ظرفیت‌های متنوع در استان‌های همجوار موجب تقویت همکاری با جمهوری آذربایجان است

سفیر کشورمان در باکو پس از سفر به استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل و گیلان گفت: ظرفیت‌های متنوع اقتصادی و فرهنگی در استان‌های همجوار جمهوری آذربایجان می‌تواند نقش مهمی در توسعه روابط تهران-باکو ایفا کند.

«محسن پاک آیین» سفیر کشورمان در باکو پس از سفر به استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل و گیلان گفت: ظرفیت‌های متنوع اقتصادی و فرهنگی در استان‌های همجوار جمهوری آذربایجان می‌تواند نقش مهمی در  توسعه روابط تهران-باکو ایفا کند.

وی با اشاره به دیدارهای خود با استانداران و روسای اتاق‌های بازرگانی و مقامات مسئول استان‌های مذکور و همچنین فرماندار، نماینده مجلس و دیگر مسئولین شهر مرزی آستارا افزود: اراده مسئولین ذیربط بر همکاری همه جانبه برای توسعه مناسبات با جمهوری آذربایجان استوار است.

پاک آیین گفت: ارائه خدمات و تسهیلات بیشتر به تجار آذری در مبادی ورودی به ایران، مورد نظر مسئولین ایرانی است و  برنامه مدیران استان‌ها، ارائه خدمات مناسب به گردشگران آذری و توسعه مراودات با این کشور همسایه می‌باشد.

سفیر کشورمان به آمادگی استان‌ها برای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی، همکاری در مناطق آزاد بخصوص منطقه آزاد ارس، ایجاد تسهیلات درمانی و گردشگری و فعال سازی بازارچه‌های مرزی اشاره کرد و افزود: همه امکانات برای توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی با کشور آذربایجان فراهم است.

پاک آیین گفت: در دیدار با هاشم نیا استاندار گیلان که با حضور فرمانداران آستارا و تالش انجام شد با توانمندی‌های منحصر به‌ فرد استان در توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی با جمهوری آذربایجان آشنا شده و امیدوارم جمهوری آذربایجان هرچه بیشتر از این توانمندی‌ها استفاده کند.

وی با اشاره به ساخت راه‌آهن رشت‌ـتالش‌ـآستارا و بهره‌برداری از بندر آستارا اظهار داشت: پیگیری برای تکمیل این پروژه‌ها در دستور کار وی می‌باشد.

پاک آیین با اشاره به دیدار با نیکزاد استاندار اردبیل افزود: افزایش صدور محصولات کشاورزی، برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های این استان در باکو و ایجاد تسهیلات بیشتر در پایانه بیله سوار برای تردد گردشگران آذری از توافقات این دیدار بود.

سفیر کشورمان گفت: در دیدار با بیگی استاندار آذربایجان شرقی، در مورد بهره برداری از پل نخجوان-جلفا گفت‌وگو کرده و با توجه به فرسودگی پل قدیمی، امیدوار است هرچه سریعتر استفاده از پل جدید آغاز شود.

پاک آیین به کمک‌های کم نظیر مردم، دولت و استانداری آذربایجان شرقی به زلزله زدگان این استان نیز اشاره کرد و با تقدیر از اقدامات انجام شده ادامه داد: آذربایجان ‌شرقی از تمام توان استانی و ملی برای مدیریت این وضعیت استفاده کرده و نه تنها امروز زلزله زدگان در زیر چادر زندگی نمی‌کنند برای دام و احشام آنها نیز سرپناه مناسب ساخته شده است./خبرگزاری فارس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید