قاچاق محصولات فرهنگی و تصویری درآمدهای نجومی دارد

تهیه کننده «جامه دران» در خصوص قاچاق ویدیو ها به بانی ویدیو گفت: منافع سرشاری در قاچاق محصولات فرهنگی و تصویری به دست خاطیان می رسد، اما معمولا خاطیان با پرداخت جریمه ای اندک آزاد می شوند و قانون بازدارنده ای وجود ندارد.

سید جمال ساداتیان در حاشیه مراسم امحای لوح های فشرده قاچاق که صبح امروز در پلیس اطلاعات و امنیت عمومی بود، در این رابطه که چرا از بین رفتن سایت ها و لوح های فشرده قاچاق همواره با تأخر زمانی همراه است، به بانی ویدیو گفت: معتقدم منافع سرشاری از راه فروش لوح فشرده قاچاق نصیب کسانی می شود که این کار را انجام می دهند. همه می دانند اگر با پلیس رو به رو شوند، با شدت با آن ها برخورد می شود، اما هنوز ادامه دارد چون ریسک آن را به دلیل منافعی که برایشان به همراه دارد، می پذیرند تا اگر اتفاقی افتاد، خود را از مسائل دیگر مصون کنند.

ساداتیان خاطرنشان کرد: این حوزه ای که می بینم برای بسیاری درآمدهای نجومی دارد و به فرض اینکه با پلیس و قانون مواجه شوند، با جریمه نقدی اندکی افراد آزاد می شوند. ما در مواد مخدر حکم اعدام داریم که فرد به دلیل منافع بسیار آن نمی تواند از آن چشم پوشی کند. در این حوزه هم منافع بسیاری نصیب قاچاقچیان می شود و در این قضیه هم همان منافع سرشار را دارد، اما وقتی خاطی دستگیر شود با یک یا دو میلیون همه چیز تمام می شود.

وی افزود: این قطعا این تبدیل به مشوق برای خطاکاران می شود که راهی بهتر از این برای دسترسی به پول های سرشار ندارند و قطعا قانون باید مقداری تغییر کند. اگر برای جرایم مختلف مجازات های معینی تعریف کردند، برای این قبیل جرایم نیز باید همین رویه را به کار گیرند.

این تهیه کننده سینما با بیان اینکه عده ای به دلیل مشکلات زندگی دست به این کار می زنند و خرده پا هستند، افزود: تا جایی که  ما خبرداریم، عده ای کارهای کلان تری انجام می دهند و تولیدات انبوه دارند و برایم سؤال است که چرا این قبیل افراد را شناسایی نمی کنند و برخورد درستی صورت نمی گیرد؟

ساداتیان ادامه داد: بارها دیدیم یا شنیدیم که به فلان کارخانه رفتند و توزیع کنندگان عمده را گرفتند، اما سه ماه بعد می بینیم این توزیع کنندگان عمده به کارشان ادامه می دهند. معتقدم قانون چندان جدی با این موارد برخورد نمی کند و حتی شاید به دلیل برخورد ضعیف با این افراد مشوق هم باشد.

[ad_2]

banifilm.ir

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید