مروری بر بهترین بازی‌های «نوید محمدزاده»

مروری بر بهترین بازی‌های «نوید محمدزاده»
[ad_1]

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/navid1.jpg

نوید محمدزاده مدت زمان زیادی نیست که به سینما وارد شده و اسمش را به عنوان بازیگر سینما به ثبت رسانده است. او اولین بار در سال ۱۳۹۲ با ویدیو «عصبانی نیستم» رضا درمیشیان مطرح شد و بلافاصله اسمش در فهرست نامزدهای سیمرغ به ثبت رسید. گرچه سیمرغ عصبانی نیستم بنا به دلایلی هیچ وقت به دست محمدزاده نرسید اما توجه همه راه به خودش جلب کرد. او بعد از این ویدیو، در عرض سه سال، شش ویدیو مهم بازی کرده و دو سیمرغ گرفت. درواقع به لحاظ هیاهویی که در سینمای ایران به راه انداخت، می شود او را یک رکورددار به حساب آورد.

نوید محمدزاده

•    ویدیو: لرزاننده چربی، در میان ابرها، عصبانی نیستم، سیزده، ناهید، خشم و هیاهو، ابد و یک روز، لانتوری، خفگی، بدون تاریخ بدون امضا، مغزهای کوچک یخ زده

•    مهم ترین تئاترها: خدای کشتار، یک دقیقه سکوت، مرد بالشی، زمستان ۶۶، دکلره، دیابولیک، شکلک، دل سگ، آخرین نامه، پچ پچ های پشت خط نبرد

•    جوایز: سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل مرد در دوره جشنواره برای ویدیو های ابد و یک روز و بدون تاریخ بدون امضا، تندیس بهترین بازیگر مرد از انجمن منتقدان برای ویدیو های عصبانی نیستم و ابد و یک روز، تندیس بهترین بازیگر مرد از جشن خانه سینما برای ویدیو ابد و یک روز

•    جایزه جهانی: بهترین بازیگر مرد بخش افق های هفتاد و چهارمین دوره جشنواره ویدیو ونیز

عصبانی نیستم

رضا درمیشیان؛ ۱۳۹۲

کاراکتر: نوید

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/asabaninistam5640x480.jpg

اهمیت نقش: نوید محمدزاده در عصبانی نیستم برای اولین بار دیده شد. او نقش یک دانشجوی عصبانی را داشت که مدام تلاش می کرد در برابر اتفاق های بدی که در جامعه با آنها مواجه بود، به اعصاب خود مسلط باشد و به هم نریزد. نقش بسیار سخت بود و اگر خوب ایفا نمی شد، ویدیو کلا ویدیو خوبی از آب در نمی آمد. درواقع می شود گفت بخش مهمی از موفقیت این ویدیو به جنس بازی محمدزاده بر می گشت.

موفقیت: اسم محمدزاده در فهرست نامزدهای دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره سی و دوم قرار گرفت و حتی آن طور که شنیده می شد، سیمرغ تا صبح روز اختتامیه هم به نام او بود اما نهایتا همه چیز تغییر کرد. درمیشیان مجبور شود ویدیوش را از بخش رقابت خارج کند و سیمرغ به رضا عطاران رسید.

نظر محمدزاده: من از نوجوانی جلوی آینه تمرین سیمرغ گرفتن می کردم و در بیست و هفت سالگی به من گفتند سیمرغی را که با هفت رای از هفت داور گرفته ای، نباید بخواهی. آن روز تلخ ترین روز زندگی کاری من بود. پیراهن و کت اتو شده ام برای رفتن روی سن و گرفتن جایزه بر در خانه ماند و اشک های من بی اختیار سرازیر بود. ساعت شش آن روز همه چیز تمام شد و بدون امضا کردن، رضایت ما را گرفتند و گروه ویدیو انصرافی تحمیلی داد. سیمرغ برای ما نبود چه امضا می کردیم و چه امضا نمی کردیم.

ناهید

آیدا پناهنده؛ ۱۳۹۳

کاراکتر: احمد

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/large_c02841ec-7c77-4814-a7b4-840419bd9b7f640x480.JPG

اهمیت نقش: در «ناهید» محمدزاده از قالب یک پسر دانشجوی جوان خارج شد و نقش مردی معتاد و آس و پاس را بازی کرد که به خاطر اعتیاد از همسرش جدا شده و حالا دلش می خواهد هر طور شده پسرش را از او بگیرد. محمدزاده این جا هم عصبی و نامتعادل بازی کرد اما با توجه به معتادبودن این کاراکتر، بازی اش شباهتی به عصبانی نیستم نداشت.

موفقیت: این ویدیو در جشنواره های مختلف جهانی، مورد توجه داوران قرار گرفت و جوایز زیادی را به دست آورد. از بین همه این جوایز، نوید محمدزاده، جایزه بهترین بازیگر مرد را از جشنواره بین المللی ویدیو براتیسلاو گرفت. با این حال ویدیو در ایران آن طور که باید دیده نشد و صحبتی از بازی محمدزاده در این ویدیو به میان نیامد.

ابد و یک روز

سعید روستایی؛ ۱۳۹۴

کاراکتر: محسن

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/large_c81f47fa-7987-4f2b-b1b8-d8304c12ae26640x480.jpg

اهمیت نقش: شاه نقش نوید محمدزاده بود. با این که این جا نقش مکمل را داشت اما تمام توجه ها را به خودش جلب کرد. او در نقش یک معتاد از ریخت و قیافه افتاده ظاهر شد که با وجود وضعیت بدی که دارد، احساساتی و مهربان است و برای دفاع از خانواده اش هر کاری می کند. او این بار هم مشابه ویدیو های قبل، چند سکانس درگیری و دعوا داشت اما مرز میان یک مرد معتاد و عصبی را به خوبی حفظ کرد. محمدزاده در این ویدیو چند سکانس طلایی داشت که طبیعتا در سینمای ایران ماندگار می شود.

موفقیت: سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای این ویدیو گرفت. در جشن خانه سینما هم بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شناخته شد و تندیس این جشنواره را به دست آورد.

نظر محمدزاده: سعید روستایی از اول آن نقش را برای من گزارش بود. من با روستایی رفاقت زیادی دارم و از ویدیوسازانی است که خط فکری مان یکی است. او کسی است که به مرور زمان تغییر مثبت و آگاهانه ای را وارد سینما کرد. ما در «ابد و یک روز» مثل یک خانواده واقعی در کنار هم زندگی می کردیم و هنوز هم ارتباطمان حفظ شده است. در سکانسی که من را برای بردن به کپ از پله ها پایین می آوردند، همه عوامل و پشت صحنه گریه می کردند.

خفگی

فریدون جیرانی؛ ۱۳۹۵

کاراکتر: مسعود

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/khafeg1.JPG

اهمیت نقش: با تمام نقش های قبلی محمدزاده فرق می کند. کلا ویدیو خفگی فضای عجیبی دارد و همه چیز به آرام ترین حالت ممکن در آن پیش می رود. همسر مسعود برای این که از دست او خلاص شود، خودش را به دیوانگی می زند و در دیوانه خانه بستری می شود. مسعود با پرستار تیمارستان طرح دوستی می ریزد تا بتواند به واسطه او همسرش را از سر راه بردارد. مسعود یک روانپریش است اما در ظاهر هیچ نشانی از روانی بودن ندارد. محمدزاده در این نقش داد و هوار راه نمی اندازد. کتک نمی زند اما نقش یک روانپریش را به خوبی ایفا می کند.

موفقیت: بازی محمدزاده در خفگی با استقبال خاصی از سوی داوران جشنواره فجر رو به رو نشد. اما در جشن انجمن منتقدان اسمش در فهرست نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد به ثبت رسید.

خشم و هیاهو

هومن سیدی؛ ۱۳۹۴

کاراکتر: خسرو پارسا

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/image_13950112276_8640x480.jpg

اهمیت نقش: خسرو پارسا با بازی نوید محمدزاده یک خواننده سلبریتی متاهل است که با همدستی یکی از طرفدارانش همسرش را به قتل می رساند. ویدیو ساختاری پیچیده دارد و محمدزاده باید در موقعیت های مختلف، یک روایت را به شکل های مختلف بازی کند. او جزییات و ظرافت های رفتاری خسرو در هر سه حالت را خیلی خوب از آب درآورد. برخلاف بقیه نقش هایی که تا ان موقع داشت، یک جور کمدی خاص هم در کاراکتر خسرو وجود داشت.

موفقیت: در جشنواره سی و چهارم، نوید محمدزاده همزمان برای دو ویدیو خشم و هیاهو و ابد و یک روز نامزد دریافت سیمرغ شد اما نهایتا جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل را برای ابد و یک روز گرفت و سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد به پرویز پرستویی رسید.

نظر محمدزاده: هومن سیدی سینمای خاص خودش را دارد که طبیعتا با نگاه دیگر کارگردانان متفاوت است. من هم سعی می کنم در ویدیو او همان چیزی را بازی کنم که به نگاه او نزدیک است. شباهت خسروی خشم و هیاهو به پرونده قتل جنجالی کشور برای من جذاب بود. البته این اتفاق قبلا و در دنیای تئاتر هم برایم افتاده بود که نقش هایی را بازی کنم که چند سال قبل از آن توسط بزرگ ترین بازیگران تئاتر کشور بازی شده بود و خیلی ها من را از ایفای چنین نقش هایی می ترساندند.

بدون تاریخ بدون امضا

وحید جلیلوند؛ ۱۳۹۵

کاراکتر: موسی

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/bedoontarikhbedoonemza3.jpg

اهمیت نقش: محمدزاده در این ویدیو نقش مکمل اما بسیار مهم و حساسی را بازی کرده است. موسی در طول ویدیو دو بعد کاملا متفاوت دارد. از یکسو به خاطر اهمال کاری اش مدام عذاب وجدان دارد و سرش پیش همسرش پایین است و از طرف دیگر برای خونخواهی از مگر فرزندش با همه درگیر می شود و زمین و زمان را به هم می ریزد. موسی یکی از متفاوت ترین کاراکترهای محمدزاده است و یک جورهایی بار احساسی ویدیو را به دوش می کشد.

موفقیت: سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای دومین سال پیاپی به نوید محمدزاده رسید. همین هفته گذشته هم جایزه بهترین بازیگری را از بخش «افق های نو» جشنواره ونیز برای این نقش گرفت و افتخار زیادی نصیبش شد.

لانتوری

رضا درمیشیان؛ ۱۳۹۴

کاراکتر: پاشا

http://naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/large_1aa8442c-89ce-4f7b-a5d0-c26194b67ecd640x480.jpg

اهمیت نقش: نوید محمدزاده این بار هم نقش جوانی بی قرار و عصبی را بازی کرد. این بار اما میزان این بی قراری و عصبانیت به اندازه ای بالا بود که او را به یک اغتشاشگر و برهم زننده نظم اجتماعی تبدیل کرد. پاشا به دلیل کمبود محبت خانوادگی، وابستگی عمیقی به یک مددکار اجتماعی پیدا کرده بود و حتی تا پاشیدن اسید به صورت او هم پیش رفت. پاشا هم به لحاظ گریم و هم به لحاظ تعریف کاراکتر، متفاوت از دو نقش قبلی بود. درواقع پاشا یک اغتشاشگر کاملا احساساتی بود که با محبت حرف می زد، به بچه ها کمک می کرد، عشق می ورزید و در عشق خودخواه بود.

موفقیت: نوید محمدزاده در جشن انجمن منتقدان سال گذشته برای ویدیو لانتوری نامزد دریافت جایزه شد اما آن را دریافت نکرد.

نظر محمدزاده: در «لانتوری» نقش فردی را بازی می کنم که بخش دردناکی از جامعه است و ما با هدف کمک به این جامعه و رفع آن خشونت ویدیو را ساختیم. البته خشونت در جامعه به گروه خاصی تعلق ندارد و حتی در فرهنگی ترین جایگاه مملکت دیده می شود؛ جایی که قلم به دست می گیرند و به سینما توهین می کنند. من برای رفع این خشونت ها تلاش می کنم ویدیو هایی بازی کنم که مسائل اجتماعی را مطرح می کند. دوست دارم لانتوری آن قدر بفروشد که پول «عصبانی نیستم» و «لانتوری» و حتی پول ویدیو های بعدی رضا درمیشیان هم دربیاید.

جشنواره ونیز معمولا به لحاظ اهمیت در کنار جشنواره های کن و برلین قرار می گیرد و این سه تا با هم، مهم ترین جشنواره های سینمایی اروپا را تشکیل می دهند. قدمت ونیز از دیگران بیشتر است اما به لحاظ شیوه برگزاری مشابه آن هاست. به لحاظ قدمت این جشنواره به سال ۱۹۳۲ بر می گردد؛ یعنی ۷۵ سال پیش. درواقع آن را قدیمی ترین جشنواره سینمایی دنیا می دانند و از این جهت اهمیت خیلی زیادی برای ویدیوسازها دارد.

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/2569140.jpg

جایزه های اصلی: مهم ترین جایزه جشنواره ونیز، شیر طلایی است که به بهترین ویدیو تعلق می گیرد و شیر نقره ای جایزه ای است که برای بهترین کارگردانی در نظر گرفته شده. یکی از نکات جالبی که درباره سلیقه داوران این جشنواره می گویند این است که معمولا بیشتر جایزه ها به مردها تعلق می گیرد و زن ها جای زیادی در این جشنواره ندارند.

رمزگشایی از بخش افق نو: همان طور که حتما بارها و بارها در خبرهای مختلف خوانده اید، نوید محمدزاده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از بخش «افق نو»ی جشنواره ونیز گرفته است. این بخش افق نو چه جور بخشی است؟ آن طور که فهمیده ایم به طور کلی حداکثر ۲۱ ویدیو می توانند به این بخش راه پیدا کنند و در بخش ویدیو های بلند و نیمه بلند و کوتاه با هم رقابت داشته باشند. افق نو در واقع به این معنی است که ویدیو های راه پیدا کرده به این بخش، گرایش های جدیدی دارند و هنر سینما را دوباره تعریف کرده اند.

حرف های نوید در ونیز: خیلی خوشحالم که این جایزه را برای کشور ایران می گیرم. خیلی خوشحالم که مهم ترین کارگردان تاریخ سینمای ایران جز هیئت داوران بود. مهم ترین چیزی که در زندگی دارم خانواده ام است و این که من یک ایرانی ام.

•    عباس کیارستمی، سال ۱۹۹۹ به خاطر ویدیو «باد ما را خواهدبرد» نامزد جایزه شیر طلایی ونیز شد. سال گذشته در هفتاد و سومین جشنواره بین المللی ویدیو ونیز، جایزه بخش دستاورد به امیر نادری سینماگر ایرانی رسید. امسال هم در بخش افق نو، نوید محمدزاده جایزه بازیگری و وحید جلیلوند جایزه کارگردانی را برای ویدیو «بدون تاریخ بدون امضا» گرفتند.


منبع:‌ هفته‌نامه همشهری جوان

دانلود ویدیو ایرانی
مروری بر بهترین بازی‌های «نوید محمدزاده»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید