مخاطب باید به تلویزیون اعتماد کند….

گروه تلویزیون: تلویزیون در سالهای اخیر متوجه شده که راه نزدیک شدن به مخاطبی که به رسانه های مختلف دسترسی دارد و هر روز هم رسانه های مجازی به جمع مدیا های موجود اضافه می شود جلب اعتماد است.
جلب اعتماد در واقع حلقه مفقوده رسانه هایی محسوب می شود که در جذب مخاطب موفق نبوده اند. با یک حساب سر انگشتی و البته به واسطه وجود فضای مجازی می توان دریافت که این روزها تلویزیون مخاطبی بیش از قبل را درگیر کرده است و در واقع مخاطب تا حدود زیادی بیش از قبل، آنچه مدنظر دارد را می تواند از رسانه بگیرد.
به هر حال مدیران سیما با شناخت کامل از مذاق اهالی تلویزیون دریافته اند که راهکار جذب مخاطب این است که در رقابت با رسانه های آن سوی آب به لحاظ اعتماد یابی و البته کیفیت تولیدات بایستی امروزه صاحب جایگاهی منطقی باشیم تا در لحظه انتخاب ببینده تلویزیون ، رسانه ملی را به شبکه های ماهواره ای ترجیح دهد.
***
 صداقت و سرعت در انعکاس اخبار
یکی از وجوه مد نظر مخاطبان تلویزیونی انعکاس به موقع اخبار است در سالهای اخیر شبکه خبر و بخش های مختلف خبری تلاش داشته اند تا به دور از هر گونه قضاوت و پیش داوری اخبار روز را به سرعت روی آنتن بفرستند و در این راستا از شبکه های معتبر خبری عقب نمانند، از زاویه دیگر در امانت داری خبر و صداقت در انعکاس اخبار نیز امروز در جایگاه قابل دفاعی قرار داریم و این یعنی مخاطب سیما می تواند بدون کوچکترین ممیزی و خطا اخبار را از رسانه های داخلی دنبال کند.
 ممیزی کم رنگ
به هر حال رسانه ملی برای به روز نگاه داشتن برنامه هایش مجبور است کمی از ممیزی ها پایین بیاید و با حفظ چهارچوب های اعتقادی و ملی فرصت را برای برنامه سازان ایجاد کند تا آثار سیما اجازه نقد و بررسی داشته باشند. زیرا برنامه های سیما برای موفقیت روز افزون با بیرون آمدن از شکل خنثی و مرسوم و مسایل اجتماعی را واضح تر و ریز، جزئی و بازتر دیدن نیاز دارند در این شرایط باید به گروههای برنامه ساز این فرصت را داد تا به دور از هر گونه رودربایستی و محدودیت حرف بزنند و موضوعاتش را به استناد اتفاقات روز جامعه در رسانه بررسی کند ، شک نکنید در این صورت تلویزیون رسانه ای محبوب خواهد بود ما می توانیم در حوزه هایی غیر از فوتبال هم برنامه هایی شبیه به برنامه «نود» داشته باشیم که مخاطب از انعکاس بی تعارفش در پرداختن به فوتبال از زوایای مثبت و منفی لذت ببرد.
 سریال ها آیینه جامعه
همانطور که کشورهایی از قبیل ترکیه با پرداختن به موضوعات روز اجتماعشان توانسته اند در سریال سازی به جایگاهی قابل دفاع برسند ما هم در سریال سازی باید از هر گونه شعارزدگی و کتمان واقعیت های اجتماعی فاصله بگیریم. در واقع برنامه های تلویزیونی بخصوص در عرصه سریال سازی برای جذب مخاطب سیما و ترجیح سریال های تلویزیون به آثار آن سوی آبی که اتفاقاً مخاطب بسیاری هم دارند باید برای نویسندگان و سازندگان سریال این فرصت را ایجاد کند که به اتفاقات روز جامعه ورود کنند و مدام مجبور به نمایش گل و بلبل و زیبایی های کمی اغراق آمیز اجتماعی بسنده نکنند، در واقع یکی از وظایف رسانه ملی پرداختن به ناهنجاری های جامعه است، اینکه ما فراموش کنیم وظیفه ذاتی رسانه را قطعاً به ریزش مخاطب کمک کرده ایم. وقتی که شبکه های مختلف مجازی و یا کانال های فارسی زبان ماهواره ای بدون هیچ خط قرمز به انعکاس اتفاقات جامعه ما می پردازند و از نمایش مستند هر نوع اتفاقی بری نیستند یعنی اینکه رسانه ملی باید دید وسیع تر و فضای گسترده و بازتری بوجود بیاورد و در واقع باید چهارچوب های سریال های تلویزیونی را کمی واقع بینانه تر بسازد تا تولید کنندگان مجموعه های نمایشی فرصت بیشتری برای پرداختن به مسائل جامعه، روابط انسان ها، اتفاقات روز، ماجراهایی که روزانه در لایه های زیرین شهر اتفاق می افتد، موارد قضایی از جمله قتل، قصاص، طلاق و…، موارد جنایی، کلاهبرداری های کلان اقتصادی و… داشته باشد و مردم سریال تلویزیون را درس عبرت برای آگاه سازی و مراقبت اجتماعی نیز دنبال کنند. دو سریال «ساعت شنی» و «تا ثریا» را به خاطر بیاورید، این دو مجموعه تلویزیونی به کارگردانی بهرام بهرامیان و سیروس مقدم در زمان خودشان با بازخورد بسیار خوبی از طرف مخاطب مواجه شد چرا که هر دو به دور از هر کلیشه ای به دنبال یک قصه نو بودند، سریال «تا ثریا» یا مطرح کردن فساد اقتصادی در قالب داستانی بسیار آموزنده و البته به موازات آن با در نظر گرفتن اعتقادات مذهبی و سریال «ساعت شنی» به قصه ای کاملاً اجتماعی مخاطب را درگیر ماجرایی کرد که هر روز با آن سر و کله می زند اما در رسانه نمی دید و یا سریال «میوه ممنوعه» را حسن فتحی در زمان خودش یکی از سریال های ویژه تلویزیون بود که به موضوع عشق پیری پرداخت، در واقع «میوه ممنوعه» در آن زمان عجیب و غریب به نظر می رسید اما فتحی پای سریال و موضوعش ایستاد تا این مجموعه تلویزیونی غنی نیز با موضوعی کاملاً به روز روابط انسان ها را در سنین مختلف به چالش کشیده و البته برشی از جامعه را در قاب تلویزیون به تصویر بکشد. یکی از نکاتی که نیاز است در رسانه ملی مورد توجه مدیران باشد ایجاد فرصت نقد به سریال سازان طنز است. غالباً نویسندگان طنز در گفت و گو با بانی ویدئو معتقد بودند که اجازه شوخی با هیچ حرفه ای را ندارند اجازه شوخی با هیچ لهجه و یا هیچ کاراکتر سیاسی هم جزء خط قرمزهایشان بود در این شرایط چگونه می توان اثری خوب و قوی تولید کرد تا جدا از شلنگ تخته های مرسوم آثار طنز حرفی هم برای گفتن داشته باشند. اینکه مهران مدیری در برنامه «دورهمی» و دیگر ساخته های قبلی اش در حوزه سریال سازی طنز به سمت مشاغل مختلف می رود و بسیار هوشمندانه به نقد و بررسی حرفه های مختلف از جمله پزشکی می پردازد دلیل ماندگاری اوست و بی شک تا روزی که تیغ تیز انتقاد گونه او با رعایت چهارچوب و قوانین رسانه ملی ارگان های مختلف را نشانه برود بی شک او جایگاه کاریزماتیک خود را در رسانه ملی حفظ خواهد کرد.
 حرف آخر
تلویزیون باید به برنامه سازان اجازه نقد بدهد، دولت و هر ارگان دولتی و غیردولتی باید نقد رسانه ملی را بپذیرد، در حقیقت تلویزیون جدا از نقد خودش که می تواند با ساخت یک برنامه نقد تلویزیونی بسیار کارساز هم باشد و جدا از تریبون رسمی دولت باید رسانه ای باشد برای رصد ارگان های مختلف، در واقع نهادهای مختلف باید از رسانه ملی این انتظار را داشته باشند که هر لحظه ممکن است به چالش کشیده شوند، با این فرمول تلویزیون به یک رسانه پویا و چالش برانگیز که مخاطب همه به آن علاقه مند خواهد بود تبدیل می شود و این فرصت مخاطب تلویزیون ملی را به بالاترین سطح خود می رساند. اینکه از برنامه ساز و تهیه کننده تا کارگردان و نویسنده و حتی بازیگران معتقدند که ما نمی توانیم واقعیات را به دلیل ممیزی ها در رسانه ملی بزنیم و با خودسانسوری فقط به ساخت کار برای کسب درآمد فکر می کنیم، روح هنر و جایگاه رفیع رسانه را متزلزل می سازد و جایگاهی پرمخاطب ترین رسانه دردسترس عموم را منفعل می سازد. در حالی که امروز تلویزیون با این تعداد رقیب تا دندان مسلح باید برنامه هایش را به روز نگه دارد و با بهترین تجهیزات محتوایی نه تنها به جنگ رقبا برود که آنها را از میدان به در کند.

با سایت خبری ملکانه همراه باشد…

[ad_2]

banifilm.ir

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید