قـدیـمـی و منـدرس یا قـدیـمـی و بـاارزش؟

اگر به شما پیراهنی هدیه بدهند که هشتاد سال پیش دوخته شده باشد، چه احساسی پیدا می‌کنید؟ بله اکثر ما ایرانیی‌ها از شنیدن چنین چیزی بدجوری جا می‌خوریم…

ما لباس‌های قدیمی را کهنه، مندرس و دور‌انداختنی می‌دانیم و اگر بشنویم کسی لباس قدیمی پوشیده است، با تعجب به او خیره می‌شویم تا بفهمیم طفلک چرا مشکل مالی دارد و نمی‌تواند لباس نو تهیه کند! برای ما ایرانی‌ها لباس نو پوشیدن افتخار است!

اما همه‌جای دنیا این‌طور نیست. در کشورهایی که دستی در مد و فشن دارند، لباس‌های وینتج یک دارایی باارزش به حساب می‌آیند و دارنده‌ی آنها شخصی متمول، شیک و خاص شناخته می‌شود. اما بیایید ببینیم لباس وینتج اصلا چه هست.

 

olddress

در دنیای فشن لباس‌های تولید شده قبل از سال ۱۹۲۰ را «آنتیک»، و لباس‌های تولید شده بین سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۸۰ را به اسم «وینتج» می‌شناسند. لباس‌های آنتیک در موزه‌ها قرار می‌گیرند و لباس‌های وینتج به عنوان یک دارایی باارزش بارها با قیمت گزافی خرید، فروش و پوشیده می‌شوند. این لباس‌ها هم ارزش مادی دارند، هم ارزش معنوی؛ چون نگهداری و استفاده مکرر از یک لباس هم سازگار با ایده حفظ محیط زیست است، هم ارزش جنس پارچه و طراحی خاص لباس را حفظ می‌کند و هم برای کشته مرده‌های سلبریتی‌ها، این مزیت را به همراه دارد که می‌توانند لباسی را بخرند و بپوشند که هنرمند محبوبشان روزی در مراسم خاصی آن را پوشیده است.

 

olddress1

اما در دنیای جوانان کم پولی با جور نبودن سایزهای امروزی با سایز‌های ۱۰۰ سال پیش (بله، بله، ما نسل چاقی هستیم!) همراه شده تا سبک Vintage Inspired یا «الهام گرفته از وینتج» حسابی محبوب شود. الان خیلی از کارخانه‌های معروف پوشاک دنیا در حال تولید لباس‌هایی ارزان و نو با سبک و طرح‌ وینتج هستند. این سبک در جهان بین افراد هنرمند و دانشجوهای هنر محبوبیت خاصی دارد.
olddress2

به گزارش سایت خبری ملکانه، امروز اگر می خواهید وینتج بپوشید، می‌توانید یک تکه لباس وینتج واقعی یا الهام گرفته از وینتج را با یک ست مدرن ترکیب کنید و ترکیب شیک و خاصی را ایجاد کنید. مثلا می‌توانید یک بلوز وینتج یا طرح وینتج را با شلوار جین اسکینی و بوت بلند ترکیب کنید. یا مثلا یک ژاکت نازک وینتج را با یک ست پیراهن طرح‌دار و کفش پاشنه‌بلند سِت کنید. اگر هم مثل من در ترکیب‌ کردن لباس‌های قدیمی و جدید خیلی جسور نیستید، می‌توانید یک اکسسوری کوچک جالب وینتج مثل روسری یا دستمال گردن، کلاه یا زیورآلات وینتج را با یک ست سرتاپا مدرن ست کنید.
حالا اگر به شما یک لباس وینتج هدیه بدهند، چه می‌کنید؟!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید