نقد و بررسی ویدیو تیک آف

نقد و بررسی ویدیو تیک آف
[ad_1]

1232905 43149245

خلاصه داستان:

فائز ( مصطفی زمانی ) مرد جوانی است که پدرش تمام دارایی هایش را بر سر قمار از دست داده و آرزوهای او و خواهرش ( پگاه آهنگرانی ) را نابود کرده است. اما زمانی که دوست قدیمی شان به نام شیرو ( رضا یزدانی ) وارد زندگی شان می شود، اتفاقاتی رخ می دهد که…

کارگردان

احسان عبدی پور : متولد سال ۱۳۵۹در شهر بوشهر است. نخستین ویدیو سینمایی عبدی پور به نام « تنهای تنهای تنها » در سال ۱۳۹۱ ساخته شد و باعث شهرت او شد. دومین ویدیو سینمایی او به نام « پاپ » هنوز اجازه نمایش نگرفته و « تیک آف » سومین ساخته سینمایی او محسوب می شود.

درباره ویدیو « تیک آف » :

ساخته قبلی احسان عبدی پور به نام « تنهای تنهای تنها » ویدیو تاثیرگذاری بود که در هیاهوی ویدیوهای پر ستاره سینمای ایران که اغلب در فضای آپارتمانی ساخته می شوند گم شد و آنطور که شایسته بود توسط مخاطب دیده شود. شاخصه اصلی آن ویدیو دکوپاژ صحیح و علاقه کارگردان به فضای بیرونی و تسلطش به فرهنگ مردمان جنوب کشور بود که در ویدیو « تیک آف » نیز این تسلط حفظ شده است.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/TakeOff/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

عبدی پور در « تیک آف » بار دیگر تا جایی که امکان داشته از ثبت تصاویر درونی خودداری کرده و شخصیت های داستانش را به فضای بیرونی با دکوپاژی شلوغ منتقل کرده تا بتواند حس گرمای جنوب را به مخاطب انتقال دهد. وی در این راه از موسیقی های محلی نیز الهام گرفته و برخی از شخصیت های مکمل و داستانهایی که روایت می کنند نیز این نکته را به خوبی اثبات می کند که عبدی پور می داند چطور باید داستان ویدیوش را با فضای فرهنگی مردمان جنوب کشور بسازد.

اما متاسفانه ویدیونامه و روایت داستان در « تیک آف » برخلاف ظاهر گرم ویدیو نتوانسته جذابیت های قصه را بر پرده سینما حفظ کند. داستان ویدیو که در لحظاتی بی شباهت به « باشگاه مشت زنی » دیوید فینچر نیست، با بطری بازی و شرط بندی های نابخردانه آغاز می شود که تداعی گر اتفاقات هیجان انگیز برای تماشاگر است اما ریتم کُند داستان و همچنین حضور راوی در داستان که گاهی حساس ترین لحظات ویدیو را به جای نمایش در تصویر، بصورت گفتار روایت می کند عاملی شده تا داستان جسورانه عبدی پور در اجرا خنثی و بی رمق باشد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/TakeOff/thumbs/phoca_thumb_l_4.jpg

داستان نشست های شبانه شخصیت های داستان در آغاز ایده جذابی است زیرا مخاطب می داند که قرار است بطری بازیهای دیوانه وار این افراد نتایج هیجان انگیزی به همراه داشته باشد اما در اواسط داستان متوجه می شود که نشست شبانه سهم بیشتری از داستان را اختیار کرده و بطری بازی نیز به ورطه تکرار افتاده که مشاهده چند باره آن در طول داستان مخاطب را خسته و ناامید می کند. شاید اگر عبدی پور توجه بیشتری به ضرباهنگ و کاستن از اضافه گویی شخصیت ها می داشت، ویدیو سرحال تری را شاهد می بودیم.

عامل دیگری که روایت ویدیو را دچار لکنت کرده، بازی های بد بازیگران ویدیو می باشد که به باورپذیری داستان لطمه زده است. مصطفی زمانی تلاش زیادی کرده تا بتواند لهجه بوشهری را اختیار کند اما در عمل کاملاً متمایز با دیگر بازیگران محلی ویدیو به شمار می رود و تماشاگر هم متوجه ضعف لهجه او می شود. پگاه آهنگرانی هم در ادامه بازیهای ضعیفش در دو سال اخیر، در « تیک اف » بازی ضعیفی از خود ارائه داده. حضور رضا یزدانی خواننده در ویدیو نیز جز استفاده از شهرت این بازیگر و افزایش فروش احتمالی ویدیو، توجیه دیگری نداشته است. یزدانی کاریزمای مرد تنها و خسته را از موسیقی اش به ویدیو منتقل کرده و بصورت مستقل شاهد پرداخت شخصیت در او نیستیم و بازی او هم چنگی به دل نمی زند.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/TakeOff/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

تجربه جدید کارگردانی احسان عبدی پور در دکوپاژ ، ویدیوبرداری و ایجاد فضای گرم جنوب کشور موفق بوده و شایسته تحسین است اما زمانی که به ویدیونامه و کارگردانی می رسیم ویدیو با انبوهی از مشکلات مواجه می شود که باعث طرد تماشاگر می شود. ویدیونامه عبدی پور بی شباهت به آثار تریلر هالیوودی نیست اما در اجرا به دلیل عدم تسلط کارگردان بر مفاهیم کارگردانی ژانر مذکور، باعث شده تا اتفاقات داستان « تیک آف » خنثی و بی رمق باشند. با اینحال اینروزها تماشای ویدیو ایرانی که در فضایی خارج از آپارتمان ساخته شده و به دل شهر می زند، تجربه متفاوتی به همراه خواهد داشت.

4 Photo Gallery2

aio23

منتقد : بابک مهرورز

.

به خانواده ویژه ملکانه بپیوندید

نام ویدیو : تیک آفtakck3r33

کارگردان : احسان عبدی پور

ویدیونامه : احسان عبدی پور

تهیه کننده : طهورا ابوالقاسمی

مدیر ویدیوبرداری: ساعد نیک ذات

بازیگران :

مصطفی زمانی

رضا یزدانی

پگاه آهنگرانی

و…

[ad_2]
/ مووی مگ
/ سایت سرگرمی ملکانه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید