شما بخش خوب زندگی من رو میبینید .. خودم دوست دارم فقط این بخش رو بهتون نشون بدم که شاید بتونم حتی برای یک نفر هم که شده انرژی مثبت باشم.. اما اگه باعث آه و افسوس کسانی شدم ، بهتون میگم من هم سختی دارم روزهایی بوده آسیب دیدم و بخاطر اون بیکار شدم و تبعات بیکاری رو که همه میدونید ، من هم چوب اعتماد بیش از حد رو خوردم ، من هم نارفیقی دیدم ، من هم نا امید بودم ، من هم دلگیر بودم.. اما من مشکلاتم رو می پذیرم و تلاش میکنم زندگی بهتری داشته باشم. اینها رو بهتون گفتم که بدونید اصلا ایرادی نداره که یه روزایی نا امید باشید یا خسته یا دلگیر.. احساس بدی نداشته باشید.. همه توی زندگیشون مشکل دارن شما توی این صفحات مجازی فقط قسمت زیبا و رنگی زندگی دیگران رو میبینید.

 

در این مدت که آن‌ها مخالفت می‌کردند چطور تمرین کردی؟
به صورت پنهانی، کلاه‌کاسکت و لباس‌های موتورسواری را داخل پارکینگ پنهان می‌کردم. تا پدر و مادرم متوجه موتورسواری من نشوند، اما حالا فرق کرده، پدرم زودتر می‌رود و موتورم را روشن می‌کند.

نیلوفر رویتوند‌ عکس های جدید

از مشکلات بانوان موتورسوار بگو.
نیلوفر رویتوند‌: یکی از بزرگترین مشکلات بانوان موتورسوار تردد خانه تا پیست است. چون گواهینامه نداریم برای انتقال موتور به پیست و بالعکس باید از یدک‌کش و یا وانت‌بار استفاده کنیم و یا باید در پیست کانکس اجاره کنیم و موتور را آنجا بگذاریم که هزینه سنگینی برای بانوان دارد.

چه چیز یک موتورسوار حرفه‌ای را از آماتور متمایز می‌سازد؟
استایل روی موتور نشستن، نحوه استارت زدن و دنده دادن.

آیا در پیست زمانی که با سرعت در حال حرکت هستی استرس هم داری؟
از سرعت نمی‌ترسم و خیلی هم لذت می‌برم، راندن موتور داخل پیست یکی از بهترین لذت‌هایی بود که توی زندگیم تجربه کرده‌ام و معتقدم هرچه سرعت بالاتر برود لذت و هیجان بیشتر می‌شود، اما نباید از کلاه‌کاسکت و لباس ایمنی غافل شد.

زن موتورسوار ایرانی نیلوفر رویتوند‌

تا حالا تصادف یا آسیب‌دیدگی داشتی؟
در یکی از مسابقات با فاصله خیلی زیاد از رقبا پیش بودم، دو دور مانده بود به پایان مسابقه زمین خوردم، سکوی قهرمانی و مسابقه را از دست دادم. این حادثه تجربه خوبی برای من شد و باعث شد در مسابقات بعدی این اشتباه را تکرار نکنم.

چه انتظاری از فدراسیون داری؟
زمان و فضای بیشتری در اختیار بانوان موتورسوار بگذارند، تا خانم‌ها هم بتوانند بیشتر فعالیت کنند و خود را به سطح جهانی برسانند، چون بین بانوان موتورسوار ریس و کراس استعداد‌هایی وجود دارد که می‌توانند در مسابقات برون‌مرزی برای ورزش ایران افتخار‌آفرینی کنند.

نیلوفر رویتوند‌

حرف پایانی نیلوفر رویتوند‌ …
موتورسواری بانوان در ایران نوپاست، اما در این مدت کوتاهی که پیست مجموعه آزادی راه‌اندازی شد خیلی پیشرفت داشته، در این مدت چند مسابقه رسمی داشته و اتفاقات خوبی هم در این رشته پرهیجان شاهد بوده‌ایم و اطمینان دارم اگر این روند ادامه داشته باشد می‌توانیم در بعد بین‌المللی هم شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید