طرح ترامپ علیه سپاه پاسداران متوقف شد

خبرگزاری رویترز (Reuters) از ایجاد تردید در دولت آمریکا درباره پیشنهاد قرار دادن سپاه ایران در لیست سازمان های تروریستی خبر داد.

رویترز نوشت: پیشنهاد دولت ترامپ برای قرار دادن سپاه پاسداران ایران در لیست سازمان های تروریستی متوقف شد. توقف این طرح پس از آن صورت گرفت که مقامات دفاعی و اطلاعاتی آمریکا هشدار دادند چنین اقدامی می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

یکی از مقامات ارشد آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود در این باره گفت: اگر این کار را انجام دهید، امکان هرگونه مذاکره با ایرانی ها درباره هر موضوعی را از بین برده اید.

مقامات آمریکایی و اروپایی به رویترز گفتند: شتاب اولیه ای که برای اجرای احتمالی دستور رئیس جمهور وجود داشت، درپی بحث های داخلی درباره تبعات این طرح کند شده است؛ از جمله نگرانی ها درباره تضعیف نبرد علیه داعش، مخالفت متحدان کلیدی آمریکا، از بین بردن چشم انداز هرگونه رابطه دیپلماتیک بین آمریکا و ایران و پیچیده ساختن اجرای توافق هسته ای.

رویترز افزود: این پیشنهاد، بخشی از تلاش های گسترده است تا وعده ترامپ درباره اتخاذ موضعی سخت تر علیه ایران را اجرایی کند و در صورت اجرای آن، گام بی سابقه ای در راستای قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان های ترویستی خارجی برداشته و تحریم های گسترده تری علیه اشخاص و نهادهای مرتبط با سپاه اعمال می شد.

براساس این گزارش، تصمیم درباره این موضوع پس از استعفای “مایکل فلین” مشاور امنیت ملی ترامپ به علت افشای ارتباطش با سفیر روسیه، پیچیده تر شد. فلین یکی از جنگ طلبان پیشرو کاخ سفید علیه ایران بود و رهبری استراتژی های واشنگتن برای مقابله با ایران را برعهده داشت.

یک مقام ارشد آمریکایی با اشاره به توقف پیشنهاد ترامپ علیه سپاه گفته، پیشنهاد قرار دادن نام سپاه در لیست سازمان های تروریستی می توانست نتایج معکوسی در سیاست داخلی ایران داشته باشد و موجب تضعیف رهبران میانه رو از جمله حسن روحانی شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید