موزه‌های اردبیل روایتگر تمدن کهن

موزه‌های اردبیل که روایتگر تاریخ و تمدن و مدنیت دیار کهن اردبیل است این روزها میزبان هزاران گردشگری است که دوست دارند با این فرهنگ غنی آشنا شوند.

اردبیل نیوز: به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در ایام نوروز بیش از ۵ هزار گردشگر در چهار روز گذشته از تعطیلات نوروزی از موزه‌های این استان دیدن کردند به طوری که موزه چینی‌خانه، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، موزه صنایع دستی، مفاخر دینی اردبیل و موزه‌های باستان‌شناسی خلخال و مشگین‌شهر و نمین و نیر آماده پذیرایی و استقبال از گردشگران نوروزی است.

این موزه‌ها در کنار موزه تاریخ طبیعی اردبیل و موزه سنگ مجموعه بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی از جمله اماکنی است که در مرکز شهر اردبیل و در کنار دریاچه زیبای شورابیل بخشی از تاریخ طبیعی و گذشته تاریخی این گوشه از کشورمان را به نمایش گذاشته‌اند.

موزه مفاخر اردبیل

این موزه که در خانه تاریخی میرفتاحی اردبیل راه‌اندازی شده روایت آشنایی با ریشه‌های عمیق دین باوری مردمان استان اردبیل است که این روزها پذیرای گردشگرانی است که در مجموعه‌ای با عنوان گوهرهای شب‌چراغ حاوی زندگینامه و نقاشی چهره‌های برجسته این استان با خدمات علما و مفاخر دینی این استان آشنا می‌شوند.

موزه تخصصی باستان‌شناسی

این مجموعه در بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی واقع شده و انواع سفالینه‌های ساده و منقش، ظروف شیشه‌ای، چینی‌های آبی و سفید، ابزار و ادوات مفرغی از دوره‌های مختلف تاریخی و … در معرض دید گذاشته شده است.

موزه سنگ و کتابخانه بقعه شیخ‌ صفی‌الدین اردبیلی

از جمله موزه‌هایی است که بیش از ۲۰۰ قطعه سنگ قبر در محوطه شهیدگاه بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی گردآوری شده که اغلب این سنگ قبرها متعلق به دوره صفویه است.

در این مجموعه موزه دارالحدیث نیز واقع شده که این موزه در واقع کتابخانه تخصصی صفویه است.

موزه چینی‌خانه

این موزه حاوی ۱۰۰ قطعه اشیا و ظروف چینی مربوط به دوران صفویه است که در این قسمت از بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی برخی از آثار به جای مانده از دوران صفویه نگهداری می‌شود.

موزه مردم‌شناسی اردبیل

این موزه در محل حمام تاریخی آقانقی در میدان عالی‌قاپو دایر شده و در این محل ۳۳ نوع مجسمه با پوشش محلی و آئینی مردم استان اردبیل به نمایش درآمده است.

همچنین آثار و دست‌نوشته‌های مربوط به هویت تاریخی و فرهنگی این منطقه در آن عرضه شده است.

موزه صنایع دستی استان اردبیل

این موزه که در محل حمام تاریخی شیخ پشت بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی افتتاح شده شامل ۳۰۰ قطعه اشیای معاصر صنایع دستی استان اردبیل شامل ۲۵ رشته صنایع دستی از قبیل گلیم، ورنی، شیشه، معرق چوب و … است.

موزه تاریخ طبیعی اردبیل

موزه تاریخ طبیعی اردبیل با داشتن گونه‌هایی از حیوانات تاکسیدرمی، سنگواره‌ها و سنگ‌های مختلف مجموعه‌ای زیبا از طبیعت استان را در مقیاسی کوچک به نمایش گذاشته است.

در این موزه که در حاشیه شورابیل واقع شده ۱۳ آکواریوم برای نمایش زنده‌ای از ماهیان و انواع آبزیان قرار داده شده و ۱۷ گونه پستاندار، ۸۵ گونه پرنده، ۲۰ گونه ماهی و ۱۲ گونه خزنده و نمونه‌های متنوعی از حشرات و تیپ‌های مختلف گیاهی و سنگواره‌ها در آن قابل مشاهده است.

اما سایر شهرستان‌های استان نیز موزه‌هایی دارند که بخشی از گردشگران از آن بازدید می‌کنند.

موزه باستان‌شناسی خلخال

این موزه در محل حمام تاریخی نصر واقع شده و حدود ۳۰۰ قلم اشیای قدیمی و تاریخی در آن به نمایش گذاشته شده که از دوره پیش از اسلام تا دوره جدید می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد.

موزه باستان‌شناسی مشگین‌شهر

۵۰۰ اثر مربوط به ادوار مختلف تاریخی نظیر سفالینه‌ها، کوزه، خمره و … به معرض دید عموم گذاشته شده است.

مسئول موزه‌های استان اردبیل با اشاره به اینکه از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ شب موزه‌های استان برای بازدید گردشگران و مسافران باز می‌باشد اظهار داشت: بیشترین بازدید از موزه چینی‌خانه و کتابخانه تخصصی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی انجام می‌شود که پیش‌بینی می‌کنیم امسال بیش از ۱۵ هزار گردشگر از موزه‌های استان بازدید کنند.

ملکه گلمغانی خاطرنشان کرد: همه موزه‌های استان اردبیل با همکاری یگان حفاظت میراث فرهنگی و با استفاده از دوربین‌های مداربسته حفاظت می‌شوند و آسیب‌های این حوزه نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است.

شهرام جباری- عادله جوادزاده

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید