نتیجه دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و آژانس

دهمین دور مذاکرات فنی هسته‌ای میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در حالی در وین پایان یافت که دو طرف بار دیگر دیدگاه‌هایی را درباره نتایج این گفت‌و‌گوها ابراز کرده‌اند. در همین حال، گفت‌و‌گوهای کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در استانبول آغاز شده است.

اردبیل نیوز: دهمین دور مذاکرات فنی هسته‌ای میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در حالی در وین پایان یافت که دو طرف بار دیگر دیدگاه‌هایی را درباره نتایج این گفت‌و‌گوها ابراز کرده‌اند. در همین حال، گفت‌و‌گوهای کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در استانبول آغاز شده است.

به گزارش تابناک، با پایان یافتن دور جدید مذاکرات ایران و آژانس، این نهاد وابسته به سازمان ملل اعلام کرده دو طرف در رسیدن به راهکاری جامع برای حل مسائل موجود، به توافقی دست نیافته‌اند؛ با ‌‌وجود این، نماینده ایران در آژانس مذاکرات را سازنده خوانده است.

به نوشته ‌«رویترز»، هرمن ناکارتس، معاون آژانس و مسئول تیم مذاکره کننده این نهاد در مقابل ایران، گفته است: «ما امروز مباحثات فشرده‌ای داشتیم؛ اما نتوانستیم رویکرد ساختاری را که اکنون مدت یک سال و نیم است درباره آن مذاکره می‌کنیم، نهایی کنیم».

وی افزود: «تعهد ما به ادامه گفت‌و‌گو، همچنان به قوت خود باقی است. با این حال، باید تصدیق کنیم که بهترین تلاش‌های ما، تاکنون موفقیت آمیز نبوده است. در نتیجه ما همچنان ادامه می‌دهیم و تلاش می‌کنیم تا این فرایند را تکمیل کنیم».

ناکارتس همچنین گفته، هنوز هیچ تاریخی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نشده است.
در طرف مقابل، علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس گفته در مذاکرات روز گذشته که شامل مباحثات فشرده فنی بوده، هر دو طرف پیشنهادهایی را مطرح کرده‌اند و هدف، کاستن از اختلاف‌نظرها در مذاکرات آتی بوده است.

نماینده کشورمان در آژانس افزود: در این مذاکرات فشرده پیرامون مدالیته و چهارچوب موضوعات باقی مانده مباحث فشرده فنی انجام شده و طرفین در رابطه با برخی موارد باقی مانده، پیشنهاد‌های کتبی ارائه کردند و قرار شد تا در نشست آینده، این پیشنهادها بررسی و در راستای نزدیک کردن دیدگاه‌ها و سرانجام فراهم آوردن شرایط برای توافق، متن پیشنهاد‌های خود را در نشست آینده ارائه نمایند.

به گفته سلطانیه، این مذاکرات در فضایی دوستانه و تخصصی انجام شد و جمهوری اسلامی ایران مصمم است با ادامه این گفت‌وگوها به جهانیان نشان دهد که اهل منطق و گفت‌وگو بوده و آماده رفع ابهامات است. همزمان نیز به هیچ وجه در رابطه با حق‌ انکارناپذیر خود در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای از جمله غنی‌سازی مصالحه نخواهد کرد.

وی درباره تاریخ نشست بعدی ایران و آژانس یادآور شد که قرار است آقای ناکارتس با وی گفت‌وگوهایی را انجام دهد و سپس تاریخ آن اعلام شود.

اما در همین حال، دولت آمریکا نیز تلاش کرده ضمن استفاده از فرصت، کارهای خود را برای افزایش فشارها بر ایران سازمان دهد. در همین راستا، معاون وزیر خارجه این کشور گفته، واشنگتن انتظار دارد آژانس در پایان از شورای امنیت سازمان ملل بخواهد در رابطه با ایران کاری کند.

وندی شرمن در این رابطه گفته: «در یک مرحله، مدیر کل آژانس مجبور خواهد شد به شورای امنیت رفته و بگوید: من دیگر نمی توانم ادامه بدهم. هیچ پاسخی دریافت نشده است. شما باید کارهای بیشتری انجام دهید».

گفتنی است، مهمترین عاملی که تاکنون از تحقق یک توافق ساختاری میان ایران و آژانس جلوگیری کرده، عدم توافق طرفین بر سر اصول چنین توافقی بوده است. ایران تأکید می‌‌کند رویکرد حل موضوع، باید ‌‌مرحله‌ای باشد و با پاسخگویی تهران به هر یک از پرسش‌های آژانس، پرونده آن موضوع برای همیشه بسته شود، ولی آژانس خواستار آن است که در هر مرحله، امکان بازگشت به موضوعات پیشین ‌باشد.

اما از ساعاتی پیش و در شب چهارشنبه نیز مذاکرات سعید جلیلی با کاترین اشتون در استانبول آغاز شده است. جلیلی روز گذشته و همزمان با ورود به استانبول گفته بود: «در آلماتی ۲ مبنی بر دفاع از حقوق هسته‌ای، پیشنهادهای مشخصی دادیم که حتی خود آنها پذیرفتند ‌که باید این پیشنهاد‌ها را ‌بررسی کنند و تا چند روز به این پیشنهادها پاسخ بدهند؛ هر چند ‌این مدت زمان طولانی شد، منتظر پاسخ گروه ۱+۵ به پیشنهادهای ایران هستیم».
مذاکرات جلیلی و اشتون در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید