مقاوم‌سازی ۳۵ هزار واحد مسکن روستایی در اردبیل

مدیرکل بنیاد مسکن استان اردبیل از مقاوم‌سازی ۳۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی روستایی در سطح استان اردبیل خبر داد.

اردبیل نیوز: به گزارش خبرگزاری فارس، احمد حاج‌علیزاده عصر امروز در جلسه بررسی مشکلات مسکن روستایی در اردبیل اظهار داشت: طرح مقاوم‌سازی و بهسازی مسکن روستایی از سال ۸۵ شروع شده و سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در سطح کشور با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت توسط بانک‌های عامل احداث شده است.

وی تصریح کرد: این طرح از آن جهت دارای اهمیت است که تمام خانه‌های روستایی کم دوام و بی‌دوام نوسازی و درجاسازی شده است.

حاج‌علیزاده خاطر نشان کرد: خانه‌های احداثی جدید در برابر اثرات بلایای طبیعی به ویژه زلزله مقاوم‌سازی شده‌اند که از یک ظرفیت ممتاز و شاخص برخوردار هستند.

این مسئول اضافه کرد: سهمیه طرح ویژه از سال ۸۵ تاکنون ۴۸ هزار و ۳۸۳ واحد مسکونی بوده که با اعتباری بالغ بر سه هزار و ۴۸۳ میلیارد ریال و با انعقاد قرارداد ۹۳ درصد در حال اجرا است.

وی بیان کرد: از این تعداد تاکنون ۳۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شده به بهره‌برداری رسیده که تقریباً نیمی از واحدهای مسکونی کم دوام و بی‌دوام روستایی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، مدیرکل بنیاد مسکن استان اردبیل به ثمرات طرح مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی اشاره کرد و گفت: طرح عظیم ملی مقاوم‌سازی و بهسازی مسکن روستایی علاوه بر تحول بزرگی که در روستاهای استان در عمران، آبادانی و زیباسازی داشته در بهبود بهداشت فردی و محیط روستا و همچنین در مهاجرت‌های معکوس از شهرها به روستاها تأثیری بسیاری داشته است.

حاج‌علیزاده ادامه داد: ‌برای تعداد ۲۳۰ نفر از مهندسان رشته عمران و مهندسی این استان از بابت اجرای این طرح ایجاد اشتغال صورت گرفته که این رویه از فرصت‌های به وجود آمده می‌باشد.

وی یادآور شد: برای مطالعات سکونت‌گاه‌های روستایی استان و تهیه الگوهای غالب مسکونی روستایی از مشاور مادر استفاده شده است.

حاج‌علیزاده اهمیت دیگر این طرح را علاوه بر اشتغالزایی مهندسان و کارگران بخش مسکن، سبب افزایش چرخه تولید مسکن از لحاظ تأمین مصالح و تولید فرآورده‌های ساختمانی اعلام کرد.

وی افزود: با حضور استاندار اردبیل که خود از جنس بنیاد مسکن هستند توجه به این حوزه به شکل گسترده مد نظر و ملاک کار بوده است.

3 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید