»   وبگردی آزاد  »   عروق بدن به چه علت آبی به نظر می‌رسند؟
۱ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰:۵۲

عروق بدن به چه علت آبی به نظر می‌رسند؟

عروق بدن به چه علت آبی به نظر می‌رسند؟

به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛در شرایطی که خون جریان یافته در رگ‌ها قرمز است،رنگ این عروق خونی آبی به نظر می‌رسدکه در ادامه علت آنها را می خوانید:
این رنگ نیست که حقیقتاً سرخرگ‌ها را از سیاهرگ‌ها متمایز می‌سازد. از منظر کالبد شناسی، دیواره‌ی سرخرگی دارای ضخامت بیشتری نسبت به دیواره‌ی سیاهرگی است.

آیا تاکنون از نزدیک مچ دست خود را مورد بررسی قرار داده‌اید؟ اگر بله، حتماً عروق یا سیاهرگ‌های آبی رنگی را مشاهده کرده‌اید که از مچ دست تا انگشتان امتداد دارند.

سیاهرگ‌ها کار مهم انتقال خون ناخالص (اکسیژن گیری شده یا بدون اکسیژن) به قلب یعنی جایی که به منظور خلاص شدن از تمام ناخالصی‌ها خون اکسیژن دار می‌شود را برعهده دارند.

وقتی خون قرمزرنگ درون سیاهرگ‌ها جریان می‌یابد، پس به چه علت رنگ آن آبی است؟ استدلال بعضی افراد بر این است که سیاهرگ‌ها خون اکسیژن گیری شده را حمل می‌کنند و این دلیل آبی بودن آن‌ها است. در حالی که این گفته صحت ندارد، به این دلیل که رنگ آن با میزان خالص بودن خون تغییر نمی‌کند، بلکه در تمام مدت قرمز باقی می‌ماند.

رنگ هر جسمی با رنگ نور منعکس شده از آن تعیین می‌شود. از آنجا که همه ما می‌دانیم، نور خورشید و یا نور سفید از ۷ رنگ متفاوت تشکیل شده است، برخی از آن‌ها جذب می‌شوند در حالی که مابقی توسط جسم پخش و ساطع می‌شوند.

رنگ‌های بازتاب شده به عنوان رنگ جسم دیده می‌شوند. به عنوان مثال، موز به این دلیل زرد به نظر می‌رسد که تمام رنگ‌ها بجز زرد بدون انعکاس یا بازتاب باقی می‌مانند. به بیان ساده‌تر، تنها رنگ زرد است که از موز به طرف چشمان ما بازتاب می‌شود و به همین دلیل است که آن را به رنگ زرد می‌بینیم.

به طور مشابه، در مورد سیاهرگ‌ها نیز هنگامی که نور بر روی پوست تابیده می‌شود و به رگ‌ها برخورد می‌کند، تمام رنگ‌ها بجز رنگ آبی توسط پوست جذب می‌شوند. به عبارت دیگر، تنها طول موج آبی نور به رگ‌های خونی می‌رسد و به طرف چشم ما برگشت می‌خورد و منعکس می‌شود، در حالی که مابقی توسط پوست جذب می‌شوند؛ بنابراین علی‌رغم حمل خون قرمز توسط عروق، اما این بازتاب رنگ آبی از رگ‌ها است که آن‌ها را به رنگ آبی نشان می‌دهد.

همچنین نور آبی دارای فرکانس بالاتری در مقایسه با نور قرمز، سبز، نارنجی و یا زرد است. هر اندازه فرکانس نور بیشتر باشد، ذرات انرژی بالاتری خواهند داشت از این رو عمق نفوذ بیشتر خواهد بود.

همچنین هر اندازه طول موج کوتاه‌تر باشد (همانطور که در نور آبی دیده می‌شود)، احتمال بازتاب بیشتر خواهد بود. از این رو نور آبی به راحتی از طریق پوست عبور کرده به سیاهرگ‌ها برخورد کرده و دوباره پخش می‌شود.

از سوی دیگر، سایر رنگ‌ها قادر به رسوخ به درون پوست نبوده و از این رو به راحتی جذب می‌شوند. نور آبی با پتانسیل نفوذپذیری بالای خود، تنها نوری است که به رگ‌ها رسیده و متعاقب آن به حالت اول بازگشته و به چشمان ما می‌رسد. به همین دلیل است که رنگ عروق آبی به نظر می‌رسند.

چنانچه آبی رنگ واقعی سیاهرگ‌ها نباشد، آنگاه رنگ واقعی آن‌ها چه رنگی است؟ باور کنید و یا خیر، بایستی بگوییم که سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها گرچه به ترتیب خون اکسیژن دار و بدون اکسیژن را منتقل می‌سازند، اما هیچ تفاوتی در رنگ از یکدیگر ندارند.

هم سرخرگ‌ها و هم سیاهرگ‌ها به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز می‌باشند. از طریق کالبد شکافی پوست، با سیاهرگ‌هایی برخورد خواهید کرد که به رنگ قرمز تیره می‌باشند، در حالی که سرخرگ‌ها به رنگ قرمز روشن به نظر خواهند رسید.

بنابراین، گرچه نمودار سیستم گردش خون بدن انسان سیاهرگ‌ها را به رنگ آبی نشان می‌دهد، اما این نمودار تنها جنبه و هدف تصویری و توضیحی داشته و به هیچ وجه رنگ واقعی را نشان نمی‌دهد.

منبع: راسخون

انتهای پیام/

چرا سیاهرگ‌ها آبی به نظر می‌رسند؟

آخرین مطالب این بخش وبگردی آزاد

دختر قهرمان بوشهری، امروز در بیمارستان چشم از جهان فرو بست؛ اعضای اسما زحمتکش ورزشکار بوشهری که بر اثر تصادف شدید دچار مرگ مغزی شده بود با رضایت خانواده‌اش اهدا شد. مسؤول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی...
بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند نگرانی هایی در خصوص وضعیت گوشی های خود و ویروس هایی دارند که امنیتشان را تهدید می کند. باج افزارها ویروس ها در دستگاه‌های تلفن همراه کمتر از کامپیوترهای شخصی وجود...
جونیور پسر ارشد دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با حضور در دادگاه پس از ۱۳ سال زندگی مشترک از همسرش جدا شد. در حضور دهها رسانه، پسر ترامپ از زن هنرمند و مدل خود بعد از ۱۳ سال...
با احترام به مردم عزیز بوشهر که بلیت کنسرتمو تهیه کردن ، خواستم از این طریق اعلام کنم که کنسرتهاى آتى خودم در بوشهر، اصفهان، شیراز، رشت و شهرهاى دیگه رو مجبورم کنسل کنم چون واقعا در شرایط...
دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی به نام شهر حسود

دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی به نام شهر حسود

بهترین آهنگ های محسن چاوشی (ریمیکس) دانلود آهنگ جدید بابک جهانبخش به نام ای وای دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام خوشبختی دانلود آهنگ جدید حمید صفت به نام من دیوانه نیستم
جدیدترین ترانه ها


  • فیلم سینمایی خانه دختر