میلیاردر آمریکایی: دولت آمریکا باید بمبی اتمی را درصحرا منفجر کند تا از این طریق، به ایران هشدار دهد

از روز گذشته تاکنون بخش مهمی از مطالب مطبوعات بین المللی درباره ایران، به دیدار نخست وزیر رژیم اسرائیل با وزیر خارجه آمریکا و گفت و گوی این دو تن درباره ایران اختصاص یافته است.

سایت شبکه خبری «سی بی اس نیوز» ضمن پرداختن به این موضوع می نویسد بنیامین نتانیاهو در دیدار با جان کری درباره رسیدن به «توافق جزئی و ناتمام» بر سر برنامه هسته ای ایران هشدار داده است. به نوشته این سایت، نتانیاهو اظهار داشته همان گونه که جامعه بین المللی به دولت سوریه اجازه نداد سلاح های شیمیایی خود را نگه دارد، باید نسبت به «توافقی ناتمام» بر سر موضوع هسته ای ایران نیز هشیار باشد. نتانیاهو همچنین گفته در مذاکره با ایران باید اصرار شود که این کشور کلیه فعالیت های غنی سازی خود را متوقف کند، تمام اورانیوم خود را از کشور خارج کند و همچنین نیروگاه های آب سنگین و تأسیسات هسته ای زیرزمینی خود را نیز که به گفته وی تنها برای تولید بمب لازم است، تعطیل نماید.

از سوی دیگر، پیش از این دیدار، جان کری نیز خواستار اقدام ایران در موضوع هسته ای شده است. به نوشته خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه آمریکا ضمن بیان اینکه «کلمات جای اقدامات عملی را نمی گیرند»، گفته هنوز برای صحبت درباره کاهش تحریم های ایران خیلی زود است. به گفته وی، تحریم های آمریکا علیه ایران تنها زمانی برداشته خواهد شد که ثابت شود برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است. با این حال، وی درباره رویکرد جدید ایران در سیاست خارجی اظهار داشته: «ما از تغییر ادبیات، تغییر لحن و گشایش دیپلماتیکی که ایران عرضه کرده، استقبال می کنیم».

با این حال، خبرگزاری «رویترز» در تحلیلی ضمن بررسی دیدگاه آمریکا و رژیم اسرائیل نسبت به برنامه هسته ای ایران، از اختلاف نظر این دو دولت بر سر موضوع مذکور سخن گفته است. این خبرگزاری اشاره می کند در حالی که رژیم اسرائیل خواستار از میان رفتن همه تأسیسات و توقف همه فعالیت های هسته ای ایران است، ایالات متحده معتقد است که از طریق بازرسی ها و کنترل های بیشتر، می توان درباره صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران به اطمینان دست یافت. رویترز همچنین اشاره کرده که تغییر لحن اخیر ایران و آمریکا نسبت به یکدیگر، کشورهای عرب منطقه و همچنین رژیم اسرائیل را به شدت نگران کرده؛ زیرا آن ها برنامه هسته ای ایران را به مثابه تهدیدی برای خود ارزیابی می کنند.

اما در اظهارنظری عجیب و غیرمعمول، یک میلیاردر طرفدار جمهوری خواهان در آمریکا راه جدیدی برای متقاعد کرد ایران به دست کشیدن از برنامه هسته ای خود ارائه کرده است. به نوشته «واشنگتن پست»، شلدون آندرسون، میلیاردر مشهوری که در انتخابات سال گذشته از جمهوری خواهان حمایت می کرد، گفته دولت آمریکا باید بمبی اتمی را در صحرا منفجر کند تا از این طریق، به ایران هشدار داده باشد. به گفته وی، دولت آمریکا باید یک موشک بالیستیک مجهز به کلاهک اتمی را به سمت صحرای نوادا شلیک کند و سپس ایران را تهدید کند که موشک بعدی در مرکز تهران فرود خواهد آمد.

اما این ها همه در حالی است که ایران همواره بر آمادگی خود برای رفع نگرانی ها بر سر برنامه هسته ای تأکید می کند. در همین زمینه، روزنامه «شانگهای دیلی» اظهارات علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی را مورد توجه قرار داده و به نقل از وی می نویسد ایران برای حل و فصل مسائل موجود آماده همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی است. صالحی با بیان اینکه تنها مسئله حل نشده میان ایران و آژانس، بحث درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران است، گفته جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد برای حل این مسئله به صورت داوطلبانه با این نهاد به همکاری بپردازد.

 

تابناک

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید