طرح توانمند‌سازی سالمندان در مناطق روستایی اجرایی می‌شود

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل از اجرایی شدن طرح توانمند‌سازی سالمندان در مناطق روستایی و ارائه خدمات آموزشی خبر داد.

رویا احمدیان عصر امروز در بازدید از سرای سالمندان ماندگاران اردبیل که با حضور شهردار اردبیل برگزار شد، در سخنانی با ابراز خرسندی و رضایت از عملکرد سرای سالمندان ماندگاران اظهار داشت: توجه شهرداری اردبیل به وضعیت سرای سالمندان قابل تقدیر است و به یقین نقش بسزایی در خدمت‌رسانی داشته است.

وی با بیان اینکه وجود خیرین استان نیز در امر خدمت‌رسانی به سالمندان بسیار موثر و ارزشمند بوده است، خاطرنشان کرد: بهزیستی استان نیز در راستای نهضت خدمات‌رسانی به افراد جامعه به ویژه سالمندان خدمات گوناگونی ارائه می‌دهد، به طوری که با توجه به تعدد مراکز توانبخشی و نگهداری از بیماران ذهنی و نیز سالمندان هم اکنون تمامی مراکز توانبخشی در سطح استان خدمات مطلوبی را به سالمندان ارائه می‌دهند.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل یادآور شد: ارائه خدمات مشاوره‌ای، ویزیت در منزل، مراقبت‌های ویژه در منزل، ثبت نام معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن در بانک جامع اطلاعات سازمان، اجرای طرح توانمندسازی سالمندان در مناطق روستایی و ارائه خدمات آموزشی، پزشکی و توانبخشی و تفریحی از جمله خدمات ارائه شده به سالمندان است.

احمدیان همچنین در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: اداره کل بهزیستی استان با اعطای مجوز تاسیس مراکز روزانه سالمندان در اردبیل و وجود مراکز نگهداری شبانه‌روزی سالمندان مرد و زن به تعداد پنج مرکز در استان و ۳۸ نفر به صورت دوره‌ای توسط یک مرکز در منزل ویزیت می شوند.

وی با اشاره به اینکه این مراکز به ۱۴۲ نفر از سالمندان خدمات ارائه می‌دهد تصریح کرد: تعداد سالمندان در مراکز نگهداری شبانه‌روزی سالمندان در سال گذشته بیانگر اجرای سیاست‌های حفظ سالمندان در کنار خانواده بوده است.

عضو شورای اداری استان اردبیل اضافه کرد: در همین راستا طرح توانمندسازی سالمندان را از سال ۸۶ در بخش روستایی استان با شناسایی ۳ هزار و ۴۲۴ نفر از سالمندان شروع کردیم که در این طرح خدمات آموزشی، تفریحی، پزشکی، روانشناسی، مددکاری، فیزیوتراپی و کاردرمانی و شنوایی‌سنجی به سالمندان شناسایی شده ارائه می‌شود که این طرح در راستای غربالگری و شناسایی زودهنگام بیماری‌ها و مشکلات دوره سالمندی و ارائه آموزش‌های لازم گام موثری است./

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید