“کارنامه سیاه” حقوق بشری آمریکا و بهانه‌تراشی برای تحریم ایران

این روزها حقوق بشر و دفاع از آن حربه ای در دست استکبار جهانی شده تا به این بهانه در امور داخلی کشور ها دخالت کرده و ظلمی دیگر را بر کشورهای مستقل و مقاوم تحمیل کند،در حالی که خود در این حوزه کارنامه سیاهی دارد.

سرویس بین‌ الملل باشگاه خبرنگاران گزارش می‌دهد، امروز ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) است. روزی که  در سال ۱۹۴۸از سوی سازمان ملل متحد به نام روز جهانی حقوق بشر نامگذاری شده است  که هدف آن برقراری تضمین حقوق و آزادی‌های برابر برای همه مردم بود.

اما در گذر زمان  و بخصوص در چند دهه اخیر این هدف رنگ باخت و کشورهای استکباری و استعماری و در راس آن ها امریکا و چند قدرت غربی از حقوق بشر حربه و چماقی ساختند تا آن را بر سر هر کشوری که با آن‌ها همسو نبود و منافعشان را به خطر می‌انداخت، فرود آورند.

طی چند سال گذشته مانند هر موضوع دیگری، استکبار در مواجهه با مسئله حقوق بشر هم رفتاری دوگانه در پیش گرفته است.

سلطه‌گران هر جا که به نفعشان بوده چشم بر نقض آشکار حقوق بشر می‌بندند اما اگر در تضاد با منافع آنها باشد  در مورد رعایت حقوق بشر “مو را از ماست “بیرون می کشند. مقایسه رفتار امریکا با ایران و کشوری مانند عربستان سعودی  که متحد واشنگتن محسوب می‌شود خود گویای همه چیز است.

***  حقوق بشر ایران بهانه‌ای در دست ناقضان این حقوق

جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که همواره موی دماغ استکبار جهانی و تمامیت خواهان بوده. به همین جهت استکبار و استعمار جهانی به بهانه‌های مختلف سعی کرده ایران را به اصطلاح خود تنبیه کند.یک روز به بهانه هسته ای و دیگر روز به بهانه نقض حقوق بشر.

از سال ۲۰۰۳ به بعد که مسئله هسته ای کشورمان در مجامع بین المللی مطرح شد غرب به رهبری دشمن شماره یک جمهوری اسلامی ایران یعنی امریکا تمام تلاش و امکانات خود را بسیج کردند تا مانع به ثمر نشستن برنامه هسته‌ای کشورمان شوند. اما حاصل تمام این  تلاش‌ها و سنگ‌اندازی ها چیزی جز شکست برای غرب و پیروزی و پیشرفت برنامه هسته ای کشورمان نبود.

امریکا و متحدانش که نتوانستند با توسل به انواع ترفند ها -از تهدید به حمله نظامی گرفته تا ترور دانشمندان و اختلال در تاسیسات هسته ای کشورمان- جلوی پیشرفت برنامه هسته ای ما را بگیرند به تحمیل  انواع تحریم های ظالمانه  و حتی غیر انسانی متوسل شدند از تحریم  نفتی گرفته تا تحریم‌های بانکی ، فناوری، دارویی و پزشکی و… تا به اصطلاح خود با  فشار به مردم عادی و ایجاد نارضایتی عمومی  ایران جمهوری اسلامی را وادار به تسلیم نمایند.

 

اما تحریم ها نیز امریکا و ایادی استکبار را به خواسته اش نرساند و آنها مجبور شدند گزینه دیپلماسی و مذاکره را انتخاب کنند. پس از چندین دور نشست و ساعت ها مذاکره و چانه زنی سرانجام ایران و گروه ۱+۵ در ژنو سوئیس توافقنامه موقتی را امضا کردند. توافقنامه ای که برای هریک از دو طرف وظایفی را تعیین کرده است.طبق این توافق ایالات متحده حق ندارد حداقل تا شش ماه تحریم جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران تحمیل کند.

اما ظاهرا این توافقنامه به مذاق زورگویان  خوش نیامده و آنها که آسودگی ایران را برنمی تابند در تلاش هستند به بهانه دیگری تحریم های جدیدی علیه مردم ایران وضع کنند.

*** تحریم ایران به بهانه نقض حقوق بشر

طی چند هفته ای که از توافق هسته‌ای ژنو می گذرد اخباری از امریکا به گوش می رسد  مبنی بر این که  نمایندگان کنگره که از سر سپردگان صهیونیسم جهانی هستند در این فکر هستند که، حال که نمی‌توان ایران را به بهانه هسته ای تحت فشار گذاشت و تحریم های جدیدی علیه تهران اعمال کرد می توان به بهانه نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی  ایران مجازات های جدیدی را علیه این کشور تحمیل کرد.

امریکا در حالی جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر متهم می کند که خود یکی از ناقضان اصلی حقوق بشر است و اگر قرار باشد گزارشی از موارد نقض حقوق بشر توسط این کشور منتشر شود باید صدها صفحه را سیاه کرد.

 

 

جالب این جا است که نطفه امریکا با نقض حقوق بشر شکل گرفته و  پایه‌های این کشور بر نقض حقوق بشر استوار گشته است:

تعدادی از انگلوساکسون‌های مهاجر با هدف قرار دادن ساکنان اصلی قاره آفریقا، به سرخپوستان حمله می کردند و آنچه رقابت جنگی آنها را شکل می داد، کشتن تعداد بیشتری از سرخپوستان در منطقه بود؛ آن سوی دیگر، تاجران و دریانوردان آمریکایی نیز با سفر به سواحل آفریقا به فکر ربودن تعداد بیشتری از مردان قوی هیکل آفریقایی بودند تا آنان را به نام ‘برده’ به قاره جدید خود منتقل کنند. به این ترتیب پایه های امپراتوری آمریکا بر خون سرخپوستان و عرق ناشی از بیگاری آفریقایی ها بنا شد.

*** سعی داریم در این گزارش به برخی از موارد نقض حقوق بشر در امریکا طی سال های اخیر اشاره کنیم تا خود به مثابه “مشتی از خروار” باشد.

آمریکا در سه مقطع زمانی جنگ سرد، رخدادهای یازدهم سپتامبر و در مقطع کنونی به طور گسترده از حقوق بشر به عنوان ابزاری سیاسی برای تضعیف و مبارزه با مخالفان و دشمنان خود استفاده کرده است.

آمریکایی‌ها در دوران جنگ سرد به طور کامل از حقوق بشر به عنوان یک ابزار جنگی علیه شوروی بهره بردند و بارها بلوک شرق را متهم به نقض حقوق بشر می‌کردند و حتی پس از پایان جنگ سرد، این گونه تبلیغ کردند که پیروزی آنها به دلیل ارائه ارزش‌های بهتر اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نسبت به بلوک شرق بوده است.

هرچند آمریکا با ادعای دفاع از حقوق بشر بیشترین دخالت را در مسائل سایر کشورهای جهان داشته، اما پرونده داخلی آن در این خصوص بسیار وحشتناک است زیرا بیشترین موارد نقض حقوق بشر در پرونده داخلی این کشور سنگینی می کند.

نهاد ها، خبرگزاری ها و سازمان های دفاع از حقوق بشر مستقل بارها در گزارش های خود موارد فراوانی از نقض حقوق بشر در امریکا ارائه کرده اند.

“اسکات کریستیاستون” در کتاب خود تحت عنوان “۵۰۰ سال از زندان های آمریکا” از این حقیقت پرده برداشت که آمریکا پس از روسیه دومین کشوری است که بیشتر شهروندان آن پشت میله‌های زندان به سر می برند.

تازه‌ترین مورد از نقض حقوق بشر توسط امریکا شنود مکالمات شهروندان است این در حالی است که  ماده ۱۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر تصریح می کند”هیچ‌کس نباید در معرض مداخلهٔ خودسرانه در زندگی شخصی، خانواده، خانه یا مکاتبات خود قرار گیرد و یا این‌که شرف و آبروی او مورد تعرض قرار گیرد. هرکس حق دارد که از حمایت قانون در برابر چنین مداخله‌ها و تعرض‌هایی برخوردار گردد”. اما همین چند وقت پیش بود که تشت رسوایی آژانس امنییت ملی امریکا از بام افتاد و مشخص شد این نهاد نه تنها  مکالمات امریکاییان بلکه مکالمات سران کشور های جهان هم را هم شنود می کرده است.

اگر باز هم بخواهیم به مورد روتین نقض حقوق بشر توسط امریکاییان اشاره کنیم باید کشتار غیر نظامیان بی گناه و بی پناه پاکستان،افغانستان،یمن و سومالی توسط پهپاد های امریکایی را عنوان کنیم.

 

 

همانطور که عنوان شد موارد نقض حقوق بشر توسط امریکا به حدی است که در گزارش محدودی مانند این نمی گنجد. اما اگر فهرست‌وار بخواهیم به آنها بپردازیم می توانیم موارد زیر را ذکر کنیم:

نقض قوانین بین المللی : پرونده آمریکا در خصوص استفاده از حق وتو در شورای امنیت بی اساس بودن ادعاهای آن مبنی بر میانجیگری بین کشورها و یا حمایت حقوق بشر در جهان را به خوبی نشان می‌دهد.

در موضوع فلسطین اشغالی، آمریکا  صدها بار از حق وتو برای خنثی کردن قطعنامه های مربوط به حقوق اساسی مردم فلسطین ، استفاده کرده است.

از زمانی که آمریکا افغانستان را اشغال کرد تاکنون ۶۰۰اسیر بدون اتهام و یا دادگاهی در زندان گوانتانامو کوبا در اسارت به سر می برند و واشنگتن بر خلاف معاهده ژنو آنان را زندانیان جنگی نمی داند و یا سایر حقوق آنان بنابر معاهده های بین المللی در خصوص حقوق بشر را به رسمیت نمی شناسد.

این در حالی است که بند های ۹ و ۱۰ منشور سازمان ملل به صراحت می گویند:

ماده ۹) هیچ‌کس را نباید خودسرانه دستگیر، توقیف یا تبعید کرد.

ماده ۱۰) هرکس حق دارد با مساوات کامل ازامکان دادرسی منصفانه و علنی توسط یک محکمه مستقل و بی‌طرف برای تعیین حقوق و تکالیف خویش و یا اتهامات جزایی وارده بر خود برخوردار شود

علاوه بر این‌ها آمریکا که خود را قهرمان دفاع از حقوق بشر می داند، مهم ترین توافقنامه های حقوق بشر از جمله توافقنامه بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی، حقوق شهروندی و سیاسی، توافقنامه بین المللی مبارزه با تمام انواع تبعیض نژادی، توافقنامه حقوق کودکان، توافقنامه بین المللی لغو مجازات اعدام و مبارزه با شکنجه و همچنین توافقنامه ویژه اوضاع پناهندگان را امضا نکرد و از توافقنامه مبارزه با تولید مین و استفاده از آن ضد مردم و نیز توافقنامه مبارزه با سلاح شیمیایی و بیولوژیک خارج شد.

-موضوع اسلام هراسی مانند اظهارات اخیر اسقف (تری جونز) در مورد روز جهانی قرآن‌سوزی در آمریکا به خصوص بعد از ۱۱ سپتامبر.

 

 

-موضوع برده‌داری جنسی در آمریکا ازجمله تجاوز به بومیان مناطق مختلف آمریکا به خصوص در منطقه آلاسکا.

*** نقض حق حیات سیاهان و اقلیت‏‌ها:

ـ تبعیض در خصوص دست‏یابی به شغل و بررسی آمار بیکاری در میان اقلیت‌های نژادی

ـ تبعیض در خصوص دست‏یابی به خدمات آموزشی

-تبعیض در میزان درآمد سرانه و فقر رنگین پوستان در مقایسه با سفیدپوستان آمریکایی

 

 

– تبعیض در میزان برخورداری از خدمات اجتماعی و رفاهی رنگین پوستان و مقایسه با سفیدپوستان آمریکایی

ـ میزان ابتلا به بیماری‏های خطرناک به‏ خصوص ایدز رنگین پوستان و مقایسه با سفیدپوستان آمریکایی

– نفی آزادی بیان و نقض حقوق زنان و کودکان

– برپایی و استقرار زندان‏های سیا در خارج از مرزهای آمریکا و مستندات مربوط به عدم تعطیلی زندان گوانتانامو با توجه به وعده‌های انتخاباتی اوباما (ابوغریب، گوانتانامو، دیه گوکارسیا).

***  زندان‌های مخفی آمریکا و زندانیان ۷ ساله:

سازمان جهانی حقوق بشر، از وجود تعداد زیادی بازداشتگاه و زندان سری در کشورهای مختلف خبر داد که مراکز جاسوسی آمریکا اداره آن را به دست دارد و در آن شدیدترین و زشت‌ترین شکنجه‌ها اعمال می‌شود.

سازمان‌های جهانی حقوق بشر خواستار فاش شدن این زندان های مخفی شدند و اعلام کردند که در بین زندانیان،‌ کودکانی هستند که هفت سال بیشتر ندارند و این به نوبه خود بر شدت جنایت‌های آمریکا و نقض حقوق بشر توسط این کشور می افزاید.

– اخبارهای مرتبط با دست‏گیری ایرانیان در تمامی حوزه‌ها.

– رفتار وحشیانه پلیس آمریکا با زندانیان – شامل تیراندازی بی دلیل به قربانیان، حمله و کتک شدید، خفه کردن آنان و رفتارهای مشابه بود که با منشورهای حقوق بشر در تناقض است.

 

 

– جذب عوامل خطرناک  و نقض حقوق بشر در آژانس اطلاعات مرکزی این کشور

تبعیض در رفتار پلیس با شهروندان آمریکا از جمله سرخ‌پوستان و اسپانیش تبارها و آزار و اذیت زندانیان.

 

*** ظلم و فساد قضایی :

براساس آمارها، سیاه پوستان که ۱۲درصد ساکنان آمریکا هستند، ۴۲درصد زندانیان را تشکیل می دهند. آنان فقیرترین و مظلوم ترین گروه جمعیتی آمریکا هستند و تبعیض علیه آنان در سیستم قضائی به خوبی نمایان است زیرا سیاهپوستان و مهاجران در دادگاه ها با مجازات های شدید روبه رو می شوند.

 

 

– حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به برخی از کشورها ازجمله پاکستان و کشتار بیگناهان و جنایت جنگی توسط نظامیان این کشور در کشورهای تحت اشغال

ـ نقض فراوان حقوق شهروندی در آمریکا از قبیل شنود گسترده مکالمات تلفنی و اینترنتی مردم

*** نقض حقوق مسلمانان در آمریکا :

مسلمانان در غرب به ویژه در آمریکا با موارد نقض حقوق انسانی رو به افزایش، روبه رو هستند با این تفاوت که این نوع نقض حقوق بشر به شیوه خشونت بار و خونبار نبوده و به نوعی پنهانی و غیرعلنی اعمال می شود.البته پس از حوادث ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ از این اقدامات پرده برداشته شد، این حوادث به مثابه بهانه ای برای دشمنی آشکار با آن گروه از کشورهای اسلامی بود شورای روابط آمریکایی – اسلامی از افزایش ۶۴ درصدی حوادث ضد مسلمانان در سال ۲۰۰۲ در مقایسه با یک سال پیش از حوادث ۱۱سپتامبر خبر داد.

 

این گزارش موارد اصلی تبعیض، خشونت و سختگیری محدودیت هایی علیه مسلمانان آمریکا را شامل می شود و از افزایش آن حکایت دارد.

بر اساس این گزارش تعداد زیادی از مسلمانان پس از حوادث ۱۱سپتامبر بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند و از خدمات عمومی محروم شدند و تاجران مسلمان نیز هنگام انتقال سرمایه خود به خارج، آشکارا با محدودیت هایی روبه روشدند تا جایی که از آنان خواسته شد مدارکی ارائه دهند که ثابت کند، تروریست نیستند.

جنگ آمریکا پس از ۱۱سپتامبر به عنوان جنگ دروغین علیه تروریست، با اشغال افغانستان در نوامبر ۲۰۰۱ آغاز شد که حمله به عراق در آوریل ۲۰۰۳ را به دنبال داشت.

۵۲ درصد از مسلمانان در آمریکا می گویند تحت نظارت شدید دولت هستند .  ۲۸درصد نیز می گویند با آنها مانند یک مظنون رفتار می شود .

-هفت موسسه خیریه آمریکایی طی یک دهه گذشته ۴۲ میلیون و۶۰۰ هزار دلار را صرف ایجاد دشمنی و نفرت علیه جوامع اسلامی کرده اند.

***  نابرابری زنان

– زنانی که کاری شبیه مردان را در آمریکا انجام می دهند اغلب حقوق کمتری دریافت می‌کنند.

 

 

– بیش از ۱۷ میلیون زن آمریکایی در سال ۲۰۱۰ ، در فقر زندگی کرده اند.

-تحمیل خسارت‌های ناشی از جنگ عراق و افغانستان بر مردم این کشورها و همچنین ملت آمریکا آن هم در دورانی که بحران اقتصادی زندگی مردم را در تنگنا قرار داده است

***  استفاده از انسانها به عنوان موش آزمایشگاهی:

در یک مورد خاص مردم گواتمالا قربانی این اقدام ضد انسانی شدند

گزارشی هولناک حاکی از آن بود که  آمریکا برای کسب تجارب پزشکی آزمایشات پزشکی خطرناکی را بر تعداد زیادی از مردم گواتمالا انجام داده است. انتشار این گزارش آمریکا  را در وضعیت دشواری قرار داد تا جایی که باراک اوباما ناچار شد از رئیس جمهور این کشور در آمریکای مرکزی عذرخواهی کند.

سوء استفاده‌های دولت آمریکا از اینترنت تحت لوای شعار آزادی اینترنتی جهت دست‏یابی به اهداف سلطه طلبانه خود در کشورهای جهان و هدایت جریان فتنه در سال ۸۸ و دخالت‏های آشکار آمریکا از شبکه‌های اجتماعی به خصوص توییتر

 

 

***  سخن پایانی:

ایالات متحده برای دستیابی به اهداف سلطه طلبانه خود و به بهانه‌های مختلف  تحریم هایی را علیه کشورهای مختلف جهان از جمله  کوبا،ایران، عراق ،کره شمالی ، سوریه و گروههایی مانند حزب الله  تصویب کرده و در این بین حتی به طور ناجوانمردانه با تحریم دارو سلامت انسان‌ها را نشانه رفته که خود به عنوان جنایت جنگی محسوب می‌شود.

 

همانطور که مشاهده می‌شود ایالات متحده خود از ناقضان اصلی حقوق بشر است اما با هیاهویی کرکننده و هوچیگری و با استفاده از پروپاگاندای رسانه‌ای تلاش می کند دیگران را به نقض حقوق بشر متهم کرده و دامن خود را از هرگونه آلودگی مبرا سازد.

گزارش از عسگری

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید