»   آخرین اخبار اقتصادی روز, یک خبر ویژه  »   مقاومت اقتصاد در مقابل اقتصاد مقاومتی !
۲۱ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۱:۳۹

تحلیل های کوچه بازاری درباره دلار 6000 تومانی

مقاومت اقتصاد در مقابل اقتصاد مقاومتی !

رییس کل بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد که بازار ارز در روزهای آینده به وضعیت باثبات و متعادل برسد.

در حالی که مسئولان کشور دلار 6 هزار تومانی را تکذیب می‌کنند، مشاهدات میدانی از بازار تهران نشان میدهد که نرخ دلار به 6060 تومان رسیده است و سکه در مرز 2 میلیون تومان است.

در روزهایی که شعار اقتصاد مقاومتی بیش از پیش به گوش می رسد، روند اقتصادی جامعه حال و روز خوبی ندارد. به نظر می رسد که اقتصاد مقابل اقتصاد مقاومتی مقاومت می کند.

بعد از مشخص شدن نرخ افزایش حقوق سال 97 بسیاری آماده بالا بردن قیمت ها به این میزان بودند. از نرخ کرایه تاکسی و حمل و نقل عمومی (هفته آینده اجرا می شود) تا گرانی اقلام مصرفی و … .

این روند اقتصادی عجیب در کشور بحث های زیادی در جامعه به راه انداخته است. تحلیل های کوچه بازاری مردم حکایت از ناامیدی به بهبود روند موجود دارد.

چند نمونه از این تحلیل های کوچه بازاری را بخوانید:

دولت بودجه کافی برای پرداخت یارانه ها ندارد و تلاش می کند با افزایش قیمت دلار کسری خود را با دلارهای نفتی جبران کند.

بعد از نام گذاری امسال به نام حمایت از کالای ایرانی، افزایش قیمت ارز می تواند اجباری باشد برای استفاده از کالاهای ایرانی. به نحوی که با کاهش ارزش ریال اجناس و کالاهای خارجی با قیمت بسیار بالایی به دست مصرف کننده خواهد رسید.

مسئولین تنبل تر از آنند که تلاش کنند تا کیفیت کالای ایرانی بالا برود لذا با این کار مردم را وادار به استفاده از کالای ایرانی می کنند.

همچنین شایعات دیگری هم به گوش می رسد و آن افزایش ارزش دلار تا نرخ 12000 تومان، بعد از خارج شدن آمریکا از برجام است.

با کمی تامل به بحث ها و صحبت های مردم در جامعه به راحتی می توان فهمید که مردم هیچ امیدی به بهبود این اوضاع ندارند. شخصی با عصبانیت گفت که اوضاع درست میشه ! او در ادامه با کنایه گفت: دلار میره بالا میشه 10 هزار اما مسئولین تلاش میکنن میارنش پایین میشه 9800 .

 

اما باید در ادامه ببنیم که واکنش دولت و مسئولین به اوضاع اقتصادی چه خواهد بود.

واکنش رئیس بانک مرکزی به دلار ۶۰۰۰ تومانی !

ولی‌الله سیف بعد از جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس برای بررسی آخرین وضعیت بازار ارز در جمع خبرنگاران، گفت: جلسه خوبی با اعضای کمیسیون اقتصادی در خدمت آقای کرباسیان وزیر اقتصاد داشتیم که بحث‌های خوبی انجام شد.

وی افزود: درباره موضوع ارز تفاهم اصولی وجود دارد البته باید جزئیات را در جلسات دیگر تکمیل کنیم.

رییس کل بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد که بازار ارز به وضعیت باثبات و متعادل نزدیک شود.

 

واکنش دولت به دلار ۶۰۰۰ تومانی

محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه امروز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات دولت مبنی بر کنترل نوسانات اخیر بازار ارز اظهار داشت : روند فعلی به هیچ وجه مناسب نیست حتی اگر یکی از مشاوران دولت درباره موافقت دولت با افزایش نرخ ارز صحبتی داشته کاملا نظرات شخصی بوده و وضعیت فعلی باید کنترل شود.

وی ادامه داد:با توجه به ماموریتی که رئیس جمهور به معاون اول داده اند ستاد ویژه ای در این باره تشکیل شده هر چند رسانه ای نشده است اما مجموع جلسات به این منجر شده که باید سیاست های جدید و متفاوت و اصلاح شده ای نسبت به قبل اتخاذ و اجرایی کنیم.

سخنگوی دولت گفت: سیاست های جدید امروز در جلسه ای با حضور رئیس جمهور جمع بندی و در چند روز آینده تشریح و اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه این سیاست ها وسیع تر از بانک مرکزی خواهد بود افزود: البته از بانک مرکزی هم انتظار داریم با تحرک و فعالتر بر بازار ارز مسلط شود چرا که این وضعیت به هیچ وجه مناسب نیست و ما مطمئن هستیم در شرایط جدید که سیاست های ما تغییر کرده موفق خواهیم شد.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز  , یک خبر ویژه

پس از آنکه فعالان حقوق زنان موضوع عدم دسترسی برخی از زنان به محصولات بهداشتی مناسب به علت محدودیت های مالی را با عنوان "فقر در دوره قاعدگی" مطرح کردند و خواستار برنامه ای از سوی دولت برای ارائه رایگان...
روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه تهران به ارایه سخنان مهمی پرداخت؛ اگرچه موضوع اصلی سخنان رئیس جمهوری محدود به دانشگاه و نهادهای آموزشی و اینکه روحیه‌ای نقاد و پرسشگر داشته باشند بود،...
'ترکی الدخیل' که از نزدیکان 'محمدبن سلمان' ولیعهد عربستان هم محسوب می شود، در یادداشتی نوشت: درصورتی که آمریکا به خاطر ناپدیدشدن جمال خاشقچی به دنبال تحریم ریاض باشد با پاسخ هایی روبرو خواهد شد که یکی از آنها کاهش...
پشت صحنه بمب گذاری در سفارت ایران سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر بمب گذاری در سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا و تخلیه آن را تکذیب کرد. به گزارش ملکانه با استناد به گفته های یکی از مقامات سفارت ایران در ترکیه،...


  • فیلم سینمایی خانه دختر