مخالفت سیف با تعیین دستوری نرخ ارز/ برداشت شبانه از بانک‌ها اشتباه بود


به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله سیف در جمع مدیران بانک صادرات با اشاره به اینکه مردم به تلاش منتخبان خود چشم امید بسته‌اند خاطرنشان کرد: امیدواریم اقتصاد، جایگاه  واقعی خود را پیدا نماید و شور و اشتیاق ایجاد شده در فضای جامعه همچنان تقویت شود.


رئیس کل بانک مرکزی بانک صادرات را یک بانک حائز  اهمیت خواند و افزود: شرایطی که بر بانک صادرات گذشته موجب رشد بدنه اجرایی این بانک شد. عبور از شرایط سخت توسط پرسنل بانک تجربه‌ ارزشمندی است که باید چراغ راه آینده قرار گیرد.


سیف با اشاره به حماسه سیاسی و حضور مردم در انتخابات که زمینه ساز انتخاب دولت تدبیر و امید شد افزود: دستاورد بزرگ این حماسه، انقلاب در روحیه مردم است. همین امر نیز موجب سر تعظیم فرود آوردن دنیا در مقابل دولت و ملت ایران شد. بر این اساس، حفظ این دستاورد مسئولیت بزرگی است و همگان باید در جهت استمرار آن تلاش کنند.


وی صدور بخشنامه‌های متعدد و اضافه برداشت از حساب بانک ها را دو رویداد منفی سال‌های اخیر برشمرد و تاکید کرد: عدم توجه به ضوابط منطقی در صدور بخشنامه‌ها، بدبینی فعالان اقتصادی به نظام بانکی را به دنبال آورد. همچنین برداشت از حساب بانک ها نیز نمونه دیگری از تصمیمات غیرقانونی و غیرحرفه ای بود.


رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در نظام بانکی نیازمند مدیران حرفه‌ای هستیم تا در تصمیماتشان اصول حرفه‌ای را دخیل نمایند تاکید کرد: بانک یک بنگاه اقتصادی است و سپرده های جمع آوری شده در آن متعلق به مردم است، بنابراین اعطای بدون منطق تسهیلات از این منابع، جفا به مردم است.


سیف با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای سامان‌ دهی اوضاع افزود: نمونه این موضوع در بحث ال سی قابل رویت است. در گذشته برای گشایش اعتبار تا ۱۳۵ درصد معادل ریالی از مشتری دریافت می شد. خوشبختانه اکنون الزام ۱۰۰ درصد معادل ریالی قبل از گشایش به ۳۰ درصد تقلیل یافته است.


وی گفت: رابطه بانک و مشتری الزاما در چارچوب بخشنامه قابل تعریف نیست. گاهی اوقات مشکلات از درون سیستم است و همین موضوع زمینه ایجاد شکایت خواهد شد. رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر این نکته که در شعب باید با منطق اقناعی با مشتری برخورد شود تصریح کرد: انسجام در نظام بانکی یعنی اینکه وحدت رویه داشته باشیم و اعتماد بین نظام بانکی و بانک مرکزی احیا شود. هر جا  که مدیران نظام بانکی حرفه‌ای عمل کردند، بازتاب و نتایج مفیدی حاصل شده و این موضوع می بایست همچنان تداوم یابد.


رئیس شورای پول و اعتبار بخشنامه های بانک مرکزی را لازم الاجرا خواند و افزود: البته این به معنای عدم توجه به نظرات مسئولین نظام بانکی نیست و توجه به نظرات، به رفع ابهامات کمک خواهد کرد.


سیف همچنین از فعالیت های غیرمجاز در بازار غیرمتشکل پولی انتقاد کرد و خواستار رفع این معضل شد. وی افزود: براساس گزارش‌های دریافتی، ۲۵ درصد بازار پول در شبکه غیرمجاز در حال فعالیت است. ناتوانی این موسسات در ایفای تعهداتشان لطمه شدیدی به اعتماد مردم و نظام بانکی وارد کرد و موجب شد نرخ سود سپرده های بانکی تحت الشعاع این موسسات قرار بگیرد.


وی با بیان اینکه نظام بانکی باید اصول و اقتدار خویش را داشته باشد تصریح کرد: بانک مرکزی نمی تواند در مقابل اقدامات خلاف و غیرقانونی بی‌تفاوت باشد. رئیس کل بانک مرکزی با ابراز خشنودی از افزایش سرمایه در بانک صادرات تاکید کرد: هر چقدر نظام بانکی تقویت شود در واقع پشتوانه‌ نظام اقتصادی تقویت شده و کشور در مسیر شکوفایی اقتصادی، به بانک‌های قدرتمند نیاز دارد.


رئیس کل بانک مرکزی نسبت بالای مطالبات معوق بانکی را یکی از مشکلات اساسی نظام بانکی برشمرد و تاکید کرد: کاهش مطالبات معوق یکی از شاخص های تدبیر مدیریتی است و  باید برخورد نظام بانکی با این معضل منطقی، حرفه ای و به دور از شعارزدگی باشد، ضمن اینکه بانک ها نیز باید در این زمینه با بانک مرکزی همکاری نمایند.


سیف با اشاره به فاصله گرفتن از تجربه بانکداری روز دنیا و تاکید بر اصلاح و روزآمد شدن نظام بانکی افزود: بانک صادرات با توجه به برخورداری از شعب متعدد خارج از کشور، می تواند از تجربیات روز دنیا استفاده نماید، ضمن اینکه ساختار بانک را با استانداردهای بین المللی منطبق سازد.


رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به وظایف بانک مرکزی خاطرنشان کرد: این بانک به دنبال ثبات، تعادل اقتصادی و جلوگیری از ایجاد زمینه بروز شوک های احتمالی آینده است. بر این اساس، جهت گیری هایی را مشخص می نماید مثلا کنترل تورم که تحقق آن به کنترل نقدینگی و دیگر شاخص ها بستگی دارد.


وی با بیان اینکه بانک مرکزی در رابطه با نرخ ارز به دنبال نرخ تعادلی در بازار است تاکید کرد: همانگونه که تجربه سالیان گذشته نشان داده است، با تعیین نرخ دستوری مشکل حل نخواهد شد و مشکل قطعا در جاهای دیگری نمود پیدا خواهد کرد.


سیف دوره کنونی را به دلیل همزمانی تورم و رکود، برهه‌ای بسیار دشوار عنوان و تصریح کرد: در شرایط تورمی برای کنترل تورم، قفل کردن خزانه می تواند مفید باشد اما در حالت رکود تورمی این راه حل، پاسخ مناسبی نخواهد داد.


رئیس کل بانک مرکزی اولویت اول نظام بانکی را تامین نقدینگی مورد نیاز برای استفاده از ظرفیت کامل واحدهای تولیدی اعلام کرد و افزود: اولویت دوم، اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاری های تولیدی نیمه تمام است.


وی با تاکید بر تناسب نرخ سود بانکی با واقعیات بازار اضافه کرد: ابزارهای موجود در بازار سرمایه و پول باید متعادل باشد. بر این اساس، نرخ اوراق مشارکت در حال بازنگری است و بازخرید اوراق مشارکت توسط بانک ها ممنوع اعلام شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید