خانه اخبار روز اخبار شهرستان ها نخستین شهر دایره‌ای ایران در فارس/ مقر امپراطوری اردشیر بابکان را ببینید

نخستین شهر دایره‌ای ایران در فارس/ مقر امپراطوری اردشیر بابکان را ببینید

۰
نخستین شهر دایره‌ای ایران در فارس/ مقر امپراطوری اردشیر بابکان را ببینید

شهر گور در شهرستان فیروزآباد فارس نخستین شهر دایره ای ایران محسوب می شود و یکی از اولین شهرهای دایره ای در جهان نیز به شمار می رود که در زمان اردشیر بابکان مقر امپراطوری او نیز محسوب می شده است.

به گزارش خبرنگار مهر درشیراز، شهرستان فیروزآباد از شهرستان­های جنوب غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان قیر و کارزین، از غرب به شهرستان فراشبند، از شمال به شهرستان شیراز و از شرق به شهرستان جهرم محدود است.

این شهرستان با مرکزیت شهر فیروزآباد دارای سه هزارو ۵۷۹ کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز ۱۲۰ کیلومتر است. از طرفی دیگر در بخش میمند در ۳۰ کیلومتری شرق فیروزآباد باغها و گلزارهای وسیع با انواع گلهای سرخ محمدی و…وجود دارد.

کاخ اردشیر

این بنا یکی از کاخ‌های ییلاقی اردشیر به شمار می‌رود که از سنگ پاره و ملات گچ ساخته شده است.

این کاخ در کنار چشمه آبی به نام «قمپ آتشکده» قرار گرفته از این رو این کاخ را آتشکده نیز می‌نامند. گچ‌بری و تزیینات تالارهای این کاخ بسیار زیبا و با شکوه است و به کاخ تچر تخت جمشید می‌ماند.

قلعه دختر

بنای تاریخی قلعه دختر، آثار قلعه بزرگی از سنگ و ساروج است که بر فراز کوه ساخته شده است. از نظر سوق‌الجیشی دسترسی به این قلعه مشکل بوده از این رو به نام قلعه دختر نامیده شده است.

این قلعه در سه طبقه دارای پله‌های پیچ در پیچ، اتاق‌های گنبددار، تالار و صحنی گسترده است. قلعه دختر در فاصله شش کیلومتری شهر کنونی فیروزآباد جای دارد.

شهر گور

قدمت شهرگور به دوره هخامنشیان می‌رسد. در زمان هخامنشیان این شهرستان از قطبهای تجاری مهم امپراطوری و جهان محصوب میشده است که پس از حمله اسکندر مقدونی و ناتوانی وی در تسخیر این شهر، با جاری ساختن رود “تنگ آب” به روی شهر موجب غرق شدن این شهرستان در آب شد.

این شهر بعدها توسط اردشیر بابکان بنیانگذار امپراطوری ساسانیان احیا و به عنوان پایتخت امپراطوری برگزیده شد و خورهٔ اردشیر یا شهر گور نامیده شد.

طرح و الگوی این شهر دایره‌ای شکل است و به قطر دو کیلومتر دارای چهار دروازه اصلی بوده و بناهای حکومتی و محل اقامت درباریان در آن قرار داشته است.  شهر گور اولین شهر دایره‌ای در ایران و یکی از نخستین شهرهای دایره ای در جهان نیز محسوب می شود.

منار

در میانه شهر گور، مناری چهار گوش با مصالح لاشه و سنگ و ملاط گچ به ارتفاع ۳۰ متر ساخته شده است.

نقش پیروزی

این نقش‌برجسته، یادبود نبرد و پیروزی بنیان‌گذار سلسله ساسانی بر آخرین پادشاه اشکانی (اردوان پنجم) و از کهن‌‌ترین نقش‌برجسته‌های غیرمذهبی ساسانیان است. این نقش‌برجسته بر فراز صخره‌ای در سمت راست رودخانه تنگاب کنده‌کاری شده است.

پل مهرنرسه

در کنار سنگ‌نگاره مراسم تاجگذاری اردشیر، ویرانه‌های پلی بسیار کهن دیده می‌شود که به دستور مهرنرسه (مهرنارسه) فرماندار بزرگ و صدراعظم سه تن از پادشاهان بزرگ ساسانی ساخته شده است.

در کنار این پل، سنگ‌نبشته‌ای به خط پهلوی ساسانی موجود است که چگونگی ساخت این پل را بیان می‌کند. برگردان این سنگ‌نبشته به این صورت است: این پل به دستور فرماندار بزرگ، مهر نارسه برای شادی روح او و به هزینه خودش ساخته شده. هر کس از این راه عبور کند و برای مهر نارسه و پسرانش درود فرستد با کمک و لطف خداوند نادرستی و فریب آنجا نخواهد بود.

نقش تاجگذاری اردشیر بابکان

در تنگاب فیروزآباد، نقشی از مراسم تاجگذاری اردشیر بابکان بنیان‌گذار سلسله ساسانی برجای مانده است که در آن حلقه سلطنتی از جانب مظهر اهورامزدا به پادشاه ساسانی پیشکش می‌شود.

نقش‌برجسته یاد شده در پنج کیلومتری شهر فیروزآباد قرار گرفته است.

اماکن تاریخی و گردشگری میمند

شهر میمند از توابع شهرستان فیروزآباد است و در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شیراز جای دارد. تنگ آتشگاه، کوه سفیدار، سرچشمه و باغ های زیبای آن که عمده محصولات آن، گل سرخ محمدی برای تولید گلاب است، از مراکز تفریحی شهر میمند به شمار می‌روند که هر ساله در فصل بهار گردشگران بی‌شماری را به سوی خود جلب می‌کند.

گلاب میمند دارای ارزش فراوانی است و مهم‌ترین منبع کسب درآمد برای باغداران این منطقه است.

امامزاده اسماعیل (ع)

بقعه متبرکه امامزاده اسماعیل (ع) در شهر میمند از توابع فیروزآباد قرار دارد. وی از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است. بر دیوار داخلی بقعه گچبری وجود دارد که اسامی ۱۴ معصوم بر روی آن نگاشته شده و تاریخ ۱۲۱۰ه.ق در پایان آن آمده است.

مطلب قبلی ستاره های فوتبال ایران چقدر ثروت دارند؟ +تصاویر
مطلب بعدی طنز/ هفت سین خانم‌ها!
Avatar
انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در مجله اینترنتی ملکانه لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ما در ملکانه به هوش و ذکاوت مخاطبانمان باور داشته و با رعایت بی طرفی در پوشش و انتقال خبر به آنها، امکان تفسیرخبرها را مطابق با خواستشان فراهم می سازیم. همچنین ما به تمام نظرات کاربران احترام می گزاریم و از شما بابت وقتی که صرف نوشتن نظر می نمایید سپاسگذاریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید