مناطق نمونه گردشگری اردبیل؛ فرصتی برای توسعه گردشگری و سرمایه گذاری

استان اردبیل علاوه بر قابلیتهای تاریخی، باستانی، اقلیمی و… از ۳۷ منطقه نمونه گردشگری برخوردار است که فرصت ممتازی را برای توسعه گردشگری و بویژه سرمایه گذاری دولتی و بخش خصوصی در این مناطق به عنوان ظرفیت پنهان گردشگری استان ایجاد می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، مناطق نمونه گردشگری از پروژه های بلند مدت در حوزه احیا آثار فرهنگی و تاریخی است که بر اساس پتانسیل بالقوه و بالفعل در زمینه‌های مختلف تاریخی، طبیعی و فرهنگی، میزان استقبال گردشگران ، راه‌های دسترسی به آن مناطق و همچنین زیرساخت‌ها انتخاب می‌شوند.

طی سالهای اخیر مطالعه و شناسایی مناطق نمونه گردشگری در کشور موجب شده قابلیتهای ویژه اردبیل در این حیطه آشکار شود، چنانچه هم اکنون بالغ بر ۳۷ منطقه نمونه گردشگری در شهرستانهای مختلف این استان شناسایی شده است.

دریاچه شورابیل، دریاچه نئور، شهر توریستی سرعین، آلوارس، شرکت طبیعت سبز پارس، سردابه، ویله درق، محوطه باستانی کنزق، کلخوران ویند و دربند هیر در شهرستان اردبیل، دهکده توریستی سبلان، حاشیه سد یامچی، آبگرم ایلانجق، مجتمع توریستی تفریحی سقزچی، منطقه گردشگری قره شیران، غارهای روستای گلستان و بولاغلار نیر در شهرستان نیر، محیط پیرامون دریاچه کشت و صنعت، تالاب روستای تپراق کندی و ساحل رود ارس در شهرستان پارس آباد از جمله این مناطق گردشگری است.

علاوه بر این داش حمام، غار یخگان و مجتمع تفریحی آبمعدنی گیوی در شهرستان کوثر، خیاو تاگردلوی، قوتور سویی، شابیل، قینرچه، ایلاندو و منطقه گردشگری شیروان دره سی در مشگین شهر ، جنگلهای آلادیزگه و فندقلو در نمین، ازناو، امامزاده عبدالله کلور و منطقه نمونه گردشگری الماس در خلخال و جنگلهای آنی سوفلا، منطقه گردشگری ییلاقی داش دیبی و سد گیلارلو در گرمی دیگر مناطق نمونه گردشگری استان اردبیل است.

برخی از این مناطق مستعد در سالهای اخیر سرمایه گذاری های قابل توجهی را تجربه کرده و در عین حال در خصوص تعداد قابل توجهی غفلت بستر سازی برای توسعه مشاهده می شود.

“آلوارس” استعداد ورزشهای زمستانی اردبیل

منطقه آلوارس در دامنه جنوبی کوه سبلان از جمله مناطق ممتاز گردشگری زمستانی است که به لحاظ داشتن ذخایر برف در طول هشت ماه از سال قابلیت ویژه ای در توسعه ورزشهای زمستانی دارد.

با وجود اینکه در سالهای اخیر برای این منطقه سه فاز سرمایه گذاری شامل امکانات تله سیژ، سالن پذیرایی، پیست موتورسواری، پارک بازی کودکان، سرسره روی چمن، بازی های بادی در فاز اول و  تله کابین تابستانی، توسعه تله سیژ، احداث هتل ها و خرید ماشین آلات و تجهیزات برفروبی در فاز های بعدی در نظر گرفته شده بود اما به دلایل مختلف بویژه در زمینه مدیریتی توسعه این منطقه متوقف شده است.

علاوه بر این نبود جاده مناسب، نبود علائم رانندگی، اقامتگاه و امکانات اسکان موقت موجب شده علاقه مندان به ورزشهای زمستانی عملا از امکانات این منطقه به خصوص در فصل زمستان نتوانند استفاده نکنند.

تجمیع کوه، آبشار و آب معدنی در “سردابه”

یکی دیگر از مناطق نمونه گردشگری شهرستان اردبیل منطقه سردابه است که با تجمیع آبشار و آب معدنی امتیاز ویژه ای برای گردشگران فراهم می کند.

بهسازی مجتمع آب معدنی در این منطقه در سالهای اخیر موجب رونق گردشگری و توجه مسافران به این منطقه شد. با این وجود به دلیل نبود امکانات اقامتی و رفاهی به اندازه کافی افراد مراجعه کننده به این منطقه بکر طبیعی با کمبود قابل توجه امکانات مواجه می شوند.

مجاورت سردابه با ارتفاعات کوه سبلان موجب شده است امکان اسکی کوهستانی در فصول سرد و کوهنوردی در فصول گرم نیز برای آن فراهم شود. آبشار سردابه در ۲۸ کیلومتری غرب شهر اردبیل با ارتفاع ۲۰ متر از جمله زیبایی های مثال زدنی طبیعت اردبیل است.

دهکده توریستی “سبلان” در انتظار تامین زیرساخت

طرح جامع دهکده توریستی “سبلان” یا “منطقه نمونه گردشگری “برجلو” در جاده اصلی نیر – سراب و در فاصله ۱۰ کیلومتری شهرستان نیر در ۱۱۰ هکتار در سال جاری با سرمایه گذاری بخش خصوصی مطالعات تفضیلی خود را آغاز کرد و فاز اول آن در ماههای اخیر به بهره برداری رسید.

مجری و مدیرعامل شرکت سرمایه گذار در طرح دهکده توریستی سبلان شهرستان نیر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: عملیات ساخت و ساز این دهکده با جدیت کامل دنبال می شود و اگر برخی مشکلات زیربنایی حل شود می توان سرعت بهره برداری کامل از این پروژه را تسریع کرد.

جواد واثقی با اشاره به تغییرات فنی و مهندسی در نقشه این دهکده اضافه کرد: در زمستان سال ۹۰ که امکان کار عمرانی وجود نداشت تغییراتی در نقشه و تاسیسات دهکده گردشگری اعمال شد تا به زیبایی و تنوع آن افزوده شود.

وی همچنین با اشاره به مشکلات طرح در زمینه تامین آب مورد نیاز راه ارتباطی یادآور شد: مسئولان آب و فاضلاب از عدم امکان آب رسانی به این دهکده تا چهار ماه آینده خبر می دهند که در این صورت بهتر است اجازه استفاده موقت از آب رودخانه یا چاه به این شرکت داده شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذار در طرح دهکده توریستی سبلان با بیان اینکه آب آشامیدنی این دهکده باید فراهم شود، مشکل آب آشامیدنی این دهکده را یکی از مشکلات پیش پای رونق گردشگری آن دانست.

واثقی اضافه کرد: مسئولان آب و فاضلاب لوله کشی آب آشامیدنی به این منطقه را زمان بر دانسته و اعلام کرده اند آب لوله کشی تنها می تواند آب آشامیدنی شهرستان نیر را تامین کند و احتمال دارد تا دو سال آینده به این دهکده آب آشامیدنی لوله کشی داده نشود.

تلفیق طبیعت و تاریخ در ساحل رود “ارس”

شهرستان پارس آباد شهرستان مرزی در حاشیه رود ارس در مرز مشترک با جمهوری آذربایجان واقع شده است. طبیعت این رود منحصر به فرد به انضمام سرگذشت تاریخی آن موجب شده رود ارس از جمله مناطق مستعد گردشگری بوده و همه ساله مسافران بسیاری را در حاشیه خود شاهد باشد.

با این وجود نبود جاده ای ارتباطی مناسب و امکانات رفاهی از جمله نیازمندی های مسافران است که در حاشیه این رود پاسخ مناسبی دریافت نمی کند.

بر روی این رود دو پل تاریخی با نامهای خداآفرین یکی منتسب به دوره سلجوقی با ۱۶۰ متر و دیگری منتسب به دوره صفوی با ۱۲۰ متر احداث شده است.

“غار یخگان” اعجاز طبیعت کوثر

غار یخگان در فاصله دو کیلومتری آبگرم معدنی گیوی از جمله اعجازهای طبیعی این منطقه است که داخل آن در زمستان گرم و در تابستان سرد است.

با وجود اینکه در حال حاضر زلزله های متعدد مسیر عبوری داخل غار را تا انتها مسدود کرده اما در گذشته مردم از این مکان به عنوان یخچال استفاده می کردند.

به عقیده کارشناسان علت تولید سرما در داخل غار یخگان مربوط به سنگهای تشکیل دهنده دیواره غار می باشد و این سنگ های مذکور شکل بلوری خاصی دارند که در تابستان ها تولید سرما می کند و روی آن یخ می زند.
وجود آبگرم معدنی گیوی با دمای ۶۰ درجه سانتیگراد در کنار این غار موجب شده گردشگران با هدف مشاهده یکی از اعجازهای طبیعی به این مکان سفر کنند.

با وجود اینکه سال گذشته مسئولان میراث فرهنگی از تبدیل این منطقه به منطقه نمونه گردشگری خبر داده و بر توسعه امکانات توریستی آن تاکید کردند تاکنون اقدام عملی در این راستا صورت نگرفته است.

“قینرچه” دومین آب گرم معدنی دنیا

چشمه آبگرم معدنی قینرچه با دمای ۸۶ درجه سانتیگراد به عنوان گرم ترین چشمه آب معدنی کشور در شهرستان مشگین‌شهر واقع شده است.

با توجه به اینکه در مرکز این چشمه دمای آب به ۱۵۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد مشابه این چشمه در دنیا شناسایی نشده است.

استعداد زمین گرمایی این چشمه از جمله پتانسیلهایی است که بدون استفاده مانده و تنها اقدام صورت گرفته برای برخوداری از این امکان طبیعی ساخت مجتمع آبدرمانی در کنار آن بوده است.

۱۵ سال زمان برای توسعه جنگلهای “آلادیزگه”!

منطقه نمونه گردشگری آلادیزگه در شهرستان نمین در سال ۸۶ به عنوان منطقه نمونه گردشگری با درجه استانی مورد تصویب هیئت دولت قرار گرفت.

طبق اظهارت مسئولان میراث فرهنگی استان براساس مطالعات امکان‌سنجی انجام شده از تاسیسات قابل اجرا در این منطقه می‌توان به تاسیسات اقامتی و پذیرایی، محوطه‌ بازی کودکان، فروشگاه صنایع دستی ، رستوران و کمپینگ گردشگری اشاره کرد که در همین راستا برنامه زمان‌بندی از مرحله طراحی تا بهره‌برداری این منطقه ۱۵ سال اعلام شده است.

این در حالی است که تغییرات اقلیمی در این مدت زمان می تواند چهره این منطقه را متحول کرده و پیش فرضهای برنامه ریزی در آن را به اجبار تغییر دهد. این منطقه در قسمت جنوب جنگل فندقلو قرار دارد که در سالهای اخیر به دلیل تولید زغال وسعت آن کاهش یافته است.