عوامل مخرب زندگیتان را بشناسید؛ از عصبانیت تا غیبت و عیبجوئی


به گزارش خبرگزاری مهر، زندگی زناشوئی حساسیت های خاص خود را دارد و ممکن است عواملی موجب شود انسان زندگی خود را همراه با غم و اندوه تصور کند. برخی عوامل که موجب خراب شدن زندگی می شوند عبارتند از؛


-عصبانیت؛ عصبانیت یک حس طبیعی است مانند شادی، غم و اندوه. احساسات زمانی بروز می کند که اتفاقی برای فرد رخ می دهد.عصبانیت و قتی بروز می کند که فرد احساس کند مثلا با او به درستی رفتار نشده است. عصبانیت رابطه نزدیکی با سایر احساسات از جمله ترس، ناراحتی،یاس و نا امیدی دارد، اما گاهی عصبانیت تنها احساسی است که فرد برای نشان دادن هیجانات خود انتخاب می کند.گاهی اوقات حتی نمی توان آن را از سایر احساسات تمیز داد.


همه اعم از پیر و جوان و زن و مرد در هر زمانی عصبانی می شوند. صرف نظر از بعضی از جنبه های مثبت عصبانیت که ما آن را عصبانیت مفید می نامیم بیشتر اوقات عصبانیت ها غیر مفید یعنی منفی هستند، چون عصبانیت بیشتر منجر به طغیان می شود و در نتیجه انواع مختلف خشونت حتی آزار و اذیت اطرافیان را در پی دارند.بدین جهت عصبانیت در کل از ابزارهای مخرب بشری است.


-ترس از دیگران؛ در لابه لای تار و پود زندگی روزمره بارها اتفاق افتاده با اشخاصی برخورد کنید که از هر گونه صمیمیت و نزدیکی عمیقا وحشت دارند. این روابط محبت آمیز و عاطفی به زندگی معنا می دهند و این افراد از اینکه زندگی را بی معنا می بینند بسیار و حشت می کنند.ترس از صمیمیت با دیگران را می توان در عوامل زیربنایی و درونی شخصیت هر فرد جستجو کرد. ممکن است فرد از تمام شدن رابطه بترسد.چنین ترسی ممکن است ریشه در فقدانی داشته باشد که فرد در دوران کودکی خود تجربه کرده است. شاید دلیل دیگر اجتناب از محبت در این گونه اشخاص، وحشت از تحت سلطه دیگری قرار گرفتن به گونه ای باشد که فرد هویت خود را به عنوان شخصی مجزا از دست بدهد. دلیل دیگر می تواند ترس فرد از آسیب رسانیدن یا از بین بردن فردی باشد که به او وابستگی پیدا می کند.


-غیبت و نمامی ریشه زندگی را خشک می کند؛ امام صادق(ع) به نقل از رسول خدا(ص) فرمودند؛ غیبت در دین شخص مسلمان سریع تر از مرض اکله در درونش اثر می گذارد. رسول خدا(ص) فرمودند؛ نشستن در مسجد در انتظار خواندن نماز عبادت به حساب می آید.تا زمانی که از او چیزی سر نزند.از آن حضرت سوال شد؛چه چیزی از او سر نزند؟حضرت فرمودند؛غیبت و نمامی. حضرت امام جواد (ع) فرمود؛غیبت گوشت گندیده ای است که غیبت کننده می خورد، به ویژه اگر در زندگی زناشویی اتفاق افتد موجب می شود که زندگی دچار هرج و مرج گردد و از هم پاشیده شود.


معمولا عیب گیریهای خانوادگی و زناشویی رنجشهای کوچک و بی اهمیت بذر ناراحتی و ویرانگری زناشویی را می پراکنند. چون اتفاقات بزرگ به ندرت مانعی بر سر راه عشق زناشویی می شوند، اما مسائل کوچک و بی اهمیت و عیب جوییهای ساده بیشترین ضربه را می زنند.


-تقلید؛ در دنیای مصرف گرای امروز، خانواده ها برای زیاده خواهی شبانه روز تلاش می کنند بدون اینکه بدانند در کجای میدان زندگی قرار دارند. روزانه میلیونها انسانها بر اثر تقلیدی های کورکورانه زندگی خود را از دست می دهند و از هستی ساقط می شوند در حالی که اگر لذت ساده زیستن را داوطلبانه درک کنند. عصاره شیرین ساده زیستن آنان را شاد و خرسند خواهد کرد. ساده زیستن از امور اختیاری است و درآن به نوعی، انسان سرپوش بر تمایلات خود می گذارد. بر اثر ساده زیستن بر تمایلات نفسانی سرپوش نهاده می شود و آرامش به ارمغان می آید و به این ترتیب، وقت،پول و انرژی شما آزاد می شود. زنان و مردانی که طالب زندگی زناشویی شاد و آرامی هستند باید دست از تقلید بردارند و به ساده کردن زندگی روی آورند تا لذت آن را حقیقتا درک کنند.


-از خشونت جدا پرهیز کنید؛ از آنجا که مهمترین نهاد هر جامعه ای، نهاد خانواده می باشد و ادامه موجودیت خانواده به نقش آفرینی اعضای خانواده اتکا دارد و نقش زنان نیز در خانواده به دلیل تربیت و سازندگی بر کسی پوشیده نیست، این نقش آفرینی در حالی میسر می شود که زنان در محیطی آرام و مردان در ساحتی شاد و فرح بخشو به دور از خشونت به سر برند.


خشونت عملی خلاف احساسات و طبع آدمی است و آن رفتار فردی می باشد که تحت تاثیر موقعیت های خاص بروز می کند. خشونت طیفی از رفتارهای بسیار تند و آسیب زا و واکنشهایی منفی چون کم توجهی و بی اعتنایی را در زن و مرد در بر می گیرد. سو استفاده های گوناگون زن و مرد از هم، نوع دیگر خشونت است و بردگی مرد و خشونت های عاطفی زن، هر یک در جای خود زخم هایی مهلک بر احساسات و قلوب شریک زندگی بر جای می گذارد که سالیان دراز التیام نمی یابد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید