ظریف با امیر و وزیر خارجه قطر دیدار کرد


به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر امورخارجه کشورمان دردیدار با امیر قطر ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهور اسلامی ایران به وی تاکید کرد: اولویت جمهوری اسلامی ایران ، روابط حسنه با کشورهای منطقه است و سفر اینجانب به منطقه برای انتقال پیام دوستی جمهوری اسلامی ایران می باشد.


وی با اشاره به تاکیدات رئیس جمهور اسلامی ایران برای تقویت روابط باهمسایگان تصریح کرد امنیت، رفاه و توسعه منطقه انفکاک ناپذیر هستند و آینده مشترک کشورهای منطقه را به یکدیگر پیوند داده است.


ظریف با اشاره به اینکه وجود پاره ای اختلاف نظرات نباید موجب غفلت از مشترکات شود، تاکیدکرد :لازم است بر مشترکات تکیه کنیم و در کنار یکدیگر قرار بگیریم تا مانع بروز اختلاف شویم.


وی تصریح کرد: باحفظ و تقویت روابط دوجانبه وهمکاریهای منطقه ای، پایه های اعتماد و همکاری مستحکم شده و بی تردید روابط وارد فصل جدیدی خواهد شد.


ظریف همچنین اظهار داشت: برای ما باعث خرسندی است که انتقال قدرت در قطر به صورت مدبرانه و مسالمت آمیز صورت گرفت.


امیر قطر نیز در این دیدار متقابلاٌ خواستار ابلاغ سلام های گرم خود به روحانی شد و برای ایشان آرزوی موفقیت کرد.


وی توافق ایران و ۱+۵ در ژنو را برای ایران یک دستاورد بزرگ توصیف کرد و گفت: خواهان ایرانی مقتدر در منطقه هستیم.


شیخ تمیم با اشاره به اینکه ایران و قطر دارای اشتراکات زیادی هستند، تصریح کرد: داشتن روابط قوی با ایران را به نفع قطر می دانیم و خواستار ادامه و تقویت این مناسبات هستیم و معتقدیم هیچگونه اختلافی نباید مانع این امر شود.


وی گفت: ما هیچگونه مشکل تاریخی با ایران نداریم و مایلیم رایزنی های فی مابین را افزایش دهیم.


در این دیدار پیرامون تحولات منطقه بویژه بحران سوریه رایزنی شد و طرفین بر ضرورت همکاریهای چند جانبه در جهت کمک به ثبات، امنیت، صلح ، توسعه و رفاه منطقه تاکید کردند.


وزرای امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و قطر طی دیدار جداگانه، آخرین وضعیت روابط دوجانبه و روند همکاریهای دوکشور را در حوزه های مختلف بررسی کردند.


محمد جواد ظریف و خالد بن محمد العطیه ضمن توجه به ظرفیت ها و مشترکات فراوان دو کشور بر ضرورت شروع مرحله جدیدی از روابط که متضمن فعال تر شدن همکاریهای دوکشور باشد، توافق نمودند.


طرفین با مرور مناسبات در حوزه های سیاسی، اقتصادی و تجاری ، اهتمام و اراده سیاسی و همزمان برقراری تماس ها و رایزنی های فی مابین درسطوح مختلف و بویژه کمیته مشورتهای سیاسی دوکشور را به منظور ارتقاء سطح روابط به میزان مطلوب مورد توجه قرار دادند.


بررسی تحولات منطقه از جمله سوریه ، مصر و لبنان از محورهای مذاکرات دو وزیر بود و طرفین توافق کردند برای یافتن راههای سیاسی و مسالمت آمیز کمک به حل و فصل بحران ها ومشکلات در منطقه به صورت دو جانبه وچند جانبه به رایزنی ها ادامه دهند.


این دو مقام همچنین رایزنی و همکاری در مجامع بین المللی را نیز مورد توجه قرار دادند.


ظریف در این دیدارها از طرف دکتر روحانی از امیر قطر واز جانب خود ازهمتای قطریش برای سفر به ایران دعوت بعمل آورد که با استقبال ایشان مواجه شد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید