مرکز اسناد ارومیه راه اندازی می شود


به گزارش خبرنگار مهر، هادی بهادری پیش از ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در این دوره از شورای اسلامی شهر ارومیه ۵ نفر از ۱۵  عضو شورا در دانشگاه ها تدریس می کنند که ۴ نفر آنها دارای مدرک تحصیلی دکترا بوده که این اتفاق برای نخستین بار در ارومیه رخ داده و به تبع آن این انتظار را در مردم ایجاد کرده که نگرش علمی،تخصصی و تکنیکی در مسائل مدیریت شهری را طلب کنند.


وی با بیان اینکه شهرهای زیادی از جمله مشهد پیشقراول این موضوع در سال ۷۸ یعنی همزمان با اولین دوره شورای اسلامی شهر بود، اظهار داشت: در شهرهای تبریز، تهران، کرمانشاه، اصفهان، شیراز، رشت و… نیز این پژوهشکده راه اندازی شد اما در ارومیه بعد از گذشت ۱۴ سال از اولین دوره شورای اسلامی شهر،چنین مرکزی وجود نداشت که ورود اعضای جدید باعث تسهیل این مساله شد.


وی اعلام کرد: اهداف تشکیل این مرکز تسهیل ارتباط جامعه علمی و دانشگاهی با مجموعه مدیریت شهری بوده و از طرفی نیز بررسی طرح های مطالعاتی و تحقیقاتی و دریافت نظرات کارشناسی و مشورتی مردم،دانشگاهیان و گروه های مختلف اصناف است که این نظرات در مرکز مورد مطالعه قرار گرفته و اگر راه گشا باشد با دیدگاه علمی به سمت اجرا می رود.


رئیس مرکز پژوهشکده شورای اسلامی شهر ارومیه ادامه داد:‌هم اکنون پیگیر راه اندازی این مرکز بوده که در این راستا اساسنامه ای تدوین شده و چند روز پیش در جلسه شورای شهر مورد بررسی قرار گرفت و اکنون در مرحله تصویب قرار دارد.


بهادری اضافه کرد:‌برای مدیریت و راهبردی مرکز اسناد ارومیه،هیئت امنایی شامل ۹ نفر که ۶ نفراز اعضای شورا و ۳ نفر از اعضای شهرداری در اساسنامه پیش بینی شده و رئیس مرکز زیر نظر هیئت امنا فعالیت می کندکه تدوین برنامه ها و سیاست های علمی،تصویب طرح های پژوهشی و پیشنهاد تشکیل کمیته های تخصصی را بر عهده دارند.


وی با اعلام اینکه تاکنون ۲ کمیته تخصصی محیط زیست و کمیته ارتقا ساخت و ساز شهری تشکیل شده که کار آنها آغاز شده و در حال برنامه ریزی هستند، عنوان کرد: همانند مراکز پژوهشی بودجه مرکز یک درصد از بودجه جاری شهرداری پیش بینی شده است.


وی ادامه داد: هدف از راه اندازی این مرکز ایجاد یک دیدگاه کلان، سیستماتیک، علمی و فارغ از سطحی نگری بوده که هر چه در این زمینه هزینه شود باز هم کم است،زیرا معتقدیم پژوهش سرمایه گذاری است، حتی اگر هزینه های اجرایی یک درصد هم به واسطه پژوهش کاهش یابد،صرفه جویی کلانی در پی خواهد داشت.


رئیس مرکز پژوهشکده شورای اسلامی شهر ارومیه یادآور شد: با انتشار فراخوان،هرچه درباره پیشینه شهر ارومیه در قالب عکس،دست نوشته،نامه،سند،آشنایی با مشاهیر و هر نوع سند تاریخی که در دست است را گردآوری می کنیم تا مستند سازی و حفظ شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید