معاون رگولاتوری: برای تدوین پروانه نیازی به مشاور خارجی نداریم/ مبین‌نت مجوز نسل چهارم ندارد


معاون صدور پروانه رگولاتوری گفت: مبین‌نت درخواستی ارائه داده تا اجازه انجام پروژه آزمایشی LTE ثابت را به آن‌ها بدهیم که هنوز قطعی نیست و باید ببینیم چه می‌شود.

لطف اللّه سبوحی در «کارگاه آموزشی منطقه‌ای ITU با موضوع نسل چهارم تلفن همراه» در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه مجوزهای نسل سوم و چهارم خدماتی که سال آینده قرار است در اختیار اپراتورها قرار گیرد، اپراتور جدیدی را هم خطاب قرار خواهد داد، گفت: در حال حاضر معلوم نیست و داریم راجع به آن فکر می‌کنیم اما چیزی که هست قطعا باید فکری به حال اپراتورهای موجود کنیم.

وی با اشاره به اینکه اگر قرار باشد، اپراتورهای جدیدی شروع به کار کنند حتما یک‌سری شرایط عمومی و خاص برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد، درباره این شرایط عنوان کرد: در بحث شرایط عمومی، اپراتوری که می‌خواهد وارد نسل سوم و چهارم شود، بحث‌های فرکانسی و مقرراتی دارد و ممکن است هزینه‌هایی نیز در بر داشته باشد.

معاون رگولاتوری خاطر نشان کرد: در بحث شرایط اختصاصی هم تجربیاتی با هر کدام از این اپراتورها و یکسری مشکلات با آن‌ها داریم؛ شروطی وجود دارد که این مشکلات باید حل شود تا بتوانند این مجوز را دریافت کنند.

سبوحی با بیان اینکه در حال تدوین استراتژی این بخش هستیم، گفت: فکر می‌کنم این استراتژی را تا یک ماه آینده به کمیسیون پیشنهاد دهیم که روش کار چگونه خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به اینکه برای تدوین پروانه نیازی به مشاور خارجی نداریم، گفت: پیچیدگی‌های گذشته را برای صدور پروانه نداریم و تجربیاتی از نحوه تعامل و عملکردشان به دست آورده‌ایم.

او افزود: با این حساب، مشاور خارجی نداریم و نخواهیم داشت.

او در پاسخ به این سوال که چرا مجوز پایلوت LTE به مبین‌نت داده شد، گفت: این شرکت پیشنهادی داد که بر مبنای آن و با توجه به اینکه وایمکس در حال به انتها رسیدن است، گذری به تکنولوژی‌های جدیدتر داشته باشد.

سبوحی اضافه کرد: بر این اساس، درخواستی ارائه دادند تا اجازه انجام پروژه آزمایشی LTE ثابت را به آن‌ها بدهیم که هنوز قطعی نیست و باید ببینیم چه می‌شود.

وی گفت: ممکن است این پایلوت انجام نشود و در حال حاضر هم مجوز پایلوت ندارد.

معاون رگولاتوری درباره اینکه چرا مبین‌نت گفته که این مجوز را دریافت کرده است، گفت: بحث بر سر این موضوع بوده و تا حدودی تأیید کردیم ولی ممکن است نظرمان را عوض کنیم.

او همچنین درباره اینکه چرا مجوز پایلوت را به مبین‌نت داده‌اند، نیز خاطر نشان کرد: خیلی موافق نیستم که بگوییم این شرکت توانمندی لازم برای انجام پایلوت این طرح را ندارد ولی کار نسل سوم را با مرکز تحقیقات مخابرات انجام دادیم و شاید بهتر باشد پروژه پایلوت را با همکاری مراکز تحقیقاتی با یکی از اپراتورها انجام دهیم.

وی همچنین ابراز کرد: البته بحث دیگری هم هست و ان اینکه اگر سال آینده بخواهیم وارد خدمات نسل سوم و چهارم شویم دیگر ضرورتی برای انجام طرح پایلوت احساس نمی‌شود.

سبوحی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا در صدور پروانه برای نسل‌های سوم و چهارم میزان پوشش‌دهی اپراتورها و تعداد مشترکان آن‌ها نیز در نظر گرفته خواهد شد و مثلا رایتل هم‌سطح دیگر اپراتورها در نظر گرفته خواهد شد، گفت: رایتل در حال حاضر حداقل نسل سوم را دارد و محدودیتی در آن نیست که بخواهد خدمات را ارائه کند.

وی ادامه داد: اما اگر بخواهیم امکانات اضافه‌ای بدهیم، جای بحث دارد ولی این اپراتور در حال حاضر زیرساخت‌ها را دارد و باندهای فرکانسی مورد نیازش موجود است.

۵۶۵۰۳

 


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید