فکر پیروزی روحانی را هم نمی کردم

در امر هسته‌ای پیشرفت علمی وجود ندارد که به خاطر آن غرب و آمریکا جلوی ما ایستاده باشد، مشکل چیز دیگری است که آمریکا را در برابر ما این گونه مضطرب کرده است. مشکل این است که ایران صراحتا اعلام کرده که می‌خواهد اسرائیل را نابود کند و این امر در حالی است که هیچ یک از کشورهایی که برنامه هسته‌ای دارند چنین مسئله ای را اعلام نکرده‌اند.

زیبا کلام در همایش «توافقنامه ژنو و گفتمان عدالت» در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد تصریح کرد: دو محور اصلی در خصوص دولت یازدهم وجود دارد که به آن ها می پردازم و سعی می‌کنم نحوه پیروزی دولت اصلاح طلب را تا حدودی باز کنم. پیروزی دولت فعلی، با برنامه ریزی به دست نیامده است، چرا که من شخصا از ابتدا در برنامه‌های اصلاح طلبان حضور داشتم و تا پنج شنبه ۲۴ خرداد به هیچ عنوان مطمئن نبودم که روحانی رای بیاورد.

وی با بیان اینکه “اگر از من می‌پرسیدند که روحانی در انتخابات پیروز می شود یا خیر، می‌گفتم بعید است”؛ اظهار داشت: احتمال می‌دادم روحانی در انتخابات بیشتر از ۱۵ میلیون رای نیاورد و حتی اگر از این مقدار بیشتر رای بیاورد، باید خدا را شکر کند.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: بسیاری از مخاطبان من به خصوص جوانان و دانشجویان پس از حوادث ۲۲ خرداد سال ۸۸ در خصوص آمدن پای صندوق رای دچار تردید شده بودند و می‌گفتند چرا باید بیایم رای بدهیم که من در پاسخ به آن ها می‌گفتم ما چاره ای نداریم و تنها وزنه ما همین صندوق شکسته وزارت کشور است و راه دیگری برای تغییر وجود ندارد.

وی بابیان اینکه “سایه عملکرد اصولگرایان در طول هشت سال، ستون پنجم اصلاح طلبان شد”؛ افزود: نحوه عملکرد دولت احمدی نژاد در طول هشت سال موجب شد که مردم به دنبال تغییر در انتخابات باشند و می‌شود گفت احمدی نژاد در انتخابات به ما کمک بزرگی کرد.

زیباکلام اذعان کرد: درست است که عارف یک نامزد نصفه و نیمه برای اصلاح طلبان بود اما کنار کشیدن عارف و آمدن هاشمی و رد صلاحیت وی، کمک بزرگی به ما بود، چرا که برخی از روی حب و بغض این قضیه و کینه‌ای که از رد صلاحیت وی به دل گرفته بودند در انتخابات شرکت کردند. در نتیجه چندین اتفاق دست به دست هم دادند تا اینکه روحانی در انتخابات رای بیاورد.

دولت فعلی با آزمایش و خطا، راه خود را پیش می گیرد

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این مطلب که “معتقدم پیروزی اصولگرایان در سال ۱۳۸۴ یکی از نقاط عطف جمهوری اسلامی است”؛ گفت: در طول ۳۴ سال پس از انقلاب تنها در دوره اصولگرایان بود که مدیریت اجرایی کشور یکپارچه شد ما در دوره هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی و خاتمی چنین امکانی را در کشور نداشته و اکنون نیز نداریم.

زیبا کلام گفت: شما در هیچ عرصه‌ای نمی‌توانید حضور موفق اصولگرایان را پیدا کنید، و ما در فرهنگ، اقتصاد و سیاست خارجه بدترین روزهای تاریخ انقلاب را پشت سرگذاشتیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه “در دوران احمدی نژاد ما به اندازه تمام سال‌های انقلاب درآمد نفتی داشتیم”؛ افزود: نارضایتی گسترده مردم از رفتار اشتباه اصولگرایان یکی از نقاط قوت پیروزی اصلاح طلبان شد و ما توانستیم در انتخابات ۵۰ + ۱ را کسب کرده و پیروز شویم. روحانی برای پیروزی خود برنامه‌ای نریخته بود و بدنه دولت وی پس از پیروزی مشخص نبود و می‌توان به جرئت گفت، دولت فعلی با آزمایش و خطا، راه خود را پیش می گیرد.

در دو سال آخر ریاست جمهوری خاتمی، سیاست کج دار و مریض اخذ شد

وی تصریح کرد: کسانی که می‌گویند اصلاح طلبان دولت روحانی را دیگر حمایت نمی‌کنند و از انتخاب خود پشیمان شده‌اند و از این شرایط خسته‌اند، دروغ می گویند. این ها دروغ‌هایی است که رسانه ها به آن دامن می‌زنند، زیرا رهبر اصلاحات با تمام توان پشت سر روحانی ایستاده است.

زیباکلام با بیان اینکه “بزرگ ترین لطمه به کشور زمانی وارد شد که انرژی هسته‌ای به جای در خدمت گرفته شدن برای مصالح کشور عاملی برای ستیز با آمریکا شد”؛ خاطر نشان کرد: از سال ۱۳۸۱ که سازمان مجاهدین خلق برنامه‌های نطنز را لو دادن بحران ما با غرب شروع شد و در دو سال آخر ریاست جمهوری خاتمی، سیاست کج دارو مریض در خصوص انرژی هسته‌ای گرفته شد.

وی در ادامه گفت: در این سیاست گاهی ما پیش می رفتیم و گاهی توقف مسائل هسته‌ای خود را به نفع کشور می‌دیدیم؛ اما متأسفانه بعد از پیروزی اصولگرایان این سیاست کاملا تغییر پیدا کرد و احمدی نژاد از مذاکره کنندگان دولت خاتمی به عنوان خیانت کنندگان به کشور نام برد.

وی با بیان اینکه “امروز مردم به راحتی سیاست‌های دیپلماسی مذاکره کننده ما در ژنو را نقد می‌کنند”؛ اظهار کرد: امروز برخی از افراد با وجود اینکه در حال نقد توافق ژنو هستند، می گویند آزادی بیان در دولت فعلی وجود نداشته و فضا برای انتقاد بسته است؛ حال آنکه همین افراد طی ۸ سال گذشته دهان مردم را بستند و اجازه هیچ صحبتی ندادند.

این استاد دانشگاه در ادامه تاکید کرد: اینکه منتقدان حق اظهار نظر دارند صحیح است و همه ما در موضوع هسته‌ای حق اظهار نظر و انتقاد داریم طوری که در حال حاضر تمامی مقالات و روزنامه ها این مسئله را نقد می کنند اما طی هشت سال گذشته و در زمان احمدی نژاد هیچ یک از ما اجازه نداشتیم کوچکترین انتقادی به سیاست‌های هسته‌ای اصولگرایان داشته باشیم.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود: نمی‌توان در زمینه انرژی هسته ای سیاست یک بام و دو هوا داشت و در حال حاضر برخی از تندروها و افراد بی‌مسئولیت اظهار نظر کرده و تنها کلمه استکبار ستیزی و مرگ بر آمریکا را بلد هستند.

زیبا کلام با انتقاد از حرکت دلواپسان در کشور بیان داشت: اگر قرار است در مورد ژنو و هسته‌ای دلواپسان، دلواپسی داشته باشند، دیگران نیز باید از این حق برخوردار باشند که بگویند هسته‌ای چه بر سر مردم آورده است.

سخن اصولگرایان مبنی بر اینکه غرب نمی تواند پیشرفت این نظام را ببیند، توهم است

وی با طرح این پرسش که سایر کشورها نیز از دانش هسته‌ای استفاده می‌کنند، چرا با آنان مخالفتی صورت نمی گیرد، تاکید کرد: اصولگرایان اعتقاد دارند که غرب تمایلی ندارد که در این کشور انقلاب صنعتی و اقتصادی رخ دهد اما بی تردید هر کشوری که بتواند اورانیوم را در حد ۳ درصد غنی‌سازی کند می‌تواند اورانیوم ۸۰ درصد را که در ساخت سلاح‌های هسته‌ای کاربرد دارد، تولید نماید بنابراین این سخن اصولگرایان مبنی بر اینکه غرب نمی تواند پیشرفت این نظام را ببیند، توهم است.

زیباکلام با بیان اینکه “ما در نطنز و فردو داریم کاری را می کنیم که ۹۰ سال پیش در غرب صورت گرفته است”، گفت: در امر هسته‌ای پیشرفت و ترقی علمی وجود ندارد که به خاطر آن غرب و آمریکا جلوی ما ایستاده باشد مشکل چیز دیگری است که آمریکا را در برابر ما این گونه مضطرب کرده است. مشکل این است که ایران صراحتا اعلام کرده که می‌خواهد اسرائیل را نابود کند و این امر در حالی است که هیچ یک از کشورهایی که برنامه هسته‌ای دارند چنین مسئله ای را اعلام نکرده‌اند.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: چه کسی وظیفه نابودی اسرائیل را به ما محول کرده است، آیا شورای امنیت این وظیفه را به ما داده و یا اتحادیه عرب این وظیفه را به جمهوری اسلامی محول کرده است.

وی با بیان اینکه مشکل غرب با ما بر سر موضع گیری ما در خصوص اسرائیل است، گفت: تحریم‌ها و مشکلات کنونی به خاطر اصرار ما بر انرژی هسته‌ای و طرح بعضی سخنان است که آزادانه و بدون دقت از زبان بعضی ها بیان شد و سبب متشنج شدن، آمریکا و غرب شد. از جمله آن ها، سخنان احمدی نژاد بود که گفت انرژی هسته‌ای به سرعت مسیر خود را پیش خواهد گرفت و آمریکا و غرب هر کار که می‌خواهند، انجام دهند.

زیباکلام گفت: مشکلات ما در پارس جنوبی از دیگر عواملی است که نمی‌توان از اجحاف اصولگراها در خصوص آن گذشت. متأسفانه ما که در افزایش پالایشگاه‌های خود در پارس جنوبی با قطر همگام بودیم اکنون تنها توانسته ایم ۵۱ میلیارد متر مکعب از این پالایشگاه های پارس جنوبی گاز برداشت کنیم در حالی که قطری ها ۱۵۰ میلیارد متر مکعب گاز استخراج و سایه تحریم را به دلیل زیاده گویی ها بر سر خود ندارد.

وی افزود: این مقدار عقب ماندگی ما در پارس جنوبی یعنی ضرر ۱۲۰هزار میلیارد تومانی در حالی که تنها بودجه کل مسائل عمرانی کشور در سال ۹۲ ، ۳۷ هزار میلیارد تومان است و این کافی است تا بدانید ما چه سودی را در خصوص پیشرفت‌های پارس جنوبی از دست داده‌ایم.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید