لباس های برندهای مشهور در مراسم افتتاحیه ریو ۲۰۱۶

مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک، مهم‌ترین رویداد تاریخی دنیا به زودی در ورزشگاه ماراکانای برزیل برگزار می‌شود. طبق گزارشی که مسئولان برگزار‌کننده گفته‌اند این مراسم به وقت ایران بامداد روز شنبه خواهد بود و نمایندگان بیش از ۲۰۰ کشور مختلف دنیا باید در مراسم رژه این دوره از بازی‌ها شرکت کنند. مهم‌ترین نکته اینکه علاوه بر ۷۶ هزار نفری که در ورزشگاه مراسم افتتاحیه را از نزدیک خواهند دید بیش از ۳ میلیارد نفر در سراسر دنیا این مراسم را از طریق گیرنده‌های تلویزیونی‌شان خواهند دید. شاید همین موضوع باعث شده تا بحث لباس رسمی کاروان تیم‌های مختلف حسابی سر و صدا کند. این لباس‌ها آن‌طور که کاربران شبکه‌های مختلف نشان داده‌اند نمونه‌ای بارز از نشان دادن شخصیت و البته ‌شأن ورزشکارانی است که قرار است نماینده کشورهای‌شان در ریو باشند.

حساسیت لباس‌های رسمی کاروان حالا چند دوره‌ای می‌شود که بیشتر هم شده‌؛ از بحث انتخاب لباس کاروان برای المپیکی‌های کشورمان که عبور شود باید به اعتراض گسترده دیگر مردم دنیا به انتخاب طرح و رنگ لباس برای کاروان کشورشان در بازی‌های المپیک هم اشاره شود؛ مجارستانی‌ها تقریباً به اندازه ایرانی‌ها از لباس‌های طراحی شده برای کشورشان ایراد گرفتند و آن را نقد کردند. چینی‌ها لباس‌های‌شان را به «املت» تعبیر کردند و آمریکایی‌ها هم مسئولان‌شان را به این متهم کرده‌اند که با طراحی لباس در نظر گرفته، کاروان آنها شبیه به کاروان «روسیه» شده و شباهتی به کاروان خودشان ندارد! با این حال در این میان هم کشورهایی هستند که کار طراحی لباس‌های رسمی و ورزشی کاروان‌شان را به دست طراحان مشهور سپرده‌اند تا با استفاده از برند آنها حسابی در مراسم افتتاحیه و البته در طول بازی‌های المپیک بدرخشند. در این مطلب به اختصار لباس تعدادی از کشورهای حاضر در المپیک و طراحان آنها معرفی شده تا نشان داده شود بحث طراحی و انتخاب لباس دست‌کمی از بحث مدال گرفتن در این بازی‌های مهم ندارد.

فرانسه
سال ۲۰۱۴ و برای بازی‌های زمستانی سوچی در روسیه بود که فرانسوی‌ها همکاری‌شان با برند «لاکوست» را شروع کردند. این برند مشهور لباس‌های رسمی کاروان فرانسه را طراحی کرد و به همکاری «خروس‌ها» با برند مشهور «آدیداس» که ۴۰ سال قدمت داشت پایان داد. بعد از آن بود که برند لاکوست که «رنه لاکوست» آن را در سال ۱۹۳۳ راه‌اندازی کرد دوباره دست به کار شد و این بار لباس کاروان اعزامی فرانسه به المپیک ریو را هم طراحی کرد‌؛ هم لباس رسمی کاروان و هم لباس ورزشی کاروان فرانسه را. لاکوست البته لباس دیگری هم برای پوشیدن در دهکده المپیک برای ورزشکاران فرانسوی طراحی کرده که این لباس‌ها علاوه بر زیبایی طوری طراحی شده تا هنگام بارندگی در ریو هم ورزشکاران فرانسوی کمتر اذیت شوند.

کوبا
کوبا برای حضور در المپیک ریو چیزی برای ورزشکاران از لحاظ مد و طراحی کم نگذاشته است. مسئولان کمیته ملی المپیک این کشور طراحی لباس کاروان‌شان را به دست طراح معروف فرانسوی یعنی کریستیان لوبوتَن سپرده‌اند. این طراح لباس‌های رسمی کاروان کوبا را برای مراسم افتتاحیه و اختتامیه به عهده گرفته و خروجی آن هم کار شکیلی شده است. طراح این لباس برای مردان و زنان کاروان کوبا دو رنگ مختلف در نظر گرفته که ترکیب آنها با هم در مراسم رژه جالب توجه به نظر می‌رسد.

استرالیا
استرالیا مثل بسیاری از کشورهای حاضر در المپیک ریو از دو برند مختلف استفاده کرده‌؛ یکی برای لباس‌های ورزشی‌‌اش و دیگری برای لباس‌های رسمی‌‌اش. کاروان این کشور در طول برگزاری بازی‌های ریو در زمین رقابت و مسابقه با لباس‌های ورزشی آدیداس مسابقه می‌دهد ولی برای لباس رسمی آنها برند استرالیایی اسپرت کرفت دست به کار شده و لباس جالبی را برای ورزشکاران اعزامی تهیه کرده. لباس‌هایی با کت راه‌راه و شلوارهای کوتاه. استرالیایی‌ها هم چندان راحت از کنار این لباس‌ها نگذشتند و آن را شبیه به لباس بچه مدرسه‌ای‌ها توصیف کردند ولی ظاهراً مجموع کار برای‌شان راضی‌کننده بوده.

بریتانیا
کاروان بریتانیا امسال هم طراحی لباسش را به دست طراح معروف انگلیسی یعنی استلا مک کارتنی سپرده. طرح استلا را برند آدیداس برای ورزشکاران بریتانیایی پیاده کرده و به تن آنها می‌کند. استلا هم لباس رسمی کاروان بریتانیا و هم لباس ورزشی این کاروان را طراحی کرده است. نکته قابل توجه اینکه استفاده از رنگ پرچم بریتانیا در لباس‌ها کاملاً مشهود است. بریتانیایی‌ها می‌خواستند رنگ‌های سورمه‌ای، قرمز و سفید هر طور شده در لباس‌های‌شان جا داشته باشد.

برزیل
میزبان بازی‌های المپیک هم حسابی برای درخشیدن در مراسم افتتاحیه و البته میدان رقابت آماده شده است. برزیلی‌ها لباس‌های ورزشی‌شان را به دست کمپانی نایکی سپرده‌اند تا طراحی‌‌اش را به عهده بگیرد. رنگ زرد و آبی برای لباس‌های ورزشی برزیلی‌ها انتخاب شده است. با این حال ورزشکاران این کشور با برند C&A برای طراحی لباس رسمی کاروان‌شان به توافق رسیده‌اند و قرار است لباس‌های این برند را به تن کنند. کت برزیلی‌ها برای مراسم افتتاحیه سورمه‌ای و شلوار مردان کرم‌رنگ است ولی حاشیه‌ای برگرفته از جنگل‌های استوایی که به رنگ پرچم برزیل هم است روی یقه کت دیده می‌شود که اعتراض برخی در برزیل را در پی داشته است. برای زنان برزیلی هم از طرح همان حاشیه کت مردان، لباسی تهیه شده تا زیر کت سورمه‌ای رنگ به تن کنند.

ایتالیا
ایتالیایی‌های خوش‌پوش برای حضور در المپیک ریو هم مثل همیشه با برند معروفی وارد میدان می‌شوند. درست مثل بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن، ایتالیایی‌ها با برند معروف «امپوریو آرمانی» به توافق رسیده‌اند و در تمامی مراحل المپیک و پارالمپیک لباس این برند را به تن می‌کنند. لباس‌هایی به رنگ «آبی تیره» که به گفته مدیر آرمانی «رنگ اسطوره‌ای» این برند است. آرمانی علاوه بر لباس رسمی کاروان ایتالیا، لباس‌هایی برای حضور در دهکده المپیک و همچنین لباس‌هایی برای روی سکو رفتن ورزشکاران ایتالیا در نظر گرفته تا همه جوره برای ورزشکاران کشورش سنگ تمام گذاشته باشد.

سوئد
کاروان المپیک سوئد برای بازی‌های ریو ۲۰۱۶ به برند H&M وفادار ماند. این برند که لباس کاروان سوئد برای بازی‌های المپیک زمستانی سوچی را هم طراحی کرده بود برای اولین بار در تاریخ موفق شد لباس کاروان سوئد برای بازی‌های المپیک تابستانی را هم طراحی کند. H&M که با ورزشکاران مشهوری در دنیا از جمله دیوید بکام و توماس بردیچ قرارداد همکاری حرفه‌ای دارد در بازی‌های المپیک پیش‌رو تمام و کمال به ورزشکاران سوئدی رسیدگی می‌کند.

چین
چینی‌ها برای لباس ورزشی‌شان در المپیک پیش‌رو سراغ برند نایکی رفته‌اند. این برند آمریکایی هم برای ورزشکاران لباسی قرمزرنگ با حاشیه بسیار ظریفی از رنگ زرد طراحی کرده که در نوع خودش زیبایی خاصی به این لباس‌ها داده است. با این حال موردی که لباس چینی‌ها را تحت تأثیر قرار داده لباس رسمی کاروان است که رنگ‌های زرد لباس زن‌ها و قرمزرنگ مردان با هم ترکیب عجیبی به وجود آورده که به قول چینی‌ها شبیه «املت» شده است!

کانادا
کانادا هم یکی دیگر از کشورهایی است که برای طراحی لباس کاروانش وقت زیادی گذاشته‌؛ مسئولان کمیته ملی المپیک این کشور طراحی لباس را به دست برادران کاتن یعنی دین و دن سپرده‌اند. این دو که برند «دسکارد» را در اختیار دارند با همکاری کمپانی «هادسن بی‌» لباس کاروان المپیک کانادا را طراحی کرده‌اند. البته سپردن کار به این افراد چندان مورد عجیبی نبود چون هم طراحان کانادایی هستند و هم اینکه این برند کانادایی. برای لباس کاروان کانادا هم از سه رنگ مشکی، سفید و قرمز، سه رنگی که در پرچم کانادا خودنمایی می‌کند استفاده شده است. برگ پهنی که در پرچم هم دیده می‌شود پشت لباس ورزشکاران طراحی شده است.

آمریکا
آمریکا هم برای بازی‌های المپیک ریو به سراغ دو برند مشهور رفته‌؛ یکی برای لباس‌های ورزشی و یکی هم برای لباس‌های رسمی. لباس ورزشی کاروان آمریکا را مطابق با انتظار برند آمریکایی نایکی تهیه کرده. از همان سبک و سیاق رایجی استفاده شده که در طول سال گذشته، نایکی برای تیم‌های مطرح دنیا در فوتبال و بقیه رشته‌ها استفاده کرده است. با این حال، برای لباس رسمی، این کاروان به سراغ برند «رالف لورن» رفته و طراحی لباس‌های مراسم افتتاحیه و اختتامیه ریو را به دست طراحان این کمپانی سپرده است. این برند معروف هم سعی کرده این بار با خلاقیتی ویژه، لباس آمریکایی‌ها را کمی متمایز‌تر از بقیه کشورهای حاضر طراحی کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید