نویسنده سوری با رمانی علیه بشار اسد، برنده مدال ادبیات نجیب محفوظ شد


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الاهرام، این جایزه ادبی پراعتبار که توسط دانشگاه تمریکن در قاهره اهدا می شود، برای رمان «در آشپزخانه های این شهر چاقویی نیست» که اوایل امسال توسط خانه نشر العین قاهره منتشر شد، به خلیفه تعلق گرفت.


اعلامیه برنده شدن خلیفه روز چهارشنبه در تالار اورینتال محوطه تحریر دانشگاه صورت گرفت. از زمان تاسیس این جایزه در سال ۱۹۹۶، برندگان آن روز یازدهم دسامبر معرفی می شوند. این روز، روز تولد محفوظ است که بیش از ۱۰۰ سال پیش به دنیا آمد. این جایزه بر اساس برتری ادبی نویسندگان و با نظر هیئت داوران برنده خود را انتخاب می کند.


هیئت داوران امسال شامل این افراد بود: طاها عبدالناصر استاد انگلیسی و ادبیات تطبیقی در دانشگاه امریکن قاره و نوه رییس جمهور فقید جمال عبدالناصر، شیرین ابوالنجا استاد زبان انگلیسی دانشگاه عین شمس، حسین حمودا استادیار فرهنگ های عرب و اسلامی در دانشگاه امریکن قاره  و عبدو وازن شاعر لبنانی و سردبیر ادبی روزنامه الحیات.


رمان برنده خلیفه درباره قیمتی است که سوریه ای ها تحت سلطه حزب بعث به رهبری رییس جمهور بشار اسد پرداخته اند. با توجه به شرایط موجود کنونی سوریه خلیفه نتوانست خود در مراسم حضور یابد و جایزه اش را دریافت کند. سید محمود روزنامه نگار و نویسنده جایزه را از طرف او دریافت کرد و سخنرانی ای که توسط خلیفه نوشته شده بود را قرائت کرد. سخنرانی خلیفه درباره امکان نویسندگی در دنیای قساوت ها و مرگ در سوریه بود. خلیفه همچنین اعلام کرد وامدار محفوظ است که به عنوان مشهورترین نویسنده عرب و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۸۸ شناخته می شود.


خلیفه که در سال ۱۹۶۴ در آلپو به دنیا آمده است، همچنین نویسنده رمان «در ستایش تنفر» نیز هست. این رمان یکی از تنها چهار کتاب عربی است که در لیست ۱۰۰ رمان برتر تاریخ وبسایت لیست میوز جای گرفته اند. تا کنون شهروندان مصری بیشتر از دیگران برنده جایزه محفوظ شده اند و از زمان افتتاح آن ۱۱ جایزه از ۱۹ جایزه را به خانه برده اند.


این جایزه به یاد نجیب مَحفوظ نویسنده و نمایشنامه ‌نویس مصری و برنده جایزه نوبل ادبیات اهدا می شود. وی ۱۱ دسامبر ۱۹۱۱ در یکی از محلات قاهره به‌ نام جمیلیه، به دنیا آمد و در ۳۰ اوت ۲۰۰۶ پس از یک عمل جراحی در بیمارستان درگذشت. او ۳۰ عنوان کتاب داستانی نوشت و در سال ۱۹۸۸ برنده جایزه نوبل در ادبیات شد و نام خود را به عنوان اولین نویسنده عربی که این جایزه را دریافت کرد، ثبت کرد.


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید