فعالیت ۳۰۰ واحد چرم سازی در آذربایجان شرقی/ تاثیرات منفی واردات چرم بر تولید داخل


به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جعفرعظمایی دوشنبه با بیان این مطلب ادامه داد: صنعت چرم یکی از قدیمی ترین صنایع آذربایجان شرقی است بطوریکه نخستین کارخانه چرم سازی کشور در سال ۱۳۰۸ در تبریز آغاز به کار کرده و همین سابقه و ظرفیت، به خوبی نشان دهنده ضرورت توجه جدی به مسائل و مشکلات فعالان این صنعت و تلاش برای حل آنها است.


 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت در تشریح جایگاه صنعت چرم استان گفت: استان آذربایجان شرقی در چند زمینه توان صادارتی بالایی دارد که صنعت چرم نیز یکی از آنها است و در حال حاضر بیش از ۳۰۰ واحد چرم سازی در قالب مجتمع و شهرک تخصصی چرم در استان فعالیت می نمایند.


وی با اشاره به سهم یک سومی آذربایجان شرقی از صادرات چرم کشور گفت:  سهم آذربایجان شرقی از صادرات چرم کشور ۳۲ درصد است و در حال حاضر سه هزار نفر به صورت مستقیم در این صنعت فعالیت می کنند و ای در حالی است که عدم دسترسی به سرمایه در گردش، تامین پوست خام و تهیه مواد اولیه نظیر رنگ و روغن از جمله مشکلات فعالان این صنعت در استانی با چنین ظرفیت های بالا است.


عظمایی در خصوص مشکلات صنعت چرم استان نیز خاطر نشان شد: تولید باید سودآورباشد و این مهم ارائه راهکار از سوی بخش خصوصی را می طلبد چرا که در حال حاضر عدم وجود نقدینگی در چرخه تولید چرم مشکل عمده چرمسازان است و بازگشت سرمایه تولیدکنندگان چرم بسیار زمان بر بوده و آنها را با مشکلات مالی جدی مواجه کرده است.


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به تاثیرات منفی واردات چرم بر تولید داخل گفت: از آنجا که قسمتی از سرمایه در گردش صاحبان صنایع چرم سازی صرف تامین مواد اولیه و ماشن آلات می شود لذا توسعه و تجهیز واحدها و استفاده از تکنولوژی های جدید برای آنها دشوار شده و واردات چرم نیز قدرت رقابت تولید کنندگان داخلی را کاهش داده است.


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید