نقد و بررسی کلیپ پا تو کفش من نکن

نقد و بررسی کلیپ پا تو کفش من نکن
[ad_1]

tmg fac001477 social w700

خلاصه داستان:

دو زوج به محضر می روند تا ازدواج کنند اما نامشان در شناسنامه دیگری ثبت می شود و…

کارگردان :

محمد حسین فرح بخش : فرح بخش سالهاست که به عنوان تهیه کننده در سینمای ایران فعالیت دارد اما در چند سال گذشته به واسطه ساخت آثاری نظیر « زندگی خصوصی » ، « مستانه » و « آبنبات چوبی » خود را به عنوان کارگردان نیز مطرح نموده است.

درباره کلیپ « پا تو کفس من نکن » :

برای صحبت درباره « پا تو کفش من نکن » نیاز است تا ابتدا سابقه کارگردان آن در سینمای ایران بررسی شود. کارگردانی که فعالیت خود را به عنوان تهیه کننده آغاز نمود اما بعدها تصمیم گرفت خود پشت دوربین رفته و تجربه کارگردانی را بدست آورد. وی در این سالها انواع و اقسام کلیپهای ضعیف و بی اهمیتی از جمله « مستانه » و « آبنبات چوبی » را روانه بازار کرد و در این بین کلیپ پر حاشیه ای به نام « زندگی خصوصی » را هم ساخت که حواشی آن به مراتب بیشتر از ارزش سینمایی اش بود.اما حکایت « پا تو کفش من نکن! » از دیگر ساخته های فرح بخش جداست.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/pa_to_kafshe_man_nakon/thumbs/phoca_thumb_l_66.jpg

فرح بخش در جدیدترین تجربه سینمایی اش اثری را روانه سینما کرده که به نظر می رسد با هیچ متر و معیاری نمی توان آن را در حد و اندازه های سینما دانست. اثری کمدی که برخاسته از شوخی و موقعیت های جنسی کم ارزشی است که اتفاقاً توانایی خنداندن مخاطبش را ندارد چراکه حداقل بسترهای سینمایی را برای سر و شکل دادن به این شوخی ها مهیا نمی کند و آن را بی محابا و با کمترین پرداخت، به سوی مخاطب شلیک می نماید.

در کلیپ مفهومی به نام « شخصیت پردازی » وجود ندارد و هرآنچه در تصویر مشاهده می شود، مجموعه ای از تیپ های آشنایی است که بازیگران کلیپ در سالهای گذشته در آثار مختلف به نمایش گذاشته اند و حالا همان تیپ های کاریکاتوری را به « پا تو کفش من نکن! » منتقل کرده اند. به عنوان مثال رضا ناجی که بطور ناامید کننده ای از یک بازیگر ارزشمند در سالهای نه چندان دور تبدیل به بازیگر آثار کمدی سطحی شده، کماکان فرد آذری زبانی است که کلمات را اشتباه ادا می کند و البته میانه ای با مدرنیته شدن ندارد و در این موقعیت راحت نیست. شکل و شمایل این شخصیت برخاسته از تفکر عجیب و منقرض شده ای است که سالها پیش می توانست خنده ای را به لبان مخاطب بیاورد اما بعید است امروز کسی به چنین شوخی های بخندد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/pa_to_kafshe_man_nakon/thumbs/phoca_thumb_l_33.jpg

فارغ از کلیپنامه فاجعه بار « پا تو کفش من نکن! » ، باید به بخش های فنی کلیپ نیز اشاره کرد که دست کمی از وضعیت کلیپنامه ندارد. اصرار فرح بخش بر ثبت کلوزآپ متعدد از بازیگران کلیپ آن هم در لحظاتی که نیازی به ثبت چنین زاویه ای نمی باشد، کیفیت کلیپبرداری اثر را دچار چالش کرده است. بُرش های غیرمنطقی و عجیب و غریب کلیپساز در طول داستان نیز از جمله ضعف های اثر به شمار می رود. جالب آنکه کلیپ به یکباره عطای نمای نزدیک را به لقایش می بخشد و لانگ شات ناگهانی ثبت می نماید به حدی که مخاطب گمان می برد فرح بخش در حال شوخی و دستکاری دوربین کلیپبرداری در حین ضبط بوده است!

با اینحال نمی توان نکات منفی فنی کلیپ را در حد و اندازه های کلیپنامه آن دانست. « پا تو کفش من نکن! » حتی از بکارگیری مفاهیمی که در اینچنین سینمایی به « شونه تخم مرغی » معروف است نیز بی نصیب مانده و راه و روش جدید و منحصر به فردی را برای جذب مخاطب آغاز نموده است. کلیپنامه اثر ترکیبی است از کمدی های سوپرمارکتی دهه هشتاد ایران و کلیپفارسی های قدیمی که اتفاقاً این ترکیب هم درهم و نامفهوم است. نوع روایت کلیپ ارتباط مستقیمی به کلیپفارسی دارد و برگرفته از همان دوران است اما جزئیات شوخی های کلیپ برگرفته از فضای مجازی است که قابلیت گرفتن خنده را ندارد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/pa_to_kafshe_man_nakon/thumbs/phoca_thumb_l_77.jpg

در دنیای فرح بخش کماکان زنان برای ازدواج با مردان حاضر به انجام هرکاری هستند و در دنیایشان جز این نیست و مردان نیز جماعتی هستند که علاقه مند به صیغه و مفاهیم اینچنینی می باشند و بطور کل، در دنیای فرح بخش هیچ چیز جذاب تر از شوخی هایی نیست که به هر نحوی به جنسیت ربط پیدا می کنند. دنیایی که سینما و هدف آن کوچکترین ارزشی برای کلیپساز نمی یابد و ساخت کلیپ برای او به منزله یک تجارت پولساز است که طی آن می بایست به هر قیمتی پول درآید حتی اگر لازم شد یک دوجین شوخی جنسی دیگر در داستان مطرح شود! شاید « پا تو کفش من نکن! » اثر بی ارزشی باشد، اما نمی توان این نکته را انکار کرد که دنیای ذهنی فرح بخش و نگاه کلی او به سینما جالب و منحصر به فرد است!

1 Photo Gallery2

منتقد : میثم کریمی

.

به خانواده ویژه ملکانه بپیوندید

نام کلیپ : پا تو کفش من نکن!a33pato03hdd

کارگردان : : محمد حسین فرحبخش

کلیپنامه : زهرا پیرهادی

تهیه کننده : عبدالله علیخانی

مدیر کلیپبرداری: احمد احمدی

بازیگران :

رضا ناجی

سحر قریشی

بهنوش بختیاری

یوسف تیموری

و…

[ad_2]
/ مووی مگ
/ سایت سرگرمی ملکانه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید