نشانه‌هایی که به شما می‌گوید هپاتیت دارید!

نشانه‌هایی که به شما می‌گوید هپاتیت دارید!
[ad_1]

به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛ یک نوع عفونت است که علت ایجاد آن ویروس ها هستند و این عفونت ویروسی منجر به التهاب کبد می گردد. به گزارش الو دکتر اکثر بیماران مبتلا به هپاتیت ویروسی، علامتی دال بر بیماری ندارند و بیماری آنها با انجام آزمایشات روتین مشخص می‌شود. در تعدادی از بیماران نیز علائم حاد بیماری وجود دارد.

باید توجه کرد که به دنبال تماس با ویروس مولد بیماری هپاتیت و بعد از طی دوره‌ای که از هفته‌ها تا ماه‌ها متغیر است و دوره کمون یا نهفته نامیده می‌شود، علائم حاد ابتلا به هپاتیت ویروسی ظاهر می‌شوند. در این مقاله بیشتر با بیماری  هپاتیت و علائم ان آشنا شوید.


بیشتربخوانید :  دلایل عمده مرگ زودهنگام مردان ایرانی چیست؟+ اینفوگرافی


وظایف کبد

تولید صفرا، که برای هضم ضروری است
فیلتر کردن سموم از بدن شما
دفع بیلی روبین (محصول شکسته شدن گلبول های قرمز)، کلسترول، هورمون ها و داروها
تجزیه کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها
فعال شدن آنزیم ها، که پروتئین های تخصصی هستند که برای عملکرد بدن ضروری است
ذخیره سازی گلیکوژن (شکلی از شکر)، مواد معدنی و ویتامین های A، D، E و k
سنتز پروتئین های خون مانند آلبومین
سنتز عوامل لخته سازی
با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری  (CDC)، حدود ۴،۴ میلیون آمریکایی در حال حاضر مبتلا به هپاتیت مزمن B و C هستند. بسیاری از مردم حتی نمی دانند که هپاتیت دارند. گزینه های درمان بسته به نوع هپاتیت متفاوت است. شما می توانید از برخی از انواع هپاتیت از طریق ایمن سازی و اقدامات احتیاطی در مورد شیوه زندگی جلوگیری کنید.

انواع هپاتیت و نحوی انتقال آن

عفونت های ویروسی کبد که به عنوان هپاتیت طبقه بندی می شوند عبارتند از: هپاتیت A ، B ، C، D و E. ویروس های مختلفی مسئول هر یک از انواع این هپاتیت ها می باشد. هپاتیت A  یک بیماری حاد و کوتاه مدت است، در حالی که هپاتیت B، C D و به احتمال زیاد مزمن می شوند. هپاتیت E معمولا حاد است اما می تواند به خصوص در زنان باردار خطرناک باشد.

هپاتیت A

هپاتیت A بوسیله عفونت یا ویروس هپاتیت A ایجاد می شود .این نوع هپاتیت اغلب توسط مصرف مواد غذایی یا آب آلوده و مدفوع فردی که مبتلا به هپاتیت A است، منتقل می شود.

هپاتیت B

هپاتیت ب از طریق تماس با مایعات عفونی بدن مانند خون، ترشحات واژینال یا مایع منی حاوی ویروس هپاتیت  ب منتقل می شود. استفاده از داروهای تزریقی، داشتن رابطه جنسی با یک شریک آلوده و یا به اشتراک گذاشتن تیغ  با یک فرد آلوده، خطر ابتلا به ویروس هپاتیت B را افزایش می دهد. توسط CDC تخمین زده شده است که ۱.۲ میلیون نفر در ایالات متحده و ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان با این بیماری مزمن زندگی می کنند.

هپاتیت C

هپاتیت C از ویروس هپاتیت C می آید. هپاتیت C از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن آلوده منتقل می شود، به طور معمول از طریق تزریق مواد مخدر و تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. یکی از رایج ترین عفونت های ویروسی خون در ایالات متحده است تقریبا ۲.۷ تا ۳.۹ میلیون آمریکایی در حال حاضر با شکل مزمن این عفونت زندگی می کنند.

هپاتیت D

هپاتیت D بیماری جدی کبدی ناشی از ویروس هپاتیت D است. از طریق تماس مستقیم با خون آلوده  منتقل می شود. هپاتیت D یک نوع نادر از هپاتیت است که فقط در ارتباط با عفونت هپاتیت B اتفاق می افتد. ویروس هپاتیت D بدون وجود هپاتیت B نمی تواند گسترش یابد. این نوع هپاتیت در ایالات متحده بسیار غیر معمول است.

هپاتیت E

هپاتیت E یک بیماری است که توسط ویروس هپاتیتایجاد می شود. هپاتیت E به طور عمده در مناطقی که دارای بهداشت و سلامتی ضعیف هستند دیده می شود و به طور معمول از مواد خوراکی که آب را آلوده می کنند ایجاد می شود. این بیماری در ایالات متحده غیر معمول است. با این حال، موارد هپاتیت E در خاورمیانه، آسیا، آمریکای مرکزی و آفریقا گزارش شده است.

علائم هپاتیت چیست؟ 

اگر شما هپاتیت عفونی دارید که مزمن است، مانند هپاتیت و B C ممکن است در ابتدا علائم هپاتیت ایجاد نشود زیرا علائم هپاتیت ممکن است تا زمانی که بر عملکرد کبد تاثیر نگذاشته است دیده نشود.
علائم هپاتیت حاد به سرعت ظاهر می شود. علائم هپاتیت حاد عبارتند از:
خستگی
نشانه های آنفولانزا
ادرار تیره
مدفوع کمرنگ
درد شکم
از دست دادن اشتها
کاهش وزن نامعلوم
پوست و چشم زرد ، که ممکن است علائم زردی یا یرقان باشد.

راههای انتقال هپاتیت و پیشگیری از آن

هپاتیت مزمن به آرامی رشد می کند، بنابراین برای تشخیص علائم هپاتیت باید خیلی دقت کرد. رعایت بهداشت یکی از راه ها برای جلوگیری از هپاتیت A و E است. اگر سفر به کشور در حال توسعه دارید، باید در استفاده از موارد زیر احتیاط کنید:
آب محلی
یخ
ماهی و صدف خام
میوه و سبزیجات خام
هپاتیت  B،C  و Dکه از طریق خون آلوده منتقل می شوند ولی می توان با رعایت موارد زیر از انتقال هپاتیت جلوگیری کرد:
عدم استفاده از سرنگ و داروهای تزریقی مشترک
عدم استفاده از تیغ مشترک
عدم استفاده از مسواک شخص دیگران
عدم تماس با خون
هپاتیت B و C نیز می تواند از طریق رابطه جنسی و تماس جنسی صمیمی منتقل شوند.  تمرین رابطه ی جنسی ایمن با استفاده از کاندوم و عدم رابطه ی جنسی دهانی به کاهش خطر ابتلا به این عفونت ها  کمک کند.

منبع:الو دکتر

انتهای پیام/

با این نشانه‌ها هپاتیت را تشخیص دهید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید