نظارت‌های بی‌نتیجه بر بازار/نوشدارو بعد از مرگ سهراب

بعد از افزایش بدون حساب و کتاب قیمت‌ها در بازار که انتقادات گسترده‌ای را در پی داشت، نظارت‌ها در بازار بی‌موقع آغاز شده، اما آب رفته به جوی برنمی‌گردد.

اردبیل نیوز: قیمت انواع محصولات به ویژه میوه در ایام عید افزایش زیادی پیدا کرد، به طوری که قیمت‌ها بیش از دو برابر نرخ مصوب رسید.

اگر چه پیش از عید اعلام شد، قیمت هر کیلوگرم پرتقال ۱۵۰۰ تومان در تهران و ۱۳۵۰ تومان در استان اردبیل باشد، قیمت‌ها در ایام عید به کیلویی ۳۰۰۰ تومان تا ۵۰۰۰ تومان رسید و قیمت سایر میوه‌ها نیز افزایش زیادی پیدا کرد.

کارشناسان، عدم نظارت بر قیمت‌های بازار و متوقف شدن توزیع از سردخانه‌ها به مراکز عرضه را دلیل اصلی افزایش قیمت عنوان کردند.

براساس مشاهدات عینی خبرنگار فارس، در شهر اردبیل ۴ نفر از مأموران تعزیرات حکومتی و بازرسی سازمان صنعت و معدن روز ۱۲فروردین در حال بازرسی و نظارت بر قیمت‌های بازار بودند.

فیروز موسوی رئیس شعبه ۴ گشت تعزیرات حکومتی استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: نظارت ما بر درج قیمت و ارائه فاکتور فروش به خریداران از سوی فروشندگان است.

موسوی که به همراه تیم ۴ نفره از مغازه عسل‌فروشی بازدید می‌کرد، گفت: همه مغازه‌داران ملزم به درج قیمت و ارائه فاکتور فروش هستند.

وی در پاسخ به این سئوال که فروشندگان عنوان می‌کنند که خود مأموران تعزیراتی از کیفیت و قیمت محصولات فروشگاه‌ها از جمله عسل اطلاعی ندارند، گفت: کار مأموران تعزیراتی تنها کنترل قیمت و ارائه یا عدم ارائه فاکتور فروش است.

وی در پاسخ به اینکه به عنوان مثال در این فروشگاه عسل از کیلویی ۴۰۰۰ تا ۲۵ هزار تومان وجود دارد و شما چگونه درستی این قیمتها را تشخیص می‌دهید، گفت: در این زمینه ناظران و کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت رسیدگی می‌کنند.

یکی از مأموران سازمان صنعت، معدن ادامه داد: کارشناسان این سازمان نمونه‌هایی را برای آزمایشگاه می‌برند و قیمت‌ها را کنترل می‌کنند.

گزارش خبرنگار فارس حاکی است که اکثر مغازه‌داران و به ویژه عسل‌فروشان قیمتی بر روی محصولات خود درج نکرده‌اند و عدم آگاهی مردم از کیفیت عسل‌های مغازه و متکی بودن اطلاعات تنها به اظهارات فروشنده، باعث سردرگمی خریداران می‌شود.

از بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل سئوال شد، چرا به رغم قیمت‌های مصوبی که برای میوه وجود داشت، اما شاهد افزایش چند برابر قیمت در بازار بودیم و شما چه نظارتی کردید، گفت: قیمت مصوب تنها در برخی مراکز عرضه که در ۲ نقطه ورودی شهر اردبیل وجود داشت، اجرا می‌شد ولی سایر مغازه‌داران ملزم به رعایت این قیمت نبودند.

وی در خصوص دلیل گرانی کالا نیز ادامه داد: به هر حال سرعت توزیع میوه از سردخانه‌ها به مراکز عرضه در ایام عید کُند شد و البته در برخی محصولات مانند گوجه‌فرنگی که از سال‌های قبل این افزایش قیمت در این ایام وجود دارد، به دلیل کاهش تولید در این فصل است.

گزارش خبرنگار فارس از شهر اردبیل حاکی است، در ایام عید قیمت گوجه‌فرنگی به کیلویی ۵۵۰۰ تومان، کاهو ۳۵۰۰ تومان و سیر به ۱۲ هزار تومان رسید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید