لشکرکشی برای تایید صلاحیت مشایی

عباس عبدی تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است ” به احتمال قوی اجازه برگزاری چنین میتینگی را نمی‌دهند.” وی می‌گوید: ” اگر میتینگ برگزار شود به معنی لشکرکشی دولتی ها برای تایید صلاحیت مشایی است و در این صورت تشنج ها بیشتر می‌شود. “

پرچم ایران در دست ها با رقص نسیم به حرکت در می‌آید، شیرینی و شکلات بین مردم پخش می‌شود، موسیقی شاد و شعارهای میهن پرستانه آدرنالین خون ها را بالا می‌برد و حتی برای ورود زن ها به استادیوم آزادی هم فرش قرمز پهن می‌کنند. این تصویر روزی است که می‌توانست در حافظه تاریخی مردم ایران تا ابد بماند اگر یک گوشه اش در سیاست و سیاست بازی گیر نبود و اگر پای لشکر کشی خیابانی در کارزار انتخاباتی در میان نبود!؟ قرار است همین فردا جشنی در استادیوم آزادی برگزار شود که میزبانش دولت است و مهمانانش صد هزار نفر. جشنی که به گفته محمد شریف ملک‌زاده‌،رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در آن قرار است از خادمان سفرهای نوروزی تقدیر شود. یک پای ثابت این جشن و همه جشن ها و برنامه های این‌روزهای دولت هم کسی نیست جز اسفندیار رحیم مشایی. فردی که حالا گمانه حضورش در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو پر رنگ تر از همیشه است و حتی بسیاری جشن بهاری دولت را مارش انتخاباتی برای معرفی او می‌دانند.

درباره رد صلاحیت

خیلی ها حتی او را رجل سیاسی هم نمی‌دانند و تایید صلاحیتش را خواب گونه ای برای او تلقی می‌کنند.اما مشایی چرا نباید تایید صلاحیت شود؟ آن افرادی که معتقدند باید صلاحیت رحیم‌مشایی رد شود به کارنامه وی در ۸ سال گذشته استناد می‌کنند. مشایی در دوران ریاست سازمان میراث فرهنگی اظهارات و اقدامات انتقاد برانگیز زیادی داشته که احتمال رد صلاحیت وی را قوت بخشید. از حضور در مراسم رقص تا سخنانی درباره دوستی با مردم اسرائیل ( رژیم صهیونیستی) و ده‌ها اقدام دیگری که اعتراض و انتقاد بسیاری از چهره های ارزشی کشور را برانگیخت و حتی موجب شد در موردی مانند موضع گیری درباره دوستی با مردم رژیم صهیونیستی‌، مقام معظم رهبر ی در خطبه‌های نماز جمعه سخنان وی را کاملاً اشتباه بخوانند. مکتب ایرانی از دیگر تئوری های جنجالی مشایی بود که انتقاد و اعتراض بسیاری از علما را برانگیخت در امتداد همه این جنجال ها بود که وقتی احمدی نژاد بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ رحیم مشایی را به‌عنوان معاون اول خود معرفی کرد مقام معظم رهبری صراحتا با این امر مخالفت کرد و طی نامه ای رسمی‌دستور برکناری وی را صادر کرد . با این حال احمدی نژاد‌، مشایی را به رئیس دفتری خود منصوب کرد و غلامحسین محسنی اژه ای وزیر اطلاعات وقت و محمد حسین صفارهرندی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی‌وقت را که از منتقدان مشایی در کابینه بودند‌، از سمت خود برکنار کرد.

عبور قطار انتخاباتی از هر راه و بیراهه

اما فارغ از این‌که او صلاحیت می‌گیرد یا نه، به نظر می‌رسد او قطار انتخاباتی اش را به راه انداخته‌، قطاری که انگار برای رسیدن به سر منزل مقصود از هر راه و بیراهه ای عبور می‌کند. دولتی ها در یکی از بحث برانگیز ترین اقداماتشان‌، قرار است فردا یکصد هزارنفر را در استادیوم آزادی گرد هم آورند. امری که این بار صدای طرفداران پر و پاقرص آقای احمدی‌نژاد را هم درآورده‌،اصولگرایان هم که جای خود دارند. چه حیف که انتقادات اصولگرایان از احمدی نژاد لگد زدن به جسد دولتی است که زدنش دردی از درد ملت دوا نمی‌کند. در همین راستا در گفت و گو با جمعی از منتقدان امروز و دیروز آقای احمدی نژاد‌،از گردهمایی روز پنج شنبه دولت رمزگشایی کرده است.

لشکرکشی برای تایید صلاحیت مشایی

سید رضا اکرمی، از اعضای جامعه روحانیت مبارز اگرچه این برنامه را “انتخاباتی” خواند اما حرف زدن در مورد آن را بی فایده دانست. اکرمی‌افزود:”دیگرحرف زدن در این مورد فایده ای ندارد و دولت کار خودش را می‌کند.ما وقتی نظارت را قبول نکردیم دیگر نمی‌توانیم در موردش صحبت کنیم.” این عضو جامعه روحانیت مبارز از نیت خوانی این میتینگ سر باز زد اما گفت؛از این دولت قدرقدرت هرچیزی برمی‌آید و ممکن است این برنامه‌، لشکرکشی برای تایید صلاحیت مشایی باشد.اکرمی‌همچنین این برنامه را انتخاباتی خواند اما گفت که انتخابات ضابطه خاص خودش را دارد و آن ضابطه را باید تقویت کرد.

برگزاری میتینگ مساوی تایید صلاحیت مشایی

عباس عبدی تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است ” به احتمال قوی اجازه برگزاری چنین میتینگی را نمی‌دهند.” وی می‌گوید: ” اگر میتینگ برگزار شود به معنی لشکرکشی دولتی ها برای تایید صلاحیت مشایی است و در این صورت تشنج ها بیشتر می‌شود. ”

جلوی برگزاری میتینگ را بگیرید

عماد افروغ این میتینگ را یک حرکت کاملا انتخاباتی می‌داند و می‌گوید : این اقدام خلاف قانون و مصداق بارز دخالت قوه مجریه در انتخابات است. این استاد جامعه شناسی دانشگاه و فعال اصولگرا پا را فراتر گذاشته و حرکت دولت را خلاف قانون‌،شرع و اخلاق هم می‌داند و می‌گوید : کار دولت چیزی جز حیف و میل بیت المال نیست و مغایرت تام با شعارهای انقلاب اسلامی‌دارد. افروغ همچنین ازمقامات ناظر در عرصه رسمی‌و مدنی می‌خواهد بدون هیچ تعارفی جلوی این میتینگ انتخاباتی را بگیرند. وی در ادامه ادعای ساده زیستی دولت را مورد انتقاد قرار داده و می‌گوید : دولتی که دم از ساده زیستی و عدالت می‌زند کارش به جایی رسیده که بیت المال را خرج منافع انتخاباتی خودش می‌کند. این منتقد صریح اللهجه دولت با رایج خواندن صف آرایی های انتخاباتی ” میتینگ دولت را ” از کیسه خلیفه بخشیدن ” خوانده و می‌گوید: آنها کارمندان و کارگران پیمانی را تهدید کرده اند که اگر در این میتینگ شرکت نکنند آنها را رسمی‌نخواهند کرد،به آنها قول داده اند که حقوق آنها را افزایش می‌دهند. اگر این موضوعات صحت داشته باشد، فقط و فقط از شیطان برمی‌آید.

خدمت به کاندیدای مورد نظر دولت

احمد کریمی‌اصفهانی‌، دبیر کل جامعه انجمن‌های اسلامی‌اصناف و بازار دیگر فعال سیاسی اصولگراست که به انتقاد از اقدام دولت پرداخته و گفت : دور دوم ریاست جمهوری احمدی‌ن‍‍‍‍‍‍‍ژاد تقر یبا به مدیریت برای انتخابات دور یازدهم و فرد مورد نظر احمدی نژاد تبدیل شده است. وی در ادامه تاکید کرد: این میتینگ که به بهانه قدردانی از کسانی که در نوروز خدمت کرده اند‌، خدمتی است که به کاندیدای مورد نظر آقای احمدی ن‍ژاد است. کریمی‌اصفهانی به موضوع دیگری هم اشاره کرد و تصریح کرد: این روزها دولت سفر استانی را شروع کرده که این هم برای تبلیغ این کاندیداست که خرج آن از جیب بیت المال است. این چهره اصولگرا این‌گونه اقدامات دولت را برخلاف قانون و شرع دانست و با تاکید بر این‌که دولت درهیچ موردی گوش شنوایی نداردیادآور شد: تمام مسائل خودرایی آقای احمدی‌ن‍‍ژاد را نشان می‌دهد. اصل انحراف و کسی که انحراف را در تمام زمینه ها به‌وجود آورده خود آقای احمدی نژاد است و مشایی نیز یکی از ابزارهای انحراف است. وی ادامه داد: در هر صورت احمدی نژاد سناریوهایی را در ذهن دارد و اگر مشایی تایید صلاحیت بگیرد، می‌تواند به بخشی از اهداف خودش برسد و دولتی را بر سر کار بیاورد که از جنس خود آقای احمدی نژاد است اما اگر رد بشود این موضوع را به عنوان پرچمی‌برای مظلوم نمایی علم می‌کند. در مورد میتینگ اخیر نیز به همین صورت است و در صورت اجازه ندادن برای برگزاری این میتینگ او در میان افکارعمومی‌مظلوم نمایی خواهد کرد. دبیر کل جامعه انجمن‌های اسلامی‌اصناف و بازار در ادامه تصریح کرد: بر هیچ کسی پوشیده نیست که این میتینگ با اهداف انتخاباتی و برای تایید صلاحیت مشایی است. او فکر می‌کند با این کار می‌تواند مشایی را تحمیل کند. وی با اشاره به این‌که ” برای مسئولان مصالح نظام بالاتر از احمدی نژاد است ” اضافه کرد: احمدی نژاد چون می‌داند برخوردی با او نخواهد شد به هر کاری دست خواهد زد و این برنامه های به همین جا ختم نخواهد شد. وی افزود: هرچه به انتخابات نزدیک تر می‌شویم احتمال مسائل بسیار زیاد دیگری وجود دارد و حتی مسائلی که اصلاح‌طلبان انجام دادند بخش کوچکی از کارهای آقای احمدی نژاد است. این فعال سیاسی اصولگرا در انتها گفت: بخشی از حوادث ۸۸ با سناریویی بود که آقای احمدی نژاد دامن زد اما زمانی این موضوع باز خواهد شد که احمدی نژاد از قدرت به زیر کشیده شود. او اکنون اجازه فاش شدن این موضوع را نمی‌دهد. اکنون افراد بسیار خطاکاری در مجموعه دولت وجود دارند، کسانی که بیت المال را به غارت برده اند اما احمدی نژاد به صراحت گفته که اطرافیانش خط قرمزش هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید