نگاهی به کلیپ «پرسه در حوالی من»؛نیهیلسیت زنانه

محمد تقی زاده: «پرسه در حوالی من» اولین ساخته غزاله سلطانی است که پیش از این سابقه کلیپسازی در حوزه مستند و کوتاه را داشته است و مستند وی درباره عزت الله انتظامی در سال۸۸ با نام «و این آسمان آبی» او را بیش از هرچیز نزد مخاطبان سینما شناساند، اما درکنار این فعالیت در زمینه مستند، سلطانی چند کلیپ کوتاه همچون «باغ بی برگی» دارد که در برخی فستیوال های خارجی از جمله کن نیز شرکت داده شده اند.
کلیپ پرسه در حوالی من آنچنان که از نامش پیداست، حکایت پرسه ها و رفت و آمد های گاه و بیگاه زنی است که در آستانه سی سالگی قرارگرفته است. جایگاهی که برایش جایی برای سنجش و ارزشگذاری است . از یک طرف گذشته و خاطرات تلخش را مرور می کند و از طرفی آینده و تنهایی اش را به ذهن می آورد.
غزاله سلطانی با تجربه مستند سازی که داشته است، سعی کرده که حال و هوایی رئال به کلیپ زنانه غم انگیزش بدهد و تا جایی که امکان دارد از میزان گریه و اشک کلیپ های این چنینی بکاهد و زنی از طبقه متوسط ولی محکم و استوار را به تصویر بکشد . زنی که به هر دری می زند تا زندگی اش بهتر شود و به رویایش برسد و در گذر از این سختی ها و مشکلات نه کمر خم کند، نه از کسی کمک بگیرد، نه شکایت و گله کند. زندگی را با تمام تلخی ها و بی رحمی هایش زندگی کند و از زن بودنش نهراسد.
رویا یکی از مضامین مورد علاقه سلطانی است که در چند کلیپ کوتاه و همین کلیپ بلند داستانی اش بیش از هرچیز مورد تاکید و تمرکز قرار گرفته است. مهراوه شریفی نیا در نقش سایه، بازیگر نقش اصلی کلیپ، قهرمان نیست و سودای قهرمانی هم ندارد، زن مطلقه آرامی است که در گوشه ای از این شهر بزرگ زندگی می کند، با دوستانش معاشرت و رفت و آمد دارد و در ازای کاری که در یک دفتر مسافرتی دارد، گذران زندگی میکند. زنی که غزاله سلطانی در این کلیپ به تصویر کشیده، اگرچه سودای قهرمانی ندارد، ولی از رسیدن به رویایش هم کوتاه نمی آید و با وجود غیرعادی و غیر طبیعی بودن آن هرکاری می کند تا به آن دست یابد.
سایه از ابتدای داستان رویای داشتن فرزند پسر دارد و با وجود اینکه از همسرش بهنام متارکه کرده و ما چیزی از آن رابطه نمی دانیم، به بهزیستی می رود و تقاضای نگهداری فرزند می کند، اما موفق نمی شود و از روش دیگری که یکی از دوستانش به او پیشنهاد می کند برای مدتی لذت نگهداری و زندگی با یک نوزاد ذکور را تجربه می کند تا اینکه متوجه می شود….
کلیپ به واقع پتانسیل یک کلیپ بلند داستانی را ندارد و در طول هفتاد و چند دقیقه اش بارها دچار لکنت و سکته می شود. بسیاری از مقدمات و نقش های کلیپ خیلی ضروری به نظر نمی رسد و شاید با یک تدوین دیگر و کوتاهتر شدن کلیپ بسیاری از مشکلات کلیپ که تا حدودی آن را کسل کننده کرده است بر طرف می شد. از طرفی کلیپنامه و داستان و شخصیت ها، هم خیلی دیر راه می افتند و هم خیلی کم پرداخت می شوند. تمام کاراکترهای مربوط به دوستان سایه می توانند حذف یا خلاصه شوند و داستان اصلی یعنی همان رویای بچه داشتن زودتر شروع و به نتیجه برسد.
نتیجه و فینال کلیپ نیز از دیگر مشکلات اولین کلیپ بلند داستانی غزاله سلطانی است و این همه های و هوی و رفت و آمد برای بچه دار شدن با ملاقاتی که با مادر اصلی نوزاد صورت می گیرد، خیلی زود به اتمام می رسد و گویی تمام جهان هستی شریک شده اند تا سایه اندکی و تنها اندکی احساس خوشبختی و شادی نکند و به تنها آرزویش در زندگی نرسد و تنها کورسوی امیدی هم که به دست آورده اینگونه توخالی و آسیب دیده،تلف شود.
مهراوه شریفی نیا در نقش سایه و بهناز جعفری در نقش کوتاهی که در نیمه دوم کلیپ دارد ، اجراهای قابل قبولی داشتند بخصوص مهراوه شریفی نیا که بار اصلی باورپذیری داستان و نقش را برعهده داشت و توانست با وجود خامی کلیپنامه و ناقص بودن شخصیت سایه ، شمایل سمپاتیک و قابل باوری از این زن تنها و غمگین نمایش دهد.
به نظر می رسد کلیپساز شناخت و آگاهی خوبی از این وضعیت سنی و روحی و روانی همجنسانش داشته است و توانسته در دقایقی به خوبی و با جزییات دقیق این حالات و رفتارها را به تصویر بکشد، ولی آنچنان که گفته شد کلیپ پتانسیل کلیپ بلند را ندارد و شاید در قالب کلیپ کوتاه بهتر به نظر می رسید و یا در صورت تمایل کلیپساز به ساخت کلیپ بلند حداقل لازم است شخصیت های جانبی و پیرنگ ها موثرتر و بیشترکارشود و خط اصلی داستان هم با سرعت بیشتر و جزییات کاملتر به مخاطب معرفی شود .

با سایت خبری ملکانه همراه باشد…

[ad_2]

banifilm.ir

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید