»   اخبار سیاسی  »   لاريجاني: رشوه‌های میلیاردی در كشور رد و بدل مي‌شود!
۱۸ دی ۱۳۹۱ , ساعت ۱۶:۰۳

لاريجاني: رشوه‌های میلیاردی در كشور رد و بدل مي‌شود!

رئیس مجلس با ارائه پیشنهاد تشکیل یک سازمان مستقل برای رسیدگی به مفاسد و جرائم اقتصادی گفت: دستگاههای اطلاعاتی و دیوان محاسبات و تمام دستگاههای ذیربط باید در این امر به قوه قضاییه و مجلس برای تدوین این طرح کمک کنند.

علی لاریجانی در همایش نقش مبارزه با جرائم اقتصادی در جهاد اقتصادی اظهار داشت: ما نیاز به سازمانی برای مبارزه با مفاسد و جرائم اقتصادی داریم که طبق قانون اساسی متصل به قوه قضاییه باشد و تمام داستگاههای اطلاعاتی و دیوان محسابات و سایر دستگاهها باید به قوه قضاییه در این خصوص کمک کنند. لازم است طرح تشکیل این سازمان که صرفا بر روی جرائم و مفاسد اقتصادی تمرکز دارد تدوین شود و سایر دستگاهها مانند نیروی انتظامی و مرکز پژوهشها برای مدون کردن این طرح باید به مجلس شورای اسلامی کمک کنند تا به یک نتیجه ای برسیم.

لاریجانی تصریح کرد: تشکیل این سازمان باعث مي‌شود تا کشمکش های سیاسی در برخورد با مفاسد اقتصادی کاهش یافته و مشخص شود که چه مرجعی مسئول رسیدگی به این جرائم است.
وی گفت: این سازمان نباید به جرائم خرد بپردازد بلکه باید تمام هم و غم خود را معطوف به جرائم و فسادهای کلان اقتصادی کند.رئیس مجلس با بیان اینکه برخی با استفاده از رانتهای اطلاعاتی و نفوذ در قدرت فسادهای اقتصادی ایجاد مي‌کنند، گفت: برخی نیز مي‌خواهند با ایجاد فضاهای رسانه ای و سیاسی و هوچی گری به نوعی مانع از برخورد ورسیدگی به پرونده افرادی شوند که دارای فساد و جرائم اقتصادی هستند و ایجاد این گونه فضاها نه تنها باعث تضعیف رسیدگی به این امور مي‌شود بلکه سبب مي‌شود که در سایر امور اقتصادی فساد ایجاد شود.
در بعد تقنینی قوانین خوبی که مانع از بروز فسادهای مالی و اقتصادی مي‌شود مصوب شده است اما با توجه به همه این قوانین و کارهای صورت گرفته در کشور هنوز تصمیم روشنی برای مبارزه با فساد دیده نمی شود و این موضوع در کشور ملموس نیست. مردم باید در حوزه اقتصاد رفتار قابل پیش بینی برای خود داشته باشند و ریل‌ها در مسیر قانونی و رفتار حاکمیت در حوزه اقتصاد باید روشن باشد تا مردم احساس امنیت و امیدواری کنند.

وی تصریح کرد: برای کشوری مانند ایران که در دنیا حریفان سختی دارد اتکا به اقتصاد و سرمایه گذاری و تولید داخلی بسیار مهم و ضروری است و ما به همان میزانی که با سنگ اندازی دشمنان مواجه هستیم باید به سرمایه گذاری و تولید داخل اهمیت بیشتری دهیم.
وی گفت: جرایم اقتصادی که اخلال در نظام اقتصادی کشور ایجاد مي‌کند و به سیاست های نظام ضربه مي‌زند باید اولویت داشته باشد. ۱۸ میلیارد دلار سالانه در کشور قاچاق انجام مي‌شود که این رقم قابل توجه است و مي‌تواند اخلال در نظام اقتصادی ایجاد کند، رسیدگی به این امر نیز باید در اولویت قرار گیرد. لاریجانی همچنین جرایمی که دامنه تاثیر آنها فراگیر بوده و بر اقتصاد کشور تاثیر مي‌گذارد مانند کم فروشی برخی کارخانه‌های بزرگ که تولید انبوه دارند اما احتکار مي‌کنند را نیز دارای اولویت دانست و گفت: با این قبیل موضوعات نیز باید برخورد شود.رئیس قوه مقننه در ادامه اظهار داشت: برخی نیز از رانت‌های اطلاعاتی و نفوذ قدرت خود بهره مي‌گیرند و این گونه افراد فساد بزرگ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خواهند داشت.

وی افزود: برخی در این مواقع مي‌خواهند طوری وانمود کند که اوضاع عادی است و نباید در این موارد حمل بر صحت داشت چون جایی که نفوذ زیاد قدرت و اطلاعات باشد باید برخورد سخت تری انجام گیرد.  وی همچنین برخورد با رشوه گیرنده های کلان چند میلیاردی را یکی دیگر از اولویت های مبارزه با جرایم و فساد اقتصادی دانست و گفت: در شرایط فعلی کشور که برخی از تنگدستی و فقر رنج مي‌برند نباید رشوه های میلیاردی رد و بدل شود.

لاریجانی با بیان اینکه برخی مي‌گویند برخورد قوه قضائیه و ناجا به تنهایی برای مبارزه با فساد و جرایم اقتصادی کافی نیست، گفت: در بعد تقنینی قوانین خوبی که مانع از بروز فسادهای مالی و اقتصادی مي‌شود مصوب شده است اما با توجه به همه این قوانین و کارهای صورت گرفته در کشور هنوز تصمیم روشنی برای مبارزه با فساد دیده نمی‌شود و این موضوع در کشور ملموس نیست.
وی خاطرنشان کرد: باید ریشه این مشکل را پیدا و آن را حل کرد و باید ببینیم که ما در بخش اجرایی مشکل داریم یا در حوزه قانون دچار اشکالاتی هستیم.  رئیس مجلس با بیان اینکه جرایم اقتصادی دارای پیچیدگی خاصی است گفت: در این جرایم نیاز به اطلاعات پشت پرده وجود دارد و در خیلی از موارد رد پای رانت های اطلاعاتی و افراد ذی نفوذ دیده مي‌شود./بهار

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

کانال جدید آمدنیوز - کانال تلگرام آمدنیوز - عضویت در کانال آمدنیوز - آمدنیوز صدای مردم - اینستا آمدنیوز - جایگزین آمدنیوز - کانال تلگرام آمدنیوز جدید - آمدنیوز احمدی نژاد ... این کلمات پیشنهادهایی هستند که گوگل هنگام جستجوی کلمه...
مذاکره ایران و آمریکا | آیا ایران پای میز مذاکره بازمی گردد؟ آیا ایالات متحده به تنهایی و بدون کمک دولتهای بزرگی که مخالف خروج آن از توافق هسته ای هستند، می تواند تحریمهای اثرگذاری را علیه ایران اجرایی کند؟ الشروق در...
رئیس جمهور ایران تهدید به مرگ شد / عاقبت هاشمی در انتظار روحانی ! روزنامه ایران در گزارشي با عنوان شعارهای ضددولت در فیضیه قم نوشت: در این مراسم البته یک بار دیگر هم رئیس جمهوری با کنایه‌ای غیرمستقیم با این...
حجت الاسلام و المسلمن محسن غرویان با بیان اینکه کشور بیش از هر زمان دیگری نیاز به آرامش و انسجام درونی دارد گفت: حسن روحانی در گذشته و در گفت‌وگوهای مختلف با مردم نشان داده است که به دنبال ایجاد...
دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی به نام شهر حسود

دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی به نام شهر حسود

بهترین آهنگ های محسن چاوشی (ریمیکس) دانلود آهنگ جدید بابک جهانبخش به نام ای وای دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام خوشبختی دانلود آهنگ جدید حمید صفت به نام من دیوانه نیستم
جدیدترین ترانه ها


  • فیلم سینمایی خانه دختر