چرا عاشق می شویم

دلایل علمی عاشق شدن چیست؟

می‌توان گفت که هر فردی در طول زندگی خود حداقل یک بار هم که شده عاشق شدن را تجربه می کند.

دلیل عاشق شدن از نظر روانشناسی ممکن است با تصورات ما بسیار فاصله داشته باشد.
وقتی عاشق شدن را تجربه می کنید بی‌قراری‌های‌تان فقط از درون نیست بلکه می‌توان نمود بیرونی‌ آن را نیز مشاهده کرد.
در ادامه تاثیرات عشق بر بدن‌… تغییر بدن هنگام عاشق شدن…  را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

رابطه عشق و هورمون

فرضیه‌های متعددی در مورد اساس زیستی عاشق شدن وجود دارد. برخی می‌گویند که عشق نتیجه اوج‌‌گیری میزان ماده فنیل ایتلامین، مولکولی پیام‌دهنده در مغز که ساختمان شیمیایی مشابه آمفتامین دارد است.

برخی دیگر افکار ناخوانده عشق را به کاهش یافتن سیستم‌های سروتونین یک ماده شیمیایی پیام‌رسان دیگر در مغز نسبت می‌دهند.

اما بیشتر پژوهشگران بر این باورند که عاشق شدن عاطفه‌ای است که با اضطراب و ترس ارتباط دارد.

آنها اعتقاد دارند افراد اغلب در شرایط ترسناک پیوندهای قوی عاطفی و صمیمی برقرار می‌‌کنند و معیار آنها برای افراد عاشق فکر کردن به معشوق دست‌کم چهار ساعت در روز و رابطه داشتن با او برای بیشتر از شش ماه است البته گروهی از روان‌شناسان معتقدند احساس عاشق بودن حدود ۱۸ ماه تا ۳۰ سال ادامه پیدا می‌کند ولی نه به شدت اولیه.

اصلی‌ترین هورمونی که در افراد عاشق بالا می‌رود همان هورمونی است که هنگام استرس در بدن ترشح می‌شود بنابراین وجود استرس و برانگیختگی در مراحل اولیه یک رابطه عاشقانه بارزتر است.

جالب اینجاست که در مردان درگیر عشق میزان تستسترون،‌ همان هورمونی که مسوول ایجاد میل جنسی و رفتار پرخاشگرانه در دو جنس مرد و زن است، کمتر از مردان غیرعاشق است.

اما در زنان عاشق میزان این هورمون افزایش می‌یابد که این تغییرات این فرضیه را در بین دانشمندان قوت می‌بخشد که ممکن است عاشق شدن تا حدی تفاوت‌های میان دو جنس را از بین ببرد، یعنی مردان را ملایم‌تر و زنان را تهاجمی‌تر کند.

دلایل علمی عاشق شدن و هورمون‌هایی که شما را عاشق می‌کنند

دانش امروز نشان می‌دهد احتمالا نوع عمل هورمون‌های ما در داشتن یک زندگی سعادتمند دخیل هستند.

همه مردها و زن‌هایی که با هم ازدواج می‌کنند، دوست دارند زندگی‌شان دوام داشته باشد، بنابراین سال‌هاست که علم در حال کاوش منشاء عصبی – زیستی احساسات انسان است.

داستان‌های رمانتیک پر است از عشق در اولین نگاه، ازدواج، بچه‌دار شدن، خوشبخت شدن و مرگ که با وجود پیچیدگی‌های زندگی امروز، داشتن چنین زندگی‌ای آرزوی هر زوجی است و همه مردها و زن‌هایی که با هم ازدواج می‌کنند خواهان یک زندگی عاشقانه و پایدار هستند.

در اولین برخورد، بدن شما و مرد مقابل‌تان اطلاعات متفاوتی را رد و بدل می‌کند که تبادل اطلاعات با فرومون‌ها نوعی ترکیبات حیاتی که از غدد لنفاوی زیر بغل ترشح می‌شوند، انجام می‌گیرد.

بعد از طی مرحله نخست، در صورتی که نگاه، خنده یا ژستی از فرد مقابل باعث جذب زن یا مرد شود، شخص احساس می‌کند دلبسته طرف مقابل است.

دلیل آن هم افزایش آدرنالین در بدن است که فعالیت مغزی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود فرد احساس خوبی داشته باشد.

وقتی فردی حس می‌کند عاشق طرف مقابل شده حالت سرخوشی به او دست می‌دهد و این حالت نتیجه فعالیت فنیل اتیل آمین یا نوعی آمفتامین مغزی طبیعی است که در شکلات هم وجود دارد و انرژی و اشتیاق فرد را افزایش می‌دهد البته اثر فنیل اتیل آمین دوام چندانی ندارد و برای اینکه این حالت در فرد بماند به فعالیت‌هایی نیاز است تا دوباره سبب ترشح آن شوند.

نگران نباشید طبیعت برای آنکه شما را همچنان مجذوب همسرتان نگه دارد ماده دیگری در گنجه دارد.

دوپامین، مسبب حس خوشبختی و آرامش در بدن است.

اکسی‌توسین هم هورمونی است که «بانوی عشق» لقب گرفته است. صدای فرد مورد علاقه، خاطرات شیرین، حتی یک نگاه مهربان باعث ترشح این هورمون در بدن می‌شود.

اکسی‌توسین به مقدار زیادی در اولین رابطه عاشقانه در بدن ترشح می‌شود (این هورمون عامل انقباض‌های دوره زایمان هم هست).

وقتی دو نفر به هم وابسته می‌شوند و اعتماد کامل بین‌شان شکل می‌گیرد ترشح این هورمون در بدن آغاز می‌شود و در حقیقت می‌توان گفت این هورمون جزو هورمون‌هایی است که ترشح آنها نه‌تنها دلایل فیزیولوژیک، بلکه احساسی دارد.

اکسی‌توسین باعث وابسته شدن و عشق دو فرد به هم می‌شود و افراد را به داشتن یک زندگی بادوام، رابطه زناشویی مکرر و داشتن فرزند و …. ترغیب می‌کند.

چگونه بدن‌تان به عشق واکنش نشان می‌دهد ؟

ضربان قلب‌تان زیاد شده است و بی‌قرار هستید؛ انگاری صدها پروانه در معده‌تان در حال پرواز هستند – شاید این علائم را در نخستین حس عاشقی در دانشگاه یا حتی قبل از آن به خاطر بیاورید. البته، این‌گونه علائم در دوران بزرگسالی سرنخ‌هایی ظریف از عاشق شدن‌تان (یا حداقل برانگیخته شدن حس شهوت) هستند. در ابتدای شروع یک رابطه، مجموعه‌ای از واکنش‌های شیمیایی و واقعا حیرت‌آور در سراسر دستگاه عصبی و هورمون‌های‌تان اتفاق می‌افتد.

عاشق شدن

عاشق شدن مثل اعتیاد به مواد مخدر است:

طبق پژوهشی که در دانشگاه راتگرز در ۲۰۱۰ به‌عمل آمد، پس از این‌که عاشق می‌شوید خیلی طول نمی‌کشد که احساس می‌کنید حسی شبیه اعتیاد به مواد مخدر پیدا کرده‌اید. پژوهش‌گران نتیجه گرفتند عاشق شدن باعث می‌شود مواد شیمیایی نظیردوپامین، اکسی‌توسین، آدرنالین، و وازوپرسین از مغز ترشح شود، و حس دلپذیر و شادی ایجاد می‌‌کند شبیه همان حسی که با مصرف مواد مخدر در بدن ایجاد می‌شود. به گفته‌ی دکتر کات وَن کرک، متخصص امور جنسی بالینی و درمان‌گر مجاز مسائل خانواده و زناشویی، این مواد شیمیایی در مراحل مختلف جذب شدن به فرد مقابل ترشح می‌شوند، و کمک می‌کنند احساس علاقه و وابستگی‌تان به وی بیش‌تر شود. به گفته‌ی دکتر کرک، درست مانند مصرف مواد مخدر، هر چه بیش‌تر با این فرد وقت بگذرانید، بیش‌تر به وی معتاد خواهید شد.

گونه‌ها سرخ می‌شوند، کف دست عرق می‌کند، و ضربان قلب‌تان تند می‌شود:

قبل از این‌که سر قرار ملاقات‌ با فرد محبوب‌تان حاضر شوید، حتما دقت کرده‌اید ضربان قلب‌تان تند می‌شود و کف دست‌تان عرق می‌کند. به گفته‌ی دکتر کرک، تیک عصبی تنها عاملِ این اضطراب نیست؛ بلکه در حقیقت تاثیر آدرنالین و نوراپی‌نفرین است. وی می‌گوید: “‌همین عامل سبب می‌شود از لحاظ جسمی به طرف مقابل حس کشش و تمایل پیدا کنید و دوست داشته باشید دائما به وی فکر کنید.‌

مردمک چشم‌های‌تان گشاد می‌شوند:

به گفته‌ی دکتر کرک وقتی مجذوب یک فرد می‌شوید – خواه آن فرد در یک کافه روبه‌روی‌تان نشسته باشد، یا در خیابان ملاقات‌اش کنید و… – شاخه‌ی سمپاتیک دستگاه عصبی‌تان تحریک می‌شود، و همین عامل باعث می‌شود مردمک چشم‌های‌تان گشاد شوند.

نمی‌توانید چشم از محبوب‌تان بر دارید:

این‌که شما عکس فرد محبوب‌تان را به عنوان عکس پس‌زمینه‌ی گوشی‌ یا رایانه‌ی‌تان قرار می‌دهید، دلیل علمی دارد. به گفته‌ی خانم دکتر کرک، تمایل به خیره شدن به چهره‌ی محبوب ناشی از ترشح دوپامین از مغز است. وی‌ می‌گوید: “‌این حالت دقیقا مشابه‌ی تاثیر مصرف کوکائین بر مغز است، زیرا میل/نیروی واکنشیِ مرتبط با تجربه‌ی نهایت لذت را تحریک می‌کند.‌” به عبارت دیگر، وقتی مثلا عکس‌های تعطیلاتی را مرور می‌کنید که با هم سپری کردید، در نتیجه‌ی تحقق این میل، موجی از انرژی در وجودتان ظاهر می‌شود.

مرحله به مرحله عاشق شدن

دانشمندان و محققان عاشق شدن را به سه مرحله تقسیم کرده‌اند: مرحله اول شهوت است که در هر دو جنس زن و مرد به دلیل وجود هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون پدید می‌آید که دوره کوتاهی دارد.

مرحله دوم مجذوبیت و دل‌ باختن است. از این مرحله است که واقعا عشق پا می‌گیرد. در این مرحله فرد دیگر نمی‌تواند به چیزی جز معشوقش فکر کند.

این مرحله از علاقمند شدن باعث فعال شدن واکنش‌های استرس‌زا و افزایش سطح آدرنالین و کورتیزول در خون می‌شود. این فرآیند تاثیر فریبنده‌ای در فرد ایجاد می‌کند.

وقتی او را برای اولین بار می‌بینید بدن‌تان عرق می‌کند، قلب‌تان سریع‌تر می‌تپد و دهان‌تان خشک می‌شود.

مرحله سوم دل‌بستن است که تعهد طولانی‌مدت را به همراه دارد. فکر کنید اگر مرحله اول یعنی شهوت و مرحله دوم یعنی مجذوبیت طولانی بنابراین، هر فردی که عاشق می‌شد نابودیش هم حتمی بود.

ولی وقتی فرد وارد این مرحله می‌شود احساساتش کنترل‌شده‌‌تر می‌شود. این احساسی است که زوج‌ها را به هم متعهد می‌کند و هورمون‌هایی که در این مرحله به وسیله سیستم عصبی آزاد می‌شوند، هورمون‌هایی هستند که باعث می‌شود دو نفر به هم وفادار بمانند.

با وجود این هورمون‌ها چطور همسران عشق را فراموش می‌کنند؟

برای ترشح مداوم این هورمون‌ها به‌خصوص اکسی‌ توسین لازم است زوجین دینامیک و فعال باقی بمانند چون به مرور زمان میزان دوپامین در بدن کاهش می‌یابد و از میزان اشتیاق کاسته می‌شود.

برای افزایش آن لازم و ضروری است که زن و مرد خلاق باشند و مدام در مورد خاطرات یا آرزوهایشان صحبت کنند. هر جرقه‌ای می‌تواند سبب ترشح اکسی‌توسین شود؛ اگرجرقه‌ای نباشد طبیعی است که به مرور آتش خاموش می‌شود.برای تداوم زندگی، ایجاد خلاقیت و تازگی برعهده هر دو جنس زن و مرد است در غیر این صورت عشق به راحتی از بین می‌رود و کاری از دست هورمون‌ها برنمی‌آید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید