نقد و بررسی کلیپ ویلایی ها

نقد و بررسی کلیپ ویلایی ها
[ad_1]

17 23245

خلاصه داستان:

این کلیپ درباره زنانی است که همسرانشان که فرمانده جنگ هستند، در جبهه مشغول دفاع از میهن به سر می برند و آنها نیز در اطراف جبهه در یک شهرک، چشم انتظارشان هستند و حوادث گوناگونی را تجربه می کنند.

کارگردان

منیر قیدی : متولد سال ۱۳۵۱ در تهران است و فعالیت خود را با منشی گری صحنه در آثاری نظیر « خدا نزدیک است » ، « به نام پدر » و « ارتفاع پست » آغاز نمود و همچنین به عنوان دستیار کارگردان در آثاری مانند « خیلی دور، خیلی نزدیک » نیز حضور داشته است. « ویلایی ها » اولین تجربه کارگردانی منیر قیدی می باشد.

درباره کلیپ « ویلایی ها » :

اولین کلیپ منیر قیدی به سراغ سوژه ای رفته که در تاریخ سینمای دفاع مقدس به آن پرداخته نشده، یعنی زنانی که در حوالی جبهه های جنگ در یک شهرک حضور داشتند و شرایط دشواری را تجربه می کردند. سوژه کلیپ بکر و جذاب است و کمتر مخاطبی در سالهای گذشته درباره آن شنیده است. سینمای ایران در چند سال گذشته رویکرد جدیدی را پیش گرفته و آن پرداختن به زنان در دوران دفاع مقدس می باشد که نقطه اوج آن را می توان « شیار ۱۴۳ » نرگس آبیار دانست که با استقبال مخاطبین ایرانی مواجه شد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/vilayiha/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

« ویلایی ها » علی رغم اینکه در محیط جنگ رخ می دهد، اما شخصیت های اصلی داستانش نه سلاح به دست دارند و نه شکل و شمایل قهرمانان را به خود می گیرند. قیدی در اولین تجربه کارگردانی خود به خوبی توانسته شخصیت های داستانش را افرادی عادی معرفی کند که بنا به شرایط کشور، در موقعیت های دشواری قرار گرفته اند و تلاش می کنند تا در برابر این شرایط قدرتمند و سرپا بمانند. در بخشی از کلیپ زمانی که پیک شهادت به ویلا می آید، همه زنان نگران می شوند تا نکند این پیک خبر شهادت همسرشان را آورده باشد. این موقعیت سازی ها کمک شایانی به مخاطب در همذات پنداری با شخصیت های کلیپ کرده است.

اما علی رغم فضاسازی بسیار خوب قیدی ، کلیپ در پرداخت سه شخصیت اصلی داستان با مشکلاتی مواجه است که از کیفیت اثر کاسته است و همچنین مجموعه اتفاقاتی را رقم می زند که میزان واقعیت پذیری در آن اندک است. در کلیپ لحظه ای وجود دارد که با آتش سنگین حمله دشمن مواجه می شویم که از حیث اجرا به خوبی پرداخت شده و کارگردانی بسیار خوبی دارد، اما به منطقه روایی آن توجهی نشده است، بطوریکه در این حمله سنگین هیچ تلفاتی به جای نمی ماند و حتی هیچ یک از شخصیت های داستان زخمی نمی شوند! شاید اگر در کنار فضاسازی عالی جنگ، محیط جنگ نیز فضایی واقعی تر می داشت، می شد اثر یکدست و منسجم تری را مشاهده نمود.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/vilayiha/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

مشکل دیگر کلیپ را می توان به حاشیه رانده شدن شخصیت های اصلی داستان در نیمه دوم کلیپ خواند که به روایت داستان ضربه وارد کرده است. وجود خرده داستان های فراوانی که اغلب با تنش و جدل گذشته ، نکته ای به پرداخت شخصیت های اصلی اضافه نمی کند و باعث خنثی ماندن داستان می گردد. قیدی سعی کرده در این موقعیت با ایجاد تعلیق مخاطب را همراه کلیپ نگه دارد اما اشتباه در چیدن میزانسن و کارگردانی، خیلی زود این موقعیت را لو می دهد.

در میان بازیگران کلیپ بهترین نقش آفرینی متعلق به ثریا قاسمی است که در این سن و سال کماکان ثابت می کند از بهترین های سینمای ایران است. بازیگران جوان کلیپ هم اگرچه بازیهای تکراری از آنان شاهد هستیم، اما توانسته اند برای مخاطب قابل پذیرش باشند. طناز طباطبایی شکل و شمایل تقریباً همیشگی اش در سینمای ایران را اینبار در « ویلایی ها » تکرار نموده و پریناز ایزدیار هم در ادامه روند مثبت دوران بازیگری اش، بازی خوبی از خود در کلیپ به نمایش گذاشته است.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/vilayiha/thumbs/phoca_thumb_l_6.jpg

می توان گفت که منیر قیدی در طراحی صحنه و بطور کل فضاسازی دوران جنگ تحمیلی، عملکرد مناسبی در کلیپ داشته و چنانچه مشکلات کلیپنامه را نادیده بگیریم، باید گفت که با اثری تماشایی مواجه هستیم که به عنوان کارگردان کلیپ اولی، می توان نمره قبولی به آن داد و منتظر کلیپهای جدید وی باشیم. « ویلایی ها » سوژه جذابی دارد و اگر کلیپنامه قرص و محکمی برای آن گزارش می شد، می توانست به یک اثر ماندگار در سینمای ایران بدل شود که متاسفانه به این نقطه نمی رسد.

6 Photo Gallery2

aio23

منتقد : بابک مهرورز

.

به خانواده ویژه ملکانه بپیوندید

نام کلیپ : ویلایی‌ هاvilayi2hd

کارگردان : : منیر قیدی

کلیپنامه : منیر قیدی ، ارسلان امیری

تهیه کننده : سعید ملکان

مدیر کلیپبرداری: علی قاضی

بازیگران :

پریناز ایزدیار

طناز طباطبایی

ثریا قاسمی

صابر اَبَر

و…

[ad_2]
/ مووی مگ
/ سایت سرگرمی ملکانه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید