مرگ ۴۴۶۰ شهروند تهرانی در اثر آلودگی هوا/افزایش ۳۰درصدی مراجعه بیماران قلبی به بیمارستان‌ها

آمار و ارقام مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در سال گذشته می گوید که پارسال ۲۳۱۸ نفر به خاطر ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و ۲۱۴۲ نفر به دلیل ذرات معلق کمتر ۱۰ میکرون فوت شده اند.

 مشاور وزیر بهداشت اعلام کرد: در سال ۹۰ حدود ۲۳۱۸ مورد مرگ به علت ذرات معلق کمتر از ۲و نیم میکرون و ۲۱۴۲مورد مرگ مربوط به ذرات معلق کمتر از ۱۰میکرون بوده است .

بر این مبنا در سال گذشته ۴۴۶۰ شهروند به دلیل استنشاق هوای آلوده درگذشته‌آند.

اما این مشاور وزیر بهداشت اعلام کرده که در چند روز گذشته مراجعه بیماران قلبی به بیمارستان‌ها  ۳۰درصد افزایش داشته‌است.

حسن آقاجانی دربرنامه تلویزیونی نبض ضمن اعلام آمار مرگ و میر منتسب به آلودگی هوای پایتخت در سال گذشته، گفت: در چند روز گذشته و به دنبال افزایش آلاینده‌های هوایی، حدود ۱۰درصد میزان ماموریت‌های اورژانس ۱۱۵به دنبال افزایش آلاینده‌های هوایی، اضافه شده است و این باری اضافی برای وزارت بهداشت ایجاد می‌کند. این درحالیست که هر ماموریت اورژانس ۸۰هزار تومان بار مالی برای وزارت بهداشت به دنبال دارد.

وی با اشاره به افزایش بار مراجعات قلبی و تنفسی به بیمارستان‌ها در پی تشدید آلاینده‌های هوایی، گفت: در برخی بیمارستان‌ها از جمله مرکز قلب تهران طی چند روز اخیر مراجعات قلبی حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است. در مجموع کهنسالان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و تنفسی در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

آقاجانی درباره آمار مرگ و میر منتسب به آلودگی هوا، گفت: آماری که در این زمینه وجود دارد کم نیست. بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت روزانه ۸هزارنفر در دنیا به علت آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

وی با اشاره به آمار مرگ و میر منتسب به آلاینده‌های ذرات معلق کمتر از ۲ و نیم و ۱۰میکرون در تهران نیز گفت: حدود پنج درصد کل علل مرگ و میر را ذرات معلق کمتر از ۲و نیم و ۱۰میکرون تشکیل می‌دهند. در سال ۹۰ حدود ۲۳۱۸ مورد مرگ به علت ذرات معلق کمتر از ۲و نیم میکرون (PM) و ۲۱۴۲مورد مرگ مربوط به ذرات معلق کمتر از ۱۰میکرون (PM) بوده است که با توجه به شرایط آب و هوایی تهران و تکالیفی که برای مجموعه‌ها و دستگاه‌های مختلف در نظر گرفته شده، حتی یک مورد مرگ هم زیاد است.

آقاجانی با اشاره به ماده قانونی مبنی بر لزوم پرهیز از تاسیس کارخانجات تا شعاع ۱۲۰کیلومتری شهر‌ها، ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، هر صنعت بزرگی برای فعالیت در کنار شهر‌ها باید پیوست سلامت داشته باشد. در مجموع کار وزارت بهداشت در کارگروه‌های آلودگی هوا، ارائه راهکارهای علمی و دفاع از حقوق مردم است. پیگیری‌های لازم در این زمینه را نیز انجام می‌دهیم. / نامه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید