ضرورت ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه/ آیا متون درسی اسلامی می شود


به گزارش خبرنگار مهر، ۲۷ آذر که به مناسبت روز شهادت آیت‌الله مفتح روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده از یادگارهای ارزشمند امام راحل و بزرگوار ماست. است، اهمیت توجه بیش از پیش به اسلامی شدن دانشگاه ها و بررسی متون درسی غربی را می رساند.


با توجه به برنامه ریزی های دشمنان برای جدا کردن قشر تحصیل کرده دانشگاهی کشور از اعتقادات و مبنای دینی لزوم ساختار شکنی و تحول در دروس ارائه شده به دانشجویان در دانشگاه ها احساس می شود.


دانشجویی که وارد دانشگاه می شود و تضادهای مختلفی بین باورهای گذشته خود و نیز دروس مطرح شده توسط اساتید را می بیند، دچار سردرگمی می شود که در بلند مدت می تواند انحرافات ذهنی را بوجود آورده و نسل جوان را به بیراهه بکشاند.


البته در این بین علوم انسانی جایگاه برجسته ای دارد، چرا که علوم انسانی نقش مهمی در ارتقای جایگاه یک کشور و توسعه کمی و کیفی آن دارد و در اکثر کشورهای توسه یافته یا در حال توسعه ، سرمایه گذاری های کلانی را در این بخش انجام می دهند و علاوه بر این نیز تئوری های علوم انسانی که در اکثر دانشگاه های کشور تدریس می شود، برگرفته از اندیشه های نادرست و در تضاد با اسلام است.


چنانچه موانع بر سر راه تحقق ارتباط حوزه و دانشگاه برداشته شود، دور از انتظار نخواهد بود به جایی برسیم که جامعه اسلامی به عنوان یک مکتب و الگو جهت رشد و توسعه به دنیا معرفی شود.


توجه به محتوای متون درسی مقدمه ای برای ارتباط حوزه و دانشگاه است


استاد دانشگاه تبریز و عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز با اشاره به اینکه توجه به محتوای متون درسی مقدمه ای برای ارتباط حوزه و دانشگاه است، گفت: نگرش دینی تا حدودی در سال های اخیر وارد کتاب های درسی شده است ولی باید بیشتر از اینها به مسائل فکری و عقیدنی نسل جوان توجه کرد.


علی شیاری در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه محتوای متون درسی غربی امانیسمی و بر اساس انسان گرایی است، ادامه داد: دانشجو در ابتدای ورود به دانشگاه با تضاد و پارادوکس مواجه می شود و دروس تدریس شده با طرز فکری قبلی وی سازگاری ندارد.


وی همچنین با تاکید بر اینکه حوزویان هم در این زمینه نقش قابل توجهی دارند، اظهار کرد: امروزه نیاز به وحدت نسبت به گذشته بیشتر احساس می‌شود چرا که دشمن به تمام قوا به مقابله با اسلام و ایران حمله کرده است و حوزه و دانشگاه با وحدت خود در مقابل سد دشمنی‌ها باید بایستد.


این استاد دروس معارف با انتقاد از برنامه ریزی های مسئولان دانشگاهی برای اختصاص ندادن وقت کافی به دروس عمومی و معارف اسلامی در برنامه ریزی های درسی، ادامه داد: کیفیت فدای کمیت می شود و بنابراین مجالی برای اساتید نمی ماند که بر روی اعتقادات دانشجویان کار اساسی شود.


 


 


کاهش بودجه ی فرهنگی اثرات نامطلوبی به همراه دارد


شیاری همچنین با اشاره به اینکه وحدت حوزه و دانشگاه مکمل تعالی رشد و بالندگی فکری نسل جوان است، افزود: فضا و مکان و امکانات برای اساتید به حداقل رسیده است و سال به سال بودجه های فرهنگی هم کم می شود و در دراز مدت می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد.


وی همچنین درخصوص آیت الله شهید مفتح و نقش ایشان در ارتباط حوزه و دانشگاه افزود: شهید مطهرى و دکتر مفتح که از شخصیتهاى برجسته حوزه علمیه بودند به دانشگاه رفتند و مقدمات ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه را فراهم ساختند.


شیاری با اشاره به اینکه شهید مفتح اقدام عملى در راه رسیدن به چنین وحدتى را تغییر نظام آموزشى دانشگاه مى دانست، گفت: دانشگاهى که هدف آن پرورش انسانهاى دانشمند و دیندار است، باید علم و تخصص خود را در راه اعتلاى کشور و تأمین سعادت مردم به کار گیرد و در طریق استقلال، عزت و عظمت کشور از خود اهتمامى توأم با صداقت و جدیت به خرج دهند.


وی با بیان اینکه دشمن برای بیگانه کردن نسل‌های رو به رشد کشورهای اسلامی از اسلام و خاموش کردن مساله ایمان و وجدان دینی در بین آحاد مردم اقدامات متعددی انجام داده است، افزود: بسترهای شناخت باید فراهم شود و جوانان باید با علاقه ی خود به سمت اسلام بیایند و زمینه باید در جامعه فراهم شود.


شیاری همچنین با اشاره به اینکه قبول ندارم جوانان دین گریز هستند، ادامه داد: گسترش علوم نقلی و عقلی در گذشته در دست حوزویان بود و این نشانگر اهمیت ویژه و جایگاه حوزه در جامعه است.


اسلامی کردن علوم اولین گام برای رسیدن به ذهن پویا/ حوزه ها متولیان مسائل فرهنگی در جامعه هستند


یکی دیگر از اساتید دانشگاه در خصوص نامگذاری روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: این نامگذاری از یادگارهای دیگر امام خمینی(ره) بود که ایشان به درستی در آن زمان ضرورت و اهمیت ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه را احساس کرده بود.


 


 


میکائیل جمالپور در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه امام (ره) با آگاهی کامل نسبت به واقعیت‌های تاریخی، راه حل مشکلات، بقاء استقلال و شعار نه شرقی و نه غربی در کشور را، در آمیخته شدن روشنفکران و تحصیلکرده های جدید، با دین و ایمان مذهبی و نیز آشناشدن روحانیون با پیشرفت‌های علمی جهان و تجربه روش‌های جدید می‌دانستند، افزود: در این برهه ی زمانی که دشمن با سلاح های مختلف بر نسل جوان ما حمله می کند، نقش حوزه ها و مدرسان حوزه به عنوان متولیان فرهنگی پررنگ تر می شود.


وی با اشاره به اینکه شهید مفتح از جمله افرادی بود که توطئه استعمار در جدا نگاه داشتن دو قشر دانشگاهی و روحانی، از هم را با تمام وجود احساس کرده بود، ادامه داد: سخنرانی‌های ایشان در مسجد دانشگاه در ترغیب نسل روشنفکر و تحصیلکرده به اسلام اثر بسزایی داشت.


وی با تاکید بر اینکه اسلامی شدن دانشگاه ها باید با برنامه ریزی درست انجام پذیرد، افزود: انقلاب ایران بیشتر از آنکه یک انقلاب سیاسی باشد یک انقلاب دینی و تمدنی است و برای همین دشمن سعی دارد در باورهای جوانان ما رخنه ایجاد کند.


جمالپور با تاکید بر اینکه وحدت حوزه و دانشگاه نباید مختص به یک روز باشد، گفت: حوزه می تواند اثبات کند علم غیر دینی نداریم و دانشگاه هم باید نشان دهد که فعل و قدرت خداوند در آفرینش جهان تا چه حدی عظمت دارد.


وی همچنین ادامه داد: اکثر دانشجویان علوم انسانی با منابع  ترجمه شده غربی مواجه هستند که این امر اصلا راضی کننده نیست و باید دولت فعلی با حمایت از دانشمندان داخلی ، سیاست های لازم و مناسب مبنی بر اسلامی کردن علوم را اتخاذ نماید.


این استاد دانشگاه با بیان اینکه وزیر علوم باید ارتقای جایگاه علوم انسانی در کشور را با محوریت اسلامی و دینی کردن آن در اولویت قرار دهد، افزود: علوم انسانی تدریس شده در دانشگاه ها جوابگوی نیازهای ذهن یک جوان مسلمان نیست و اسلامی کردن علوم اولین گام برای رسیدن به ذهن پویا است.


———————————————–
گزارش از محمدرضا علی اشرفی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید