قدرت و هوشیاری سپاه پاسداران به روایت یک استاد دانشگاه عراقی

قدرت و هوشیاری سپاه پاسداران به روایت یک استاد دانشگاه عراقی
[ad_1]

به گزارش مجله اینترنتی ملکانه،عزیز الشیال استاد علوم سیاسی دانشگاه مستنصریه عراق اظهار داشت: از دید آمریکایی‌ها سپاه قدس و سپاه پاسداران به مثابه چوبی لای چرخ نقشه‌های آمریکا در منطقه هستند که آن را از حرکت بازداشته‌اند، این در حالی است که سپاه پاسداران تلاش بی وقفه‌ای را برای حفظ وحدت و یکپارچگی عراق به عمل آورد.

ایران به دنبال تحمیل خواست خود بر عراقی‌ها نیست

الشیال با تاکید بر اینکه ایران به دنبال تحمیل خواسته‌های خود بر عراقی ها نیست، تصریح کرد: رابطه با ایران به نفع عراق خواهد بود و سپاه پاسداران تلاش زیادی برای حفظ وحدت عراق به عمل آورد.

وی با تبریک سالگرد تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی امام خمینی (ره) گفت: سپاه پاسداران و سردار قاسم سلیمانی برای خدمت به ملت عراق تلاش‌های زیادی کردند.

کمک‌های فراموش نشدنی سردار سلیمانی به عراق

الشیال یادآور شد: سردار سلیمانی بین سلیمانیه، بغداد و اربیل در رفت و آمد بود و این فراموش شدنی نیست و نمی‌توان نقش او را در زمینه کنترل امنیتی مرزهای ایران و عراق و کمک به عراقی‌ها برای کنترل گذرگاه‌های مرزی از طریق هماهنگی بسیار عالی بین دو طرف فراموش کرد.

این چهره دانشگاهی عراقی ادامه داد: علاوه بر این هماهنگی در سطح بسیار بالا بین عراق، ایران، روسیه و سوریه از طریق دفتر هماهنگی که سردار سلیمانی در آن نقش زیادی داشت فراموش شدنی نیست زیرا یک شورای هماهنگی اطلاعاتی تشکیل شد که هدف از آن تبادل اطلاعات بود و برای تمام طرف‌های دست اندرکار نتیجه بسیار بزرگی داشت.

تلاش پیگیر ایران برای حفظ وحدت عراق

الشیال با اشاره به اینکه تجزیه و تقسیم عراق به نفع ایران نیست و تهران سخت در تلاش برای حفظ یکپارچگی و حدت عراق بوده است، افزود: البته رهبران عراق نیز باید حافظ کشور باشند.

وی گفت: کشورهای همسایه و دیگران که به موضوع وحدت عراق توجه دارند، باید تلاش‌های مضاعفی برای تحقق این هدف به عمل آورند، زیرا این هدف نقطه تلاقی منافع این طرف‌ها است.

الشیال سپس با بیان اینکه برادران سپاه پاسداران برای حفظ وحدت عراق تلاش‌های جدی انجام دادند، گفت این تلاش‌ها به این معنی نیست که آنان برای حمله به اقلیم کردستان و یا مناطق دیگر عراق لشکر کشی کردند، بلکه فعالیت آنان مبتنی بر کار آرام و دیپلماتیک و متقاعد کردن دیگران برای رسیدن به راه حل بود.

سپاه قدس در کمک به عراق کوتاهی نکرد

وی در خصوص خدمات سپاه قدس به عراق که به درخواست رسمی دولت قانونی عراق صورت گرفت و هدف از آن مبارزه با ترورریسم بود و نیز تلاش‌های عربستان و آمریکا برای خدشه دار کردن وجهه سپاه پاسداران و سپاه قدس و سردار سلیمانی، گفت: سپاه یک نهاد نظامی است و بر اساس دیدگاه رهبری ایران ماموریت‌های داخلی و خارجی دارد و سپاه قدس نیز پس از حمله داعش به عراق یک لحظه در کمک به برادران عراقی خود کوتاهی نکرد.


بیشتر بخوانید:بودجه سپاه چقدر است؟


الشیال سپس با بیان اینکه برادران سپاه پاسداران برای حفظ وحدت عراق تلاش های جدی انجام دادند، گفت این تلاش ها به این معنی نیست که آنان برای حمله به اقلیم کردستان و یا مناطق دیگر عراق لشکر کشی کردند، بلکه فعالیت آنان مبتنی بر کار آرام و دیپلماتیک و متقاعد کردن دیگران برای رسیدن به راه حل بود

 
چهار راهبرد آمریکا در قبال ایران در خاک عراق

این استاد عراقی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: آمریکایی ها راهبردی روشن دارند که در درجه اول از هم پاشیدگی منطقه و سپس منزوی کردن ایران است و سوم تبدیل عراق به میدان کشمکش ایران و آمریکا و چهارم جذب عراقی‌ ها به سمت خود و متحدانش است تا به دشمن ایران تبدیل شوند.

تلاش آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر خدمات سپاه در عراق

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها به یک گروه از ملت عراق یا همان اهل تسنن اینگونه القاء کردند که دشمن واقعی آنان ایران و به عبارت دقیق تر سپاه قدس است و با این کار به دنبال این بودند که جانفشانی‌های این گروه از سپاه پاسداران در عراق را چه از نظر تقدیم شهداء و یا کمک‌های لجستیکی به ویژه در زمانی که عراق سخت نیازمند سلاح بود، محو کنند.

الشیال اظهار داشت: حاصل برنامه‌ای که سپاه قدس در تعیین نیازهای فوری عراق همزمان با حمله تروریست‌ها به این کشور در نظر داشت، باز شدن انبارهای سلاح ایران برای مسلح کردن عراقی‌ها چه در نهاد نظامی این کشور و چه الحشد الشعبی بود.

تلاش آمریکا برای اربابی اسرائیل در منطقه

وی ادامه داد: آمریکا نمی‌خواهد شاهد تشکیل ائتلاف‌هایی باشد که راهبرد آن (در منطقه) را در معرض خطر قرار دهد، بلکه به دنبال این است که رژیم صهیونیستی ارباب منطقه باشد از همین رو در تلاش برای جلوگیری از یکپارچه شدن تلاش‌های کشورهای منطقه علیه دشمن و اقعی یا همان اسرائیل است.

آمریکایی‌ها به یک گروه از ملت عراق یا همان اهل تسنن اینگونه القاء کردند که دشمن واقعی آنان ایران و به عبارت دقیق تر سپاه قدس است و با این کار به دنبال این بودند که جانفشانی‌های این گروه از سپاه پاسداران در عراق را چه از نظر تقدیم شهداء و یا کمک‌های لجستیکی به ویژه در زمانی که عراق سخت نیازمند سلاح بود، محو کنند

 
الشیال گفت: آمریکا از حضور ایران به عنوان یک کشور مهم و پیشرفته که صنایع نظامی پیشرفته‌ای در اختیار دارد، احساس نگرانی می‌کرد؛ کشوری که به دلیل سال‌های جنگ با رژیم سابق عراق مهارت به دست آورده و علاوه بر این نیروهایش در زمان پس از جنگ آموزش دیده بود، از همین رو آمریکا سپاه پاسداران و سپاه قدس را مشکل اصلی و یا چوب لای چرخ نقشه خود در منطقه می‌دید.

حضور داعش در عراق و احتمال راه یافتن به کشورهای همسایه

وی در توضیح این مطلب افزود: بر این اساس آمریکا به فکر اقدامی بزرگتر برآمد که همان راه یافتن داعش تا مرزهای بغداد بود آن هم در شرایطی که عراقی‌ها در برابر نفوذ داعش ناتوان ماندند نه اینکه مایوس شده باشند، زیرا ورود داعش و کوتاهی و تسلیم برخی فرماندهان نظامی عراق، برای مردم شوک بزرگی بود. این در حالی بود که این گروه تروریستی به خاک عراق راه یافت و نزدیک بود سراسر این کشور را در نوردیده و به کشورهای همسایه راه یابد.

انگیزه و دلایل سپاه قدس برای کمک به عراق

الشیال در مورد دلایل کمک سپاه قدس به ملت عراق گفت: سپاه قدس با دو انگیزه به حرکت در آمد: اول کمک به برادران عراقی دوم حفظ امنیت ملی ایران. مورد دوم حق ایران بود زیرا سپاه نمی‌خواست جنگ در عراق به خاک ایران منتقل شود از همین رو به کمک عراقی‌ها برخاست. این بسیار خوب است که یک کشور در تلاش برای حفظ امنیت خود در برابر خطرهایی باشد که احتمال دارد از خارج وارد شود نه اینکه بنشیند و منتظر ورود آن و وخامت اوضاع باشد.

خرد و کلان در ایران، ضد رژیم صهیونیستی هستند

این استاد عراقی در ادامه در مورد دلایل بحران آفرینی در منطقه از سوی آمریکا و متحدانش به هدف تضعیف محور مقاومت و خدمت به طرح صهیونیستی به تسنیم گفت: عقیده و رهبری ایران به طور کلی و نیز رویکردهای مردمی و عمق جامعه ایران همه ضد رژیم صهیونیستی هستند از همین رو آمریکا از طریق امارات و عربستان سعودی و سایر کشورهای خلیج فارس -البته شاید کویت و نیز عمان استثنا باشند- مزدوران خود را در منطقه گرد آورد و جنگ یمن، عراق و سوریه را راه انداخت.

این بسیار خوب است که یک کشور در تلاش برای حفظ امنیت خود در برابر خطرهایی باشد که احتمال دارد از خارج وارد شود نه اینکه بنشیند و منتظر ورود آن و وخامت اوضاع باشد

کمک‌های ایران مشوق تقویت اراده مقاومت عراقیها بود

الشیال در مورد آرزوهای ملت‌های منطقه از جمله ملت عراق گفت: یک محور در منطقه وجود دارد که همان محور مقابله با نقشه آمریکا است و در مقابل یک محور دیگر تسلیم نقشه آمریکا است و جزئی از آن به شمار می‌آید.

وی افزود: برادران در ایران آنچه را که سبب تقویت اراده مقاومت در منطقه و اراده مردمی عراق مبنی بر عدم عادی سازی با رژیم صهیونیستی و مخالفت با حضور آمریکا و غیر آمریکا در خاک کشورشان می‌شد؛ تقدیم عراق کردند.

تلاش برخی طرف‌های داخلی و خارجی برای تخریب روابط عراق و ایران

الشیال گفت: اکنون در داخل و خارج عراق تلاش‌های متعددی در جریان است که همگی یک هدف دارند و آن تخریب رابطه ایران و عراق است و دستمایه آنان سپاه قدس است تا از طریق شایعه پراکنی اینگونه القاء کنند که این گروه قادر است فلان سیاستمدار عراقی را روی کار آورده و یا به هرکس که بخواهد پست دولتی بدهد، گویی ملت عراق کاملا تسلیم است حال آنکه این شایعات پیش از اینکه تلاش برای ایجاد اختلاف بین ایران وعراق باشد توهین به عراقی‌ها است.

دشمنی با ایران چرا؟

این استاد دانشگاه عراقی تاکید کرد: ملت عراق، مردمی آزاد هستند که دوستانش را بر اساس منافعشان انتخاب می‌کنند و دوستانشان نیز بر اساس منافع خود به آنان نزدیک می‌شوند و این در واقع وظیفه شرعی هر عراقی و ایرانی است و باید با هم همکاری داشته باشند، زیرا منافع مشترکی بین دو طرف حاکم است و در شرایطی که عراق از روابط با ایران به میزان زیادی استفاده کرده است چرا باید با ایران دشمنی کرد؟.

پتانسیل‌های همکاری و هماهنگی ایران و عراق

الشیال تاکید کرد: واقعیت این است که رابطه با ایران به نفع عراق است و منافع ما ایجاب می‌کند که با ایران توافق و هماهنگی داشته باشیم به همان دلایلی که قبلا به آن اشاره شد و علاوه براین دو کشور یک هزار و ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند، بنابراین چگونه می‌توانیم به خود اجازه دهیم دشمن بر این مرزها اشراف داشته باشد، آنان می‌خواهند ایران را دشمن معرفی کنند آیا ما در برابر این نقشه باید تسلیم شویم؟.

وی سپس پرسید: چه کسی به جز آمریکایی‌ها از این نقشه سود می برند؟ آنان به دنبال این هستند که عراق را مانند عربستان و سایر کشورهای منطقه دنباله رو خود قرار دهند و اینکه منافع عراق نابود شود، حال آنکه ایران به دنبال از بین بردن منافع عراق نیست زیرا این هدف نه با روحیات عراقی ها سازگاری دارد و نه ایران به دنبال تحمیل خواست و اراده خود بر عراقی ها است. 

خدمات ارزشمند سپاه قدس

الشیال گفت: آشتی با ایران برای عراق بهتر از دشمنی با آن است، بنابراین باید از این امکانات و توانمندی‌ها استفاده کرد و فراموش نکرد که رزمندگان الحشد الشعبی از تجارب سپاه قدس چه در زمینه تجهیزات و تسلیحات و چه آموزش استفاده زیادی کردند و سپاه قدس مربیان بسیار عالی هستند از همین رو هنگام آزادسازی موصل خدمات بزرگی به ویژه در زمینه جنگ‌های مناطق صحرایی عرضه کردند.

دخالت ایران در مسائل داخلی عراق، سناریویی دروغین

وی در خصوص تلاش برخی طرف‌ها برای القای اینکه ایران به دنبال دخالت در مسائل داخلی عراق است، گفت: این سناریو نوعی دروغ و اتهام زنی است که خداوند عوامل آن را مجازات خواهد کرد.

الشیال همچنین در باره شایعه های مربوط به اینکه ایران چهار پایتخت عربی از جمله بغداد (دمشق، صنعا و بیروت) را اشغال کرده است، گفت: اگر ایران، بغداد را به اشغال در آورده است، چرا در داخل عراق دشمنی با ایران دیده نمی‌شود؟ اگر حضور ایران در عراق اشکال دارد در مورد حضور آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها چطور؟ چرا فقط حضور کارشناسان ایرانی اشغال قلمداد می‌شود و دیگران دوست و متحد هستند؟.

وی ادامه داد: وقتی مسائل را با معیار عقل و واقع بینی بسنجیم، متوجه می‌شویم به نفع عراق است که با ایران رابطه داشته باشد. اگر امروز کسی ثابت کند ایران در مسائل سیاسی عراق دخالت دارد، من اولین مخالف این دخالت خواهم بود. نمی‌توانیم فرض کنیم ایران در مسائل عراق دخالت می‌کند زیرا با منطق علمی که باید مبتنی بر واقعیت‌ها باشد، مطابقت ندارد و تمام این مسائل در واقع به منظور تفرقه افکنی، دسته بندی طایفه‌ای وجنگ افروزی مطرح می‌شود.

باید از کسانی ترسید که مروج دشمنی با ایران هستند

الشیال در ادامه این مصاحبه این سوال ها را مطرح کرد: آیا یمن واقعا از سوی ایران اشغال شده است؟،  آیا ایران هواپیماهای خود را برای بمباران ملت بی پناه یمن به پرواز در آورد؟، اگر کسی سنگ ملت یمن را به سینه می‌زند، باید از خود بپرسد چرا هواپیماهای سعودی در هر ۲۴ ساعت روز یمنی‌ها را زیر بمباران قرار می‌دهند؟، آیا ایران با وجود روابط خوبی که با گروه‌های مقاومت در جنوب لبنان دارد، لبنان را به اشغال در آورده است؟، آیا ایران سوریه را اشغال کرده است؟.

آمریکایی‌ها هم در سوریه اشغالگر هستند و ترک‌ها نیز در بعشیقه عراق حضور دارند و تهدید کرده است وارد سایر مناطق عراق نیز خواهد شد بنابراین باید از کسانی ترسید که دشمنی با ایران را رواج می‌دهند به ویژه عربستان سعودی و تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس.

منافع عربها در دشمنی با ایران چیست؟

الشیال تاکید کرد: باید نگاهی به نشست اخیر سران عرب (در ظهران عربستان) داشت که بر منحرف کردن رویکردهای اتحادیه عرب به سمت دشمنی با ایران متمرکز شد بدون اینکه کسی بپرسد عرب‌ها در دشمنی با ایران چه منافعی دارند؟.

این استاد عراقی تاکید کرد: کمک به برادران برای پیروزی بر یک گروه تروریستی که امنیتشان را به خطر انداخته است، دخالت نیست. به نظر می‌رسد جهل و نادانی و همچنین پیروی از افکار وهابی و تفکراتی که منبع فتتنه انگیزی است، حرف اول را می‌زند. 

تسلط ایران بر عراق، دروغی سعودی

وی در مورد صحت اخبار رسانه‌ها و اظهارات برخی شخصیت‌ها مبنی برسلطه سپاه قدس و سردار سلیمانی بر دولت عراق تصریح کرد: این اظهارات صد درصد بی اساس و کاملا دروغ و ساخته و پرداخته عربستان است و باید پرسید آیا رسانه‌های که این اخبار را رواج می‌دهند وابسته به این طرف‌ها نیستند؟.

الشیال گفت: سپاه قدس و سردار سلیمانی در مسائل داخلی عراق دخالت نکردند و اجازه چنین کاری نیز داده نمی شود واین چیزی است که ایرانی‌ها به خوبی آن را درک می‌کنند و عراقی ها نیز بر مخالفت با هر گونه دخالت از سوی هر طرفی که باشد، تاکید دارند.

زبان از وصف کمک های ایران به عراق قاصر است

وی درباره اینکه سپاه قدس در راه مباره با تروریست‌ها در عراق صدها شهید داده است، در حالی که آمریکا در این زمینه یک سرباز نیز از دست نداده است، گفت: عقل اینگونه حکم می‌کند که بپرسیم آیا منطقی است که با آمریکا که هزاران کیلومتر با ما فاصله دارد هم پیمان شده و با همسایه هم مرزمان دشمن شویم؟ آیا این با منطق منافع مطابقت دارد؟.

الشیال ادامه داد: روابط عراق و ایران فقط به موضوع پیروزی بر داعش و سلاح ختم نمی‌شود، بلکه روابط اقتصادی پیشرفته‌ای بین دو کشور حاکم است و ایران امنیت غذایی در عراق را تامین کرد و کمک‌های بسیاری به آن عرضه کرد که زبان از وصف آن عاجز است از همین رو آنان از روابط خوب دو طرف می‌ترسند.

وی یادآور شد: صدها هزار زائر ایرانی و عراقی بین دو کشور در رفت و آمد هستند و اگر آمار آنان را در طول سال درنظر داشته باشیم، باید گفت که یک چهارم ملت ایران به عراق و نیمی از ملت عراق به ایران سفر می کنند.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

استاد عراقی : سپاه پاسداران نقشه‌های آمریکا در عراق را نقش بر آب کرد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید