»   باران عشق  »   ۵ مرحله عشق: شما در کدام مرحله متوقف شده‌اید
۸ تیر ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۱۳

۵ مرحله عشق: شما در کدام مرحله متوقف شده‌اید

چرا بیشتر آدم‌ها در نهایت بعد از مرحله‌ی ۳ تصمیم می‌گیرند عشق را رها کنند

آیا شما مراحل عشق و عاشقی را می دانید؟

سایت Heart Centered Rebalancing در مقاله ای ۵ مرحله عشق را معرفی کرده است.

عشق یکی از چیزهایی است که خیلی‌ها در دنیا به دنبال آن هستند، به حدی که این آدم‌ها وقتی دلباخته‌ی کسی می‌شوند، رفتارهایی کاملا دیوانه‌وار یا ناآشنا نشان می‌دهند. آدم‌ها با هر سنی می‌خواهند عشق را پیدا کنند، با این حال تعداد روابط و ازدواج‌هایی که به مرور زمان به جدایی می‌انجامد، تعجب‌آور است.

در ادامه ۵ مرحله‌ی عشق را ببینید و بدانید چرا بیشتر آدم‌ها در نهایت بعد از مرحله‌ی ۳ تصمیم می‌گیرند آن را رها کنند:

مرحله‌ی ۱- عاشق شدن

اگر قبلا هرگز عاشق نشده‌اید، یک بار آن را امتحان کنید. این یکی از دیوانه‌وارترین تجربه‌هایی است که هرگز فراموش نخواهیدکرد. دلایل زیادی وجود دارد که عاشق شدن فوق‌العاده است، اما بیش‌تر به این خاطر است که با عاشق شدن سیلی از مواد شیمیایی به مغز می‌رسد که طراحی شده‌اند تا ما احساس شگفت‌انگیزی داشته‌باشیم.

دوپامین، اوکسی‌توسین، سرتونین، تستوسترون، و استروژن همه دست به‌دست می‌دهند تا به ما شور و نشاط دهند. وقتی عاشق هستید، هیچ‌کس شما را منع نمی‌کند، چون ۱۰۰ درصد از احساسی که دارید مطمئن هستید.

مرحله‌ی ۲- با هم بودن به عنوان یک زوج

در طول مرحله‌ی ۲، عشق بین دو طرف عمیق‌تر و کمی پخته‌تر می‌شود. این مرحله زمانی است که بیش‌تر آدم‌ها می‌خواهند بچه داشته‌باشند و با هم بچه‌ها را پرورش دهند، چون پیوندشان قوی‌تر می‌شود.

دو طرف تصمیم‌گیری‌هایشان را بر اساس زندگی ۲ نفره می‌گیرند، نه یک نفره. بیشتر آدم‌ها احساس می‌کنند این عشقی است که تمام عمر ماندگار خواهدبود، و این‌ها اغلب همان آدم‌هایی هستند که در مرحله‌ی ۳ جا می‌زنند.

مرحله‌ی ۳- بیرون آمدن از توهم

مرحله‌ی ۳ اغلب آدم‌ها را با چالش مواجه می‌کند، چون این مرحله زمانی است که یک یا دو طرف به درستی مسیر رابطه‌شان شک می‌کنند.

مرحله‌ی ۳ زمانی است که همه‌چیز اشتباه به نظر می‌رسد. به خاطر مسائل کوچک آزرده و عصبانی می‌شوید، عشق و نزدیکی او را کم‌تر احساس می‌کنید، می‌خواهید از این اوضاع خارج شوید. می‌خواهید آن حرارت یا تعامل عاطفی را دوباره زنده کنید، اما مطمئن نیستید چگونه باید این کار را بکنید.

پشت سر گذاشتن مرحله‌ی ۳ می‌تواند خیلی دشوار باشد، اما اگر دو طرف بتوانند از پس آن بربیایند، پس از آن، قوی‌تر و عاشق‌تر از همیشه خواهندبود.

 

مراحل عشق و عاشقی-ابراز عشق پسر به دختر

 

مرحله‌ی ۴- ساختن یک عشق واقعی و ماندگار

اگر بتوانید مرحله‌ی ۳ را پشت سر بگذارید، سپس مرحله‌ی ۴ پاداش‌تان است. مرحله‌ی ۴ زمانی رخ می‌دهد که به هسته‌ی تمام مشکلات و کشمکش‌ها رسیده‌اید و اکنون برای برطرف کردن‌شان تلاش می‌کنید. و بخشی از فرآیند برطرف کردن مسائل‌تان مستلزم این است که درک کنید هر دو طرف به یک اندازه زخم خورده‌اند، و این زخم‌ها نقش زیادی در رابطه‌تان ایفا می‌کنند.

در واقع، پژوهشی مستمر در مرکز مطالعه‌ی تجربیات ناخوشایند دوران کودکی انجام می‌دهد، نشان داده‌است آسیب‌های کودکی می‌تواند در سلامت جسمانی و عاطفی، و سلامت روابط تاثیرات عمیقی داشته‌باشد.

ساختن عشق ماندگار یعنی بخواهید رشد کنید و به هم کمک کنید زخم‌هایتان را درمان کنید. وقتی هر دوی شما درمان را آغاز کنید، متوجه می‌شوید تعامل عاطفی و احساس عشق حقیقی دوباره شکوفا می‌شود.

مرحله‌ی ۵- استفاده از عشق‌تان برای فتح دنیا

دنیا اغلب جایی بسیار بد دیده می‌شود، و تا حد زیادی هم همین‌طور است. فکر کردن درباره‌ی کشمکش‌ها و آشوب‌های بی‌پایان که تمام مناطق این سیاره را دچار فلاکت کرده‌‌است، می‌تواند دلسردکننده باشد؛ این باعث می‌شود احساس کنیم انگار واقعا به تنهایی نمی‌توانیم هیچ کاری برای کمک به این دنیا بکنیم.

ساختن عشق ماندگار بین تنها ۲ نفر بی‌نهایت دشوار است، پس چگونه می‌توانیم بین ۷ میلیارد آدم عشق ایجاد کنیم؟ اما شاید یافتن عشق حقیقی و سپس ساختن عشق ماندگار نخستین قدم در این فرآیند باشد. اگر بتوانیم این کار را بکنیم، شاید بتوانیم فراتر از خودمان را نگاه کنیم، و راه‌هایی پیدا کنیم تا به آدم‌های دنیا کمک کنیم به هم عشق بورزند.

ترجمه: مینا بنادکوکی

منبع: هارت سنترد ریبالانسینگ

آخرین مطالب این بخش باران عشق

دلایل علمی عاشق شدن چیست؟ می‌توان گفت که هر فردی در طول زندگی خود حداقل یک بار هم که شده عاشق شدن را تجربه می کند. دلیل عاشق شدن از نظر روانشناسی ممکن است با تصورات ما بسیار فاصله داشته باشد. وقتی عاشق شدن را...
زبان عشق چیست؟ 5 زبان عشق که هر زن و شوهری باید بداند! زبان عشق چیست؟ بعضی از محققان می‌گویند که هر فردی دارای یک زبان اصلی و یک زبان ثانویه برای بیان عشق است. به‌علاوه، انسان‌ها تمایل دارند به شیوه‌ای...
عشق در نگاه اول چیست؟ آیا عشق در نگاه اول وجود دارد؟ به گزارش ملکانه، در این آزمایش ۳۹۶ نفر شرکت داشتند که اکثرا دانشجویانی از آلمان و هلند بوده و در بین آنها تقریبا ۶۰درصد دختر بودند. شرکت کنندگان پاسخ دادند...
شاید شما هم به تازگی شخص مورد علاقه‌تان را ملاقات کردید و همه چیز ظاهرا عالی به نظر می‌رسیده است اما چیزی در ته دلتان می گوید که این عشق واقعی نیست و مانند یک سراب به نظر می رسد. در...


  • فیلم سینمایی خانه دختر