عرضه دستگاهی برای تعیین آلودگی شیر/ شمارش سلول‌های سوماتیک در ۳ دقیقه


محمد علی زارعی-  مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این دستگاه برای شماری سلول‌های سوماتیک در شیر طراحی و ساخته شده است، گفت: سلول‌های سوماتیک گلبول‌های سفید هستند که وجود آن نشان از آلودگی شیر دارد.


وی با اشاره  به عوارض وجود سلول‌های سوماتیک در بدن انسان اظهار داشت: در صورتی که فردی شیر دارای آلودگی سوماتیک مصرف کند با توجه به میزان وجود سلول‌های سوماتیک منجر به تب و درنهایت تشنج و کما خواهد شد.


زارعی با تاکید بر اهمیت این دستگاه در دامداری‌ها و صنایع لبنی خاطر نشان کرد: در بیشتر کشورهای دنیا قیمت خرید شیر از دامدار بر اساس تعداد سلول‌های سوماتیک موجود در شیر تعیین خواهد شد که متاسفانه در کشور ما به این امر توجهی نمی‌شود و کارخانه‌های تولید کننده لبنیات نیز در صورتی که وجود این سلول‌ها را بر اساس آزمایش‌های مختلف ثابت شود به گونه‌ای آن را رفع می‌کنند.


این محقق با اشاره به جزئیات دستگاه سلول شمار ساخته شده، یادآور شد: نمونه شیری مورد نظر بر روی “لام” قرار داده و پس از رنگ آمیزی زیر میکروسکوپ قرار داده می‌شود.


وی با بیان اینکه دستگاه طراحی شده مجهز به دوربین و دارای و موتور برای حرکت در محورهای X و Y است، خاطر نشان کرد: از طریق دوربین تصویری از لام گرفته و به کامپیوتر ارسال می‌شود تصویر توسط کامپیوتر پردازش و تعداد سلول‌های موجود در شیر شمارش می‌شود.


مجری طرح اضافه کرد: با صدور فرمان از طریق دوربین موتورها به سمت فرمان داده شده حرکت و تصویر بعدی گرفته می‌شود. این عمل مدام تکرار می‌شود تا کل “لام” اسکن شود تا تعداد سلول‌های عفونی داخل شیر شمارش شود و در نهایت مقدار نهایی سلول‌های سماتیک از طریق این دستگاه به کاربر اعلام خواهد شد.


زارعی با تاکید بر اینکه این دستگاه قادر به شمارش سلول‌های سوماتیک در ظرف مدت ۳ دقیقه است، ادامه داد: این دستگاه علاوه بر شمارش سلول‌های سوماتیک در شیر با بسط آن می‌توان در آزمایشگاه‌های پزشکی برای شمارش گلبول‌های سفید و قرمز به کار برد.


مجری طرح کاهش خطای انسانی در شمارش سلول‌ها را از دیگر مزایای این دستگاه ذکر کرد و گفت: در بسیاری از آزمایشگاه‌ها شمارش سلول‌ها به صورت دستی انجام می‌شود که این امر ضمن زمان بر بودن، خطای انسانی در نتایج به دست آمده دخیل است.


زارعی با بیان اینکه دراین مطالعات موفق به طراحی و ساخت نمونه اولیه دستگاه شمارش سلول‌های سوماتیک شدیم، یادآور شد: این دستگاه در حال حاضر آماده تجاری سازی است.
 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید