قاتل اردوغان کیست؟

تحلیلهای متفاوتی در خصوص وضعیت آینده اردوغان ارائه می شود.در این میان بسیاری از تحلیلگران معتقدند که وی آینده ای مبهم پیش رو دارد و حتی ممکن است دیگر از وی نتوان به عنوان سیاستمدار اول ترکیه نام برد!

اردبیل نیوز: در حالی که حوادث ترکیه همچنان ادامه دارد و اعتراض ها در این کشور به قوت خود باقی است،تحلیلهای متفاوتی در خصوص وضعیت آینده اردوغان ارائه می شود.در این میان بسیاری از تحلیلگران معتقدند که وی آینده ای مبهم پیش رو دارد و حتی ممکن است دیگر از وی نتوان به عنوان سیاستمدار اول ترکیه نام برد!

واقعیت امر این است که وضعیت اردوغان در جریان اعتراضات اخیر به شدت متزلزل شده است. ادامه این تزلزل به ضرر نخست وزیر ترکیه خواهد بود. در این میان بسیاری از مقامات ترکیه ای مانند بولنت آریج و عبدالله گل در قبال معترضین عملکرد معتدل تری داشته اندو همین مسئله سبب شده است تا اقبال عمومی نسبت به گل و آریج نسبت به اردوغان بیشتر شود. با این حال اردوغان همچنان تصور می کند که مرد اول آنکاراست و هر تصمیمی که بگیرد با رضایت و اقبال عمومی مواجه خواهد شد.

این تصور نادرست اردوغان سبب شده است تا او همچنان با لحنی تند نسبت به معترضین سخن به میان آورد و آنها را نسبت به ارتباط با تروریسم متهم نماید.ادبیات تند اردوغان در قبال معترضین به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. «رجب طیب اردوغان»، نخست‌وزیر ترکیه، هنرمندانی را که از دولتش می‌خواهند که به ادبیات ناسازگارانه خود پایان دهد، گروه‌های حاشیه‌ای توصیف کرد.وی نویسندگان و هنرمندانی را که از او خواسته بودند تا به ناسازگاری پایان دهد و از ایجاد شکاف در کشور جلوگیری کند، بی‌اهمیت دانست.این اقدام پس از آن صورت گرفت که این افراد که نام «اورهان پاموک» نویسنده ترک برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۰۶، در میان آنها می‌درخشد، دیروز بیانیه‌ای را در رسانه‌های محلی منتشر کردند.

در بیانیه این هنرمندان با نظام حاکم بر ترکیه و شخص اردوغان مخالفت شده است. این اقدام پس از اعتراض‌های صورت گرفته مردمی در ترکیه که با واکنش خشونت بار نیروهای امنیتی ترکیه مواجه شد، صورت گرفت.در میان این هنرمندان همچنین «فاضل السای» نوازنده پیانو نیز وجود دارد که در آوریل گذشته به دلیل انتقاد از اسلام در صفحه شخصی‌اش در «توئیتر» به ۱۰ ماه زندان محکوم شد.

نخست وزیر ترکیه معترضین به سیاست های خود را همدستان تروریست ها و عده ای فریب خورده می خواند! اردوغان از یک سو معترضین را تحقیر می کند و از سوی دیگر نسبت به ادامه اعتراضات آنها هشدار می دهد!

تلفیق “هشدار”و”سرکوب”و”تحقیر” در قاموس اردوغان و حزب عدالت و توسعه بسیار جالب توجه است! در حال حاضر اردوغان سخنی از دموکراسی و نواندیشی بر زبان نمی آورد و توان خود را صرف تقدیر از سرکوبگران ملت ترکیه کرده است.

حوادث اخیر ترکیه ازچهره واقعی دولت ترکیه و شخص نخست وزیر این کشور پرده برداشته است و نشان می دهد اردوغان و عبدالله گل هنوز راه درازی تا شناخت حقوق مردم دارند. در چنین شرایطی تمام ادعاهای اردوغان در خصوص احترام به حقوق بشر زیر سئوال رفته است.

مقامات حزب عدالت و توسعه، تا زمانی که بدون هیچ گونه دردسری در رأس معادلات سیاسی آنکارا قرار داشتند همواره از ملاطفت و مهربانی با مردم سخن می گفتند، اما در عمل اعتراض طرفداران محیط زیست را در خصوص تخریب “گزی پارک” در میدان تقسیم تحمل نکردند و سه هفته است که با کشتار و ضرب و شتم معترضین شب را به صبح می رسانند!

به نظر می رسد حاشیه امنیتی که اردوغان برای خود ساخته بود عملا از بین رفته است. نخست وزیر ترکیه تا قبل از حوادث اخیر تصور می کرد که یک لیدر و رهبر سیاسی برای کل خاورمیانه محسوب می شود. القائات ایالات متحده آمریکا به اردوغان طی سال های اخیر این طرز تفکر خطا را در ذهن وی تقویت کرده بود.

اما بروز حوادث اخیر هیمنه خودساخته و غیر واقعی اردوغان را در نزد افکار عمومی منطقه و دنیا فرو ریخت. نقطه اوج تنزل جایگاه اردوغان را می توان در موضع گیری مقامات آمریکایی و اروپایی در قبال حوادث ترکیه مشاهده کرد.

سیاست های سرکوبگرایانه اردوغان در قبال حوادث استانبول و دیگر شهرهای ترکیه سبب شد تا کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس ( که طی سال های اخیر در جریان قیام های ضد سرمایه داری تجربه سرکوب ملت های خود را داشته اند) نیز دست از حمایت حزب عدالت و توسعه برداشته و به جمع منتقدین سیاست های اردوغان بپیوندند. به عبارت دیگر، حامیان چندین ساله اردوغان نیز در جریان حوادث اخیر وی را ترک کرده اند.

روزنامه آمریکایی یو‌اس‌ای تودی، گزارشی را به ناآرامی‌های ترکیه اختصاص داده و تصریح کرده است: «عدم بازگشت تظاهرکنندگان در سراسر ترکیه به منازلشان بزرگ‌ترین تهدید را متوجه رجب طیب اردوغان از بیش از یک دهه پیش تاکنون کرده است که وی قدرت را در دست داشته است.»

بنابراین گزارش، سرکوب خشن معترضین توسط دولت اردوغان، مواضع داخلی و موقعیت بین‌المللی اردوغان را تحت تاثیر قرار داده و در برنامه‌های اردوغان برای آینده جامعه ترکیه خلل وارد می‌کند.

«احمد اینسل»، تحلیلگر دانشگاه گالاتاسرای استانبول در این خصوص می‌گوید: «اردوغان همچنان نمی‌خواهد صدای معترضین را بشنود و همچنین نمی‌خواهد هیچ‌یک از اشتباهات خود را بپذیرد.» به جای آن، اردوغان از تمام قدرت خود علیه معترضین بهره برده اما نتوانسته آنان را ساکت کند و این معترضین بوده‌اند که توانسته‌اند تا حدودی قدرت اردوغان را زیر سئوال ببرند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید