علت افزایش مجدد و شدید ارز در بازار چیست؟!

طی ۱۰ روز گذشته تاکنون، قیمت انواع ارز مجددا و با شیبی افزایشی درحال صعود و گران شدن است به گونه‌ای که امروز در بازار، هر دلار تا ۳۳۷۰ تومان و هر یورو تا ۴۳۰۰ تومان افزایش یافته و به فروش می‌رسد.

در حالی که در آبان و اواسط آذرماه گذشته ثباتی تقریب و نسبی در قیمت ارزها حاکم شده بود، از ۱۰ روز گذشته تا به حال این وضع تغییر کرده و در بازار آزاد ارز که عمدتا در چهارراه استامبول (تقاطع جمهوری- فردوسی) و صرافی‌های این محدوده نماد دارد، بار دیگر شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم.
این در حالی است که قیمت آزاد ارز پس از اینکه دولت نرخ مبادله‌ای را در آبان ماه تعیین کرد نرخ دلار حتی تا ۲۶۵۰ تومان نیز کاهش یافته بود. در اوایل آذرماه قیمت دلار بین ۲۸۰۰ تا ۲۹۰۰ تومان بود ولی در اکثر روزها ثبات نسبی بر آن حاکم شده بود. گفتنی اینکه در شوک شدید ارزی که در مهرماه گذشته به وجود آمد و نرخ دلار ارز از ۱۲۰۰ تومان به یکباره تا ۳۵۰۰ تومان افزایش یافت که با ورود نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی به محدوده بازار ارز و تعطیل کردن بسیاری از صرافی‌ها و دستگیری برخی از واسطه‌ها برای مدتی کوتاه آرامش بر بازار حاکم شد؛ اما همان موقع نیز بسیاری از کارشناسان اقتصادی رویکردهای امنیتی- انتظامی را فقط در کوتاه‌مدت نتیجه‌بخش دانسته و افزایش قیمت ارزها را ناشی از برنامه‌ریزی در بین دست‌اندرکاران ارزی- اقتصادی کشور ارزیابی نموده که اگرتغییری در نگرش و سیاست مذکور اتخاذ نشود اوضاع مجددا بحرانی خواهد شد. در همان وانفسا برخی از نمایندگان وارد ماجرا شده و شخص رییس‌جمهور را به چالش کشیدند اما پس از حدود ۲ ماه بحث و جدل بر سر طرح سئوال تعدادی از نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور درباره علت افزایش ناگهانی ارز که عملا ارزش پول کشور را به یک‌سوم کاهش داد، این طرح در نهایت سرانجامی نیافت و پاسخ احمدی‌نژاد به نمایندگان منتفی شد. این در حالی است که رئیس‌جمهور در مصاحبه شنبه شب خود با سیما، نه تنها بحرانی‌ بودن وضعیت حاکم بر بازار ارز را تایید نکرد بلکه به صراحت گفت که از نظر ما (دولت) نرخ دلار همچنان ۱۲۲۶ تومان است!

هفته پیش یکی از سایت های منتقد در گزارشی نوشته بود که «عدم تزریق ارز مورد نیاز توسط دولت، دلار را بالاتر از سه هزار تومان نگه داشته است، در حالی که اگر علت این اقدام کمبود ارز به دلیل تحریمهاست، چرا قیمت ارز مبادله ای که مطابق قانون باید تنها دو درصد از قیمت آزاد ارز کمتر باشد، ۲۵ درصد کمتر از این قیمت است و عملا رانت ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومانی در حال حاضر و رانت هزار تا ۱۵۰۰ تومانی در ماه گذشته را برای دریافت کنندگان ارز مبادله ای فراهم می کند؟ اکنون پرسش اینجاست: چرا دولت قیمت ارز مبادله ای را مطابق قانون تعیین نمی کند و با توجه به آن که پولی که حاصل از فروش ارز به خزانه واریز می شود، به قیمت مبادله ای است، مابه التفاوت ارز مبادله ای و ارز آزاد که از طریق صرافی ها به بازار تزریق می شود، مبلغ هنگفتی می شود که تکلیف آن مشخص نیست.همان گونه که هیچ گاه معلوم نشد هزاران میلیارد تومان تفاوت قیمت ارز ۱۰۵۰ تومانی با قیمت ارز ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومانی در سال گذشته، به کجا رفت.»

این نوع سئوالات و ابهامات در باره مابه‌التفاوت قیمت‌های رسمی ارز و وضعیت آشفته بازار ارز البته به رسانه‌ها خلاصه نشده و طی چند هفته گذشته تعدادی از نمایندگان مجلس خواستار شفافیت مسئولان اقتصادی کشور در این باره شده و حتی موضوع را به انتخابات آینده ریاست‌جمهوری نیز مرتبط دانسته و اینگونه ارزیابی کرده اند که دولت مجددا نرخ ارز را در بازار افزایش می‌دهد تا مابه التفاوت آن را برای اجرای فاز دوم هدفمندسازی و در نگاه بدبینانه‌تر هزینه کاندیدای مورد حمایت خود بکند. برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که این روند رشد مجدد قیمت‌ها در بازار ارز، با بحث‌های اخیر در زمینه تغییر در روش اجرای قانون هدفمندسازی و عزم دولت برای اجرای فاز دوم این قانون (در حالی که مجلس با اجرای آن رسما مخالفت کرده است!) و زمزمه افزایش ۲تا۳ برابر یارانه‌های نقدی می‌تواند ارتباط مستقیم داشته باشد.

به گزارش بهار نیوز: همه اینها در حالی است که تورم لجام‌گسیخته ناشی از ۳ برابر شدن نرخ ارز در بازار آزاد و ۲برابر شدن نرخ آن در بازار مبادله‌ای (نسبت به قیمت ۱۲۲۶ تومان) همچنان ادامه دارد و نرخ تورم را به اذعان بسیاری از فعالان اقتصادی در ۶ ماهه اخیر تا ۱۰۰درصد افزایش داده است که این امر زندگی بخش اکثریت جامعه شامل حقوق‌بگیران، بازنشستگان، جوانان و طبقه متوسط، کارگران و کارمندان را به شدت طاقت‌فرسا نموده است.
روند رو به رشد افزایش قیمت ارز از اواخر هفته گذشته تا امروز دوشنبه مجددا شیب تند و سریعتری گرفته به گونه‌ای که قیمت یک دلار آمریکا امروز در تهران تا ۳۳۷۰ تومان افزایش یافت و یورو نیز به مرز ۴۳۰۰ تومان رسید.
در زیر قیمت‌های مقایسه‌ای امروز (۴ دی ماه) با  حدود یک ماه قبل  را مشاهده می‌کنید.

قیمت‌ها – امروز چهارم دی ماه
قیمت‌ها در تاریخ ۹ آذرماه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید