موتور اقتصاد ایران به نفس نفس افتاد

سه ماه است برای کالاهای اساسی ارزی تخصیص داده نمی شود و یک ماه است به بهانه ناهماهنگی سیستم یکپارچه دیجیتال کالاهای اساسی که با خون دل ارز آن تخصیص داده شده و تامین شده است وارد کشور نمی شود.

به گزارش اردبیل نیوز: سه ماه است برای کالاهای اساسی ارزی تخصیص داده نمی شود و یک ماه است به بهانه ناهماهنگی سیستم یکپارچه دیجیتال کالاهای اساسی که با خون دل ارز آن تخصیص داده شده و تامین شده است وارد کشور نمی شود.

به نقل از سایت تابناک، نماینده مردم تهران با بیان اینکه به واسطه تغییر قیمت ارز کالاهای اساسی مانند گوشت ۶۰ درصد گران شده و روغن نیز ۳۵ درصد افزایش قیمت پیدا کرده است، افزود: این دیگر هرج و مرج بازار ماشین نیست که زندگی روزمره مردم را داغان نکند. مردم گوشت نخورند، حبوبات نخورند؛ اشکنه هم نخورند که یک قاشق روغن می خواهد؟

به گزارش تابناک، احمد توکلی نماینده مردم تهران در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در بیان تذکری در خصوص گرانی های اخیر اظهار داشت: حفظ منزلت و جایگاه مجلس وظیفه هیات رئیسه است که این وظیفه باید در عمل و در رفتار هیات رئیسه محترم و مجلس معزز محقق شود و در چنین شرایط حساسی که در آن قرار داریم اگر بخواهیم حرف از موافقتنامه پستی بزنیم به نظرم این جایگاه و منزلت رعایت نمی شود.

وی با بیان این که سه خبر به نمایندگان مجلس می دهم اظهار داشت: سه ماه است برای کالاهای اساسی ارزی تخصیص داده نمی شود و یک ماه است به بهانه ناهماهنگی سیستم یکپارچه دیجیتال کالاهای اساسی که با خون دل ارز آن تخصیص داده شده و تامین شده است وارد کشور نمی شود.

توکلی خاطرنشان کرد: به واسطه تغییر قیمت ارز کالاهای اساسی ماند گوشت ۶۰ درصد گران شده و روغن نیز ۳۵ درصد افزایش قیمت پیدا کرده است این دیگر هرج و مرج بازار ماشین نیست که زندگی روزمره مردم را داغان نکند. مردم گوشت نخورند، حبوبات نخورند، اشکنه هم نخورند که یک قاشق روغن می خواهد؟

وی در ادامه افزود: اطلاعاتی که در این زمینه برای تغییر قیمت هست اگر به صاحبان منفعت منتقل شده باشد کسانی که گوشت وارد کردند و یا در انبارها احتکار کرده اند  چه نفعی از آن خواهند برد؟

نماینده مردم تهران گفت: نرخ رشد امسال را تمام سازمان های داخل وی خارجی منفی ارزیابی می کنند و در این شرایط آقای رئیس جمهور سرمایه اجتماعی کشور را از بین می برد و نعل وارونه می زند.

وی در  ادامه با قرائت یک بیت شعری مبنی بر اینکه:تا که رد نعل اسبت گم کنند/ نعل را وارونه زن ، گفت: مردم به ما می گویند این چه وضعی است؟ ما از شما رئیس مجلس می خواهیم مانند گذشته که وقتی مسایل مهمی در خصوص زندگی مردم به وجود می آمد جلسه می گذاشتید خواهش می کنم این بار نیز از همین الان به وزرا ابلاغ کنید تا در جلسه بعدی به مردم گزارش دهند که با چه وضعیتی کشور را اداره می کنند.

توکلی خاطرنشان کرد: کمر مردم و تولید از این گرانی ها شکسته است. آقای رئیس جمهور که می گوید ما می خواهیم ۲۵۰ هزار تومان به مردم بدهیم و مجلس نمی گذارد چرا نمی گوید که این کار را می خواهد با ۹ برابر کردن قیمت سوخت، آب و برق می خواهد  انجام دهد.

وی اظهار داشت: چرا سرمایه اجتماعی را نابود می کنید؟ من استدعا می کنم به داد مردم برسید مردم بیشتر از این تحمل گرانی را ندارند.

موافقت لاریجانی با پیشنهاد توکلی؛ وزرا باید گزارش دهند

لاریجانی پس از تذکر احمد توکلی به وی گفت پیشنهاد شما این است که در این خصوص جلسه ای برگزار کنیم؟ که احمد توکلی گفت:  بله در جلسه آینده وزرا در مجلس به مردم گزارش دهند و مرکز پژوهش ها نیز گزارش های خود ر در این خصوص به مردم ارایه دهد.

لاریجانی در نهایت پذیرفت که این موضوع را در هیات رئیسه مطرح و در خصوص آن تصمیم گیری نمایند.

حذف ارز مرجع ضربه‌ مهلکی براقتصاد واردمی کند

عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس، در واکنش به حذف ارز مرجع از کالاهای اساسی مردم، گفت: حذف ارز مرجع از برخی کالاهای مورد نیاز مردم باعث وارد شدن ضربه‌ مهلک بر حوزه معیشتی تمامی اقشار جامعه است، لذا باید این حرکت را نوعی بی‌تدبیری قلمداد کرد.

ابراهیم نکو با اشاره به اینکه حذف ارز اختصاص داده شده به کالاهای اساسی مردم، شوک ناموزونی را به جامعه و اقتصاد کشور وارد خواهد کرد، گفت: در شرایط کنونی که اقتصاد کشور از مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برد و هر روزه شاهد افزایش سرسام آور قیمت‌ها هستیم، خارج کردن حمایت‌های ارزی از روی کالاهای اساسی مردم  تورم لجام گسیخته را در جامعه ایجاد خواهد کرد.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، افزود: حذف ارز مرجع ازبرخی کالاهای مورد نیاز مردم باعث وارد شدن ضربه‌های مهلک بر حوزه معیشتی تمامی اقشار جامعه خواهد شد، لذا باید این حرکت را نوعی بی‌تدبیری قلمداد کرد.

وی در ادامه با انتقاد از اجرای نادرست هدفمندی یارانه‌ها توسط دولت تصریح کرد: برخی معتقد‌هستند قانون هدفمندی یارانه‌ها باعث شکاف موجود اقتصادی شده، در صورتی که باید اذعان کرد عدم اجرای درست این قانون، ضربه به اقتصاد کشور وارد کرده است.

نکو با بیان اینکه برخی قانون اجرای هدفمندی یارانه‌ها را فراموش کرده‌اند، اظهار داشت: در قانون هدفمندی یارانه‌ها پیش بینی شده بود که آزاد سازی قیمت‌ها باید به مرور زمان انجام شود، در حالی که این موضوع از طرف دولت به فراموشی سپرده شده است.

عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به اینکه در هرگونه افزایش قیمتی باید قدرت خرید مردم را در نظر گرفت، خاطر نشان کرد: اگر قانون هدفمندی یارانه‌ها به درستی اجرا نشود و شرایط فعلی کماکان ادامه یابد، باید منتظر وضعیت وخیم‎تر و ناگوارتری برای اقتصاد کشور باشیم.

در این مورد، یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت از حذف اختصاص ارز مرجع به برخی کالاهای اساسی مردم خبر داده و افزود: براساس قانون بودجه سال ۹۲ کل کشور، اختصاص ارز مبادله‌ای به برخی از کالاها محدود شده و قرار است که گندم، روغن و نهاده‌های دامی ارز مبادله‌ای دریافت کنند.

موتوراقتصاد ایران به نفس نفس افتاد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به پیش‌بینی ۳۲ هزار میلیارد دلاری درآمدهای نفتی در بودجه سال ۹۲ گفت: امسال هم رشد اقتصادی منفی خواهد شد.

موسی‌الرضا ثروتی، افزود: رشد اقتصادی پیش از انقلاب با تورم ۵.۳ درصدی ۱۱.۵ درصد بود که میانگین رشد در طول ۳۳ سال پس از انقلاب با تورم میانگین ۲۰ درصد به ۴.۳ درصد رسید.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی در ادامه به رشد اقتصادی در دوره‌های مختلف اشاره کرد و گفت: در دوران دولت سازندگی نرخ تورم ۲۵ درصد و نرخ رشد اقتصادی ۶.۹ درصد و در دوران دولت اصلاحات میانگین نرخ تورم ۲۰.۵ درصد و رشد اقتصادی ۵.۶ درصد بود که در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد تورم به ۲۵ درصد و نرخ رشد اقتصادی به ۳.۴ درصد رسید.

وی رشد اقتصادی را ناشی از نوسانات درآمدهای نفتی دانست و گفت: سال‌های ۸۰ تا ۸۴ درآمدهای نفتی کشور ۲۷ هزار میلیارد دلار در بودجه پیش‌بینی شد که در این سال‌ها نرخ رشد اقتصادی کشور به ۵.۶ درصد رسید.

ثروتی افزود: در سال‌های ۸۵ تا ۸۹ درآمدهای نفتی کشور ۶۰ هزار میلیارد دلار پیش‌بینی شده بود که رشد اقتصادی در این سال‌ها به ۴.۳۵ درصد رسید.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: در سال ۹۰ درآمدهای نفتی ۸۶ هزار میلیارد دلار پیش‌بینی شد که نرخ رشد اقتصادی در این سال به ۳ درصد کاهش یافت.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی گفت: سال گذشته به دلیل تحریم‌ها، ۴۲ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی در بودجه محقق شد که رشد اقتصادی در این سال به منفی نیم‌درصد کاهش یافت.

وی با اشاره به پیش‌بینی ۳۲ هزار میلیارد دلاری درآمدهای نفتی در بودجه سال ۹۲ گفت: امسال هم رشد اقتصادی منفی خواهد شد.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه اظهار داشت: تورم، نقدینگی،‌مدیریت و سیاست‌های پولی و مالی و دستوری کردن اقتصاد بر کاهش نرخ رشد اقتصادی تاثیر گذاشته که امیدواریم دولت بعدی در جهت بهبود رشد اقتصادی حرکت کند.

ثروتی گفت: مولفه‌های اقتصادی به هم مرتبط هستند، از این‌رو باید ابعاد مختلف اقتصادی را جامع‌نگری دید.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس افزود: مشکلات و مسائل اقتصادی با خرد جمعی و هماهنگی بین مجلس و دولت قابل حل است، اما وضعیت فعلی حاکی از این هماهنگی نیست و دولت امور را به نحوی که مورد علاقه‌اش است اداره می‌کند.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس‌با بیان اینکه متاسفانه دولت به بیماری هلندی که در سال‌های ۸۵ و ۸۶ پیش آمد بی‌توجهی کرد، افزود: شعارهای پوپولیستی و غیرواقعی دولت در کاهش رشد اقتصادی کشور بی‌تاثیر نیست.

۱۵ اردیبهشت؛ جلسه رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی رفاه

عضو هیات رئیسه مجلس از برگزاری جلسه رأی اعتماد اسدالله عباسی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ۱۵ اردیبهشت خبر داد.

جواد جهانگیرزاده درباره معرفی اسدالله عباسی به عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: معرفی اسدالله عباسی برای تصدی وزارت پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در جلسه صحن علنی امروز (چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: اسدالله عباسی روز یکشنبه ( ۱۵ اردیبهشت ماه)‌ برای اخذ رای اعتماد از نمایندگان مردم به مجلس شورای اسلامی می‌آید.

رئیس‌جمهور عباسی را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کرد

محمود احمدی‌نژاد طی نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، اسدالله عباسی را به عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی کرد.

متن این نامه به شرح ذیل است.

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم با استعانت از ذات اقدس الهی و با احترام به پیشگاه ملت بزرگ ایران و نمایندگان محترم مجلس در اجرای اصول ۸۷ و ۱۳۴ قانون اساسی آقای اسدالله عباسی به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت اخذ رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی شود.

به پیوست سوابق، برنامه کاری وی نیز تقدیم می‌گردد.

محمود احمدی‌نژاد

به گزارش فارس نامه احمدی‌نژاد به لاریجانی که در صحن علنی قرائت شد از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

اردبیل نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید