ظریف: رژیم صهیونیستی در جایگاهی نیست که درباره برنامه هسته‌ای ایران قضاوت کند

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: برنامه هسته‌ای ایران، برنامه‌ای صلح‌آمیز است و رژیم صهیونیستی در موقعیتی نیست که بخواهد در مورد آن قضاوت کند.

اردبیل نیوز: “محمدجواد ظریف” با اشاره به ۳ روز مذاکرات سخت و فشرده ایران و ۱+۵ در ژنو، گفت: کار ما زیاد بود اما اختلافات درونی در داخل گروه ۱+۵ وقت آنها را می گرفت، از این رو ما بیشتر مجبور بودیم تا در داخل هیات خودمان صحبت کنیم.

وی ادامه داد: در مذاکرات سه جانبه‌‌ای که با اشتون و کری داشتیم همواره تلاش بر آن بود تا یک موضع هماهنگ میان گروه غربی به وجود آید.

ظریف تصریح کرد: مذاکرات بسیار فشرده، سنگین و چالشی بود ولی به هر حال قسمتی از کار به شمار می‌رفت، من از روز اول گفته‌ام که کار دشواری پیش رو داریم، بسیار سخت و نیازمند دقت و حوصله است که ما با همین دقت و حوصله شروع کردیم و ان‌شاءالله به همین شکل نیز ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید براینکه آنچه که می‌خواهیم صرفا حقوق مردم ایران است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده چراکه آن‌ها را متضاد و علیه امنیت خود می‌داند؛ بنابراین دلیلی ندارد که نتوانیم به یک نتیجه قابل قبول دست یابیم.

ظریف با اشاره به عدم توافق نهایی میان گروه ۱+۵ در دور اخیر مذاکرات در ژنو، افزود: در مذاکره با کشورها تقسیم کار از یک سو و دیدگاه‌های متفاوت از سوی دیگر وجود دارد که در این دور از مذاکرات نوع رفتار برخی از بازیگران که صراحتا با هرگونه توافق و تفاهم مخالفت می‌کردند، بسیار متفاوت بود و جالب آن که ناگزیر بودند تا از همین اندازه فرصت برای دست‌یابی به یک موضع واحد استفاده کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعاهای مکرر نتانیاهو علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، اظهار داشت: نیازی نیست که من به وی پاسخی بدهم چراکه این فرد همواره از سال ۷۰ ادعا می‌کرده ایران تا ۶ ماه دیگر بمب هسته‌ای می‌سازد اکنون پس از گذشت ۲۲ سال این شش ماه هنوز فرا نرسیده است.

ظریف ادامه داد: وضع بعضی‌ها از چوپان دروغگو هم بدتر است، آن‌ها کاسبان وحشت‌اند، فکر می‌کنم که دنیا می‌داند نتانیاهو می‌خواهد با ایجاد رعب و وحشت سیاست‌های ضد انسانی خود را در فلسطین اشغالی به پیش برد.

وی با بیان اینکه زرادخانه هسته‌ای رژیم صهیونیستی بزرگ‌ترین تهدید نظام عدم اشاعه در دنیاست، تاکید کرد: این تهدید امری واقعی است که با سر و صدا نمی‌توان آن را کتمان کرد، هرچند برخی از کشورهای غربی ناگزیرند به دلیل بازی‌هایی که آن‌ها در سطح رسانه‌ها انجام می‌دهند به فشارهای لابی صهیونیستی پاسخ دهند، اما همه به خوبی می‌دانند این سرو صداها تنها یک بازی تبلیغاتی و رسانه‌ای است که هیچ جایگاهی در واقعیت ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پایان خاطرنشان کرد: برنامه هسته‌ای ایران برنامه‌ای صلح‌آمیز بوده و رژیم صهیونیستی در موقعیتی نیست که بخواهد در مورد آن قضاوت کند همچنین باید کار زیادی برای خلع سلاح هسته‌ای این رژیم منحوس انجام شود تا خاورمیانه به عنوان منطقه عاری از سلاح هسته‌ای که پیشنهاد همیشگی ایران بوده تحقق پیدا کند.

باشگاه خبرنگاران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید