نقد و بررسی ویدیو زیر سقف دودی

نقد و بررسی ویدیو زیر سقف دودی
[ad_1]

23villa2333 1024x682

خلاصه داستان:

بهرام ( فرهاد اصلانی ) و شیرین ( مریلا زارعی ) زن و شوهری هستند که در زندگی مشترکشان به بن بست خورده اند. در این میان بهرام با زنی دیگر وارد رابطه شده و …

کارگردان

پوران درخشنده : متولد ۷ فروردین ۱۳۳۰در کرمانشاه می باشد. درخشنده در سال ۱۳۵۴ در سازمان صدا و سیما مشغول به کار شد و سالها در این سازمان فعالیت کرد. وی در این مدت آثار مستند زیادی را تهیه و تولید کرد اما اولین ساخته بلند سینمایی اش به نام « رابطه » را در سال ۱۳۶۴ روانه سینما کرد و نام خود را به عنوان اولین ویدیوساز زن ایرانِ پس از انقلاب مطرح کرد. ویدیو بعدی او باعث شهرت و اعتبار وی شد. « پرنده کوچک خوشبختی » ویدیوی درباره معضلات فرد معلولی بود که با یادآوری خاطرات گذشته دچار تشنج می شد. درخشنده در سالهای بعد، آثار اجتماعی دیگری نظیر « شمعی در باد » ، « بچه‌های ابدی » ، « رویای خیس » را روانه سینما کند که بازخورد نسبتاً قابل قبولی در جامعه هنری کشور داشت و اما پرمخاطب ترین اثرش تا به امروز ویدیو « هیس! دخترها فریاد نمی زنند » بود که توانست مورد اقبال عمومی قرار بگیرد.

درباره ویدیو « زیر سقف دودی » :

آخرین ویدیو پوران درخشنده به نام « هیس! دخترها فریاد نمی زنند » یکی از آثار محبوب سالهای اخیر سینمای ایران می باشد که توانست مخاطبین زیادی را پای اثر بنشاند و بار دیگر نام پوران درخشنده را به عنوان کارگردان اجتماعی آثار اجتماعی بر سر زبانها بیندازد. حالا او پس از ۴ سال با « زیر سقف دودی » به سینما آمده و اینبار به روابط از هم پاشیده یک خانواده می پردازد.

« زیر سقف دودی » با رابطه بهرام و شیرین آغاز می شود که به بن بست رسیده اند و حالا بهرام با زن دیگری وارد رابطه شده و پسرشان هم به دختری آشنا شده که قصد ازدواج با او را دارد و در این بین شیرین هم درگیر رابطه از هم پاشیده اش با بهرام است. کلیات اثر جدید درخشنده درباره این داستان ها و انسانهایی است که در این شرایط حضور دارند و قرار است جزئیاتی را در روابطشان مطرح نمایند که جذابیت اصلی ویدیونامه را شکل می دهد، اما مخاطب هرچقدر که منتظر می ماند، کمترین نتیجه را می گیرد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/zire_saghfe_doudi/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

ویدیونامه « زیر سقف دودی » سرشار از ضعف های عجیب و ساختاری است که در وهله اول، ضعف شخصیت پردازی است که بیش از هر ضعف دیگری به چشم می آید. متاسفانه در اثر جدید پوران درخشنده شخصیت های داستان تک بُعدی هستند و بطور کامل یک تیپ را تشکیل می دهند. بهرام مردی همواره خشن و بی اعصاب است که به نظر می رسد هرگز توان انجام گفتگو را ندارد و عصبانیت او از ابتدا تا انتهای ویدیو همراه اوست و انعطاف پذیری از او رخ بسته! شیرین نیز وضعیت بهتری از او ندارد و زنی منفعل هست که تنها در تصویر حضور دارد تا دیگران به کنار او بیایند و نصیحت های اجتماعی را نثارش نمایند.

فارغ از شخصیت پردازی ضعیف ویدیو، باید به ویدیونامه عجیب و غریب درخشنده هم اشاره کرد که بطور کل قابلیت سینمایی شدن را نداشته و مشخص نیست که به چه دلیل چنین ویدیونامه ای به عنوان یک اثر سینمایی مطرح شده است. در تمام دقایق اثر، ویدیوساز بجای مطرح کردن سوژه و پرداخت آن در مقوله سینما، به بازگو کردن مطالب اجتماعی که احتمالاً درخشنده در سالهای اخیر مطالعه کرده می پردازد و آن را به همان سر و شکل ژورنالیستی به مخاطب ارائه می کند! جالب آنکه ویدیو هرگز به شخصیت های داستانش نزدیک نمی شود و ابعاد دیگری از وجود آنها را برای مخاطب عیان نمی سازد و تنها به بازگو نمودن مطالعات کارگردان از زبان شخصیت های ویدیو بسنده می کند.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/zire_saghfe_doudi/thumbs/phoca_thumb_l_4.jpg

ویدیوبرداری اثر نیز محلی از یک اثر سینمایی ندارد و اغلب به دلیل ضعف دکوپاژ یا اغلب فقدان دکوپاژ ، از نماهای کلوز استفاده کرده و در حالت مدیوم نیز از دوربینی ثابت بر روی سه پایه استفاده کرده که سینمایی بودن اثر را با چالش مواجه کرده است. این سبک و سیاق از ویدیوبرداری به انضمام دیالوگ هایی که هرگز حال و هوایی سینمایی نمی یابند و اغلب به موعظه اجتماعی گذشته اند، باعث شده تا تجربه تماشای « زیر سقف دودی » کسل کننده باشد.

ویدیو به جهت شخصیت پردازی ضعیف و البته محدود بودن موقعیت ها، نتوانسته از بازیگران خود بازیهای ماندگاری بگیرد. فرهاد اصلانی در نقش بهرام ایفاگر یک تیم تمام عیار است که به یکباره با یک چرخش تمام عیار تحولی درونی در او عیان می گردد! از مریلا زارعی نیز اثری بیشتر از کلوزآپ های طولانی یافت نمی شود. بهنوش طباطبایی و دیگر بازیگران ویدیو توفیقی در ایفای نقشهایشان نداشته اند.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/zire_saghfe_doudi/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

به درستی مشخص نیست که چطور اثری در حد و اندازه های « زیر سقف دودی » سر از سالن های سینما درآورده و به اکران عمومی رسیده. اثری که نه در ویدیونامه غنی است و نه حتی در موارد فنی نیز احترامی را کسب می کند. جدیدترین اثر پوران درخشنده چیزی جز نصیحت ها و بازگویی مطالعات اجتماعی ویدیوسازش نیست که بجای آنکه در قالب یک کتاب یا مقاله منتشر شود، به همان فرمت مشخص به اشتباه به سالن سینما آمده و مخاطب هم محکوم به تماشای این داستان ژورنالیستی با زبان ژورنالیستی بر پرده سینماست.

1 Photo Gallery2

منتقد : میثم کریمی

.

به خانواده ویژه ملکانه بپیوندید

نام ویدیو : زیر سقف دودی sjhd22jdd

کارگردان : : پوران درخشنده

ویدیونامه : پوران درخشنده

تهیه کننده : پوران درخشنده

مدیر ویدیوبرداری: مسعود سلامی

بازیگران :

فرهاد اصلانی

مریلا زارعی

بهنوش طباطبایی

آزیتا حاجیان

و…

[ad_2]
/ مووی مگ
/ سایت سرگرمی ملکانه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید