مسکو: تحریم‌های آمریکا علیه ایران نقض آشکار توافقنامه ژنو است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن انتقاد از اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران هشدار داد این اقدامات نقض آشکار روح حاکم بر توافق ژنو است.

اردبیل نیوز:  به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز؛ ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن انتقاد از اقدامات اخیر آمریکا در اعمال تحریم های جدید بر ضد افراد و شرکت هایی که به زعم واشنگتن در برنامه هسته ای ایران نقش داشته اند، تاکید کرد، این اقدامات نقض آشکار روح حاکم بر توافق هسته ای ژنو بوده و اجرای آن را با چالش جدی روبرو خواهد کرد.

بر اساس این گزارش وی افزود، تصمیم دولت آمریکا علیه روح حاکم بر این سند بوده است. بر اساس توافق هسته ای اخیر بین ایران و قدرت های جهانی در شهر ژنو تهران موافقت خود را با متوقف کردن بخشی از برنامه هسته ای در ازای لغو برخی تحریم ها اعلام کرده است.وی گفت، گسترش فهرست سیاه آمریکا موجب پیچیده تر شدن اجرای کامل توافق هسته ای ژنو خواهد شد که با هدف کاهش رژیم تحریم ها خواهد بود.

مقامات وزارت خزانه داری و خارجه آمریکا مدعی شده‌اند این اقدام نشان می‌دهد توافق اخیری که در ژنو درباره برنامه هسته‌ای ایران به دست آمد در تلاش های مداوم ما برای افشا و مختل کردن اقدامات کسانی که از برنامه هسته ای ایران حمایت می کنند یا به دنبال دور زدن تحریم ها هستند، خللی ایجاد نمی‌کند و نخواهد کرد.این بار اولین بار است که چنین اقداماتی پس از توافق ماه گذشته شش قدرت جهانی و ایران در ژنو بر سر برنامه هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند این تحریم‌های جدید کسانی و شرکت‌های را هدف قرار داده است که به جای شرکت‌ها و افرادی که قبلا در لیست تحریم‌های قبلی آمریکا قرار گرفته‌اند فعالیت می‌کنند.از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت نفت مید آسیا، سینگا تانکرس، سیکیریا مارتیمت، فرلند و ویتالی سوکولنکو نام برد.

آمریکا همچنین نام پنج نهاد ایرانی را که مدعی شده است به طور مستقیم به توانایی ایران برای غنی سازی اورانیوم کمک می‌کنند را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.دولت آمریکا مدعی شد اعمال این تحریم‌های جدید علیه ایران منافاتی با توافق ژنو نداشته و نخواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید