متن کامل لایحه تشکیل شورای عالی ایمنی حمل و نقل


به گزارش خبرگزاری مهر، لایحه شورای عالی ایمنی حمل و نقل کشور تصریح کرده است که تصویب خط مشی های لازم در زمینه ایمنی و حمل و نقل برای دستگاه های ذی ربط و نظارت عالیه بر فعالیت دستگاه های موضوع این قانون در زمینه ایمنی حمل و نقل بر عهده شورایعالی ایمنی حمل و نقل کشور است.


در ماده ۱ شورای عالی ایمنی حمل و نقل کشور آمده است: به منظور ارتقای ایمنی و کاهش سوانح حمل و نقل و ایجاد هماهنگی موثر بین دستگاه های ذی ربط و هماهنگ سازی اقدامات لازم در جهت ارتقای ایمنی تمام شقوق حمل و نقل، شورایعالی ایمنی حمل و نقل کشور به ریاست رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور (قائم مقام رئیس شورا) و عضویت وزیر راه و شهرسازی (دبیر)،‌ وزیر کشور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر آموزش و پرورش، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، رئیس سازمان صدا و سیما، ‌دادستان کل کشور، فرمانده نیروی انتظامی، ‌رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، رئیس بیمه مرکزی ایران، رئیس جمعیت هلال احمر و دو نفر از نمایندگان مجلس به عنوان ناظر به انتخاب مجلس تشکیل می‌شود.


سیاست گذاری در زمینه ارتقاء‌ ایمنی حمل و نقل و پیشگیری و کاهش وقوع سوانح حمل و نقل؛ ایجاد هماهنگی های لازم میان دستگاه‌ها و نهادهای ذی ربط و تعیین وظایف مرتبط آنها به منظور تحقق اهداف این قانون و تصویب برنامه‌های میان مدت و بلند مدت ایمنی حمل و نقل با اولویت جاده های کشور و معابر درون شهری از جمله وظایف و اختیارات این شورا است.


همچنین از دیگر وظایف و اختیارات، سیاست گذاری و ساماندهی مناسب خدمات امدادی، فوریت ها و نجات جاده ای با اولویت استفاده از خدمات بخش خصوصی؛ تصویب خط مشی های لازم در زمینه ایمنی و حمل و نقل برای دستگاه های ذی ربط موضوع این قانون؛ نظارت عالیه بر فعالیت دستگاه های موضوع این قانون در زمینه ایمنی حمل و نقل و جهت دهی و ارتقاء‌ فرهنگ عمومی جامعه درخصوص ایمنی حمل و نقل و کاهش سوانح است.


همچنین فراهم سازی بستر جلب مشارکت بخش خصوصی و نهاهای مردمی و نیکوکاران در اقدامات مرتبط با بهبود ایمنی حمل و نقل؛ بررسی علل و تحلیل سوانح مهم برای بهره برداری در جهت اهداف موضوع این قانون و بررسی و پیشنهاد اعتبارات مورد نیاز دستگاه های ذی ربط برای انجام وظایف محوله شورا در زمینه ایمنی حمل و نقل از دیگر وظایف و اختیارات شورایعالی ایمنی حمل و نقل کشور است.


بنابر این گزارش دبیرخانه شورا در وزارت راه و شهرسازی مستقر بوده و جلسا آن حداقل فصلی یکبار تشکیل می شود و مصوبات شورا توسط زیر راه وشهرسازی ا بلاغ شده و مسئولیت نظارت بر حسن اجرای آنها بر عهده وی می باشد.


همچنین جلسات شورا در غیاب رئیس جمهور و یا معاون اول رئیس جمهور به ریاست وزیر راه و شهرسازی تشکیل می شود و اعتبارت مورد نیاز برنامه های ایمنی حمل و نقل توسط دولت در لوایح بودجه سنواتی پیش بینی می شود.


ذکر این نکته ضروری است آیین نامه های اجرایی مورد نیاز این قانون توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه و به تصویب هئیت وزیران می رسد.


برای دریافت متن کامل این لایحه “اینجا” را کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید