مشترکات ایران با آذربایجان رنگ کهنگی نمی‌گیرد

استاندار اردبیل گفت: مشترکات فرهنگی، معنوی و ارزشی دو ملت دوست و همسایه ایران و آذربایجان هرگز رنگ و بوی کهنگی و فراموشی به خود نمی‌گیرد بلکه این مشترکات می‌تواند به توسعه روابط کمک کند.

اکبر نیکزاد عصر امروز در نشست با سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان در اردبیل اظهار داشت: توسعه روابط دو کشور در سال‌های گذشته بر پایه همین مشترکات قوت و قدرت گرفته به طوریکه در طول تاریخ شیطنت دشمنان نتوانسته است این توسعه ارتباطات و تقویت تعاملات را بر هم بزند.

وی با یادآوری اینکه زمینه توسعه روابط بین دو کشور شایسته و مطلوب فراهم است و ضرورت دارد در تقویت آن همتی مضاعف صورت بگیرد، تصریح کرد: در این بین سهم استان اردبیل در تقویت و توسعه این روابط بیشتر است به طوریکه ما در هر برهه زمانی حامی معنوی و مادی این کشور و مردم اسلامی و مکتبی آن بودیم.

نیکزاد خاطر نشان کرد: مردم جمهوری آذربایجان به لحاظ سابقه فرهنگی و تاریخی مشترک با ایران، توجه مثبتی به مردم و دولت ایران دارند و این نهایت افتخار است که بتوان روز به روز بر این روابط مستحکم کمک کرد.

این مسئول اضافه کرد: انتظار آنها از جمهوری اسلامی ایران به عنوان قلب تپنده جهان تشیع انتظار ویژه‌ای است که در این باب ملت ایران به ویژه استان همسایه اردبیل در تمام زمینه‌ها سعی کرده بهترین زمینه و مساعدترین شرایط را برای توسعه روزافزون فراهم آورد.

وی سفر اتباع آذری به استان اردبیل برای بهره‌مندی از امکانات درمانی، گردشگری و … را یادآور شد و بیان کرد: همه تلاش مسئولان ذیربط استان بر این است که با ارائه خدمات مناسب به این‌گونه افراد با رعایت رفاه حال آنان به فراهم شدن بستر توسعه بیشتر استان کمک شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، استاندار اردبیل یادآور شد:‌ تلاش بر این است که با ارائه خدمات و تسهیلات بیشتر به تجار آذری در گمرک بیله‌سوار حسن نیت استان برای توسعه مراودات با کشور همسایه بیش از پیش جلوه‌گری کند.

نیکزاد همچنین گفت:‌ در راستای بهبود و توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی با کشور آذربایجان آماده برگزاری نمایشگاه بین‌المللی در زمینه‌های مختلف در آن کشور هستیم که در این زمینه گروه‌های رایزن تجاری و بازرگانی ما سعی کردند زمینه و بستر برپایی این نمایشگاه را در ماه آینده فراهم آورند.

وی افزود: انتظار این است که با گسترش روابط تجاری و بازرگانی بتوان از طریق کشور دوست و همسایه آذربایجان پلی برای توسعه و تقویت روابط تجاری و بازرگانی با کشورهای آسیای میانه و حوزه قفقاز داشت.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان نیز در این نشست ضرورت گسترش روابط و توسعه تعاملات ایران و آذربایجان را ضروری اعلام کرد و اظهار داشت: مردم آذربایجان از ملت ایران به عنوان برادر و دوست یاد می‌کنند.

علیرضا پاکایی تصریح کرد: آنچه که در توسعه روابط با جمهوری آذربایجان مدنظر است بالا بردن حس حسن اعتماد دو طرفه بر پایه وجوه مشترک و زمینه‌های مساعد برای توسعه روابط روزافزون است.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید