صهیونیسم و وهابیت هر دو ضد جنبشهای رهایی بخش هستند


به گزارش خبرنگار مهر، سید هادی سید افقهی پژوهشگر و کارشناس مسائل خاورمیانه عصر امروز پنجشنبه ۲۱ آذر در دومین روز از همایش دشمن شناسی در رسانه که در فرهنگسرای خاوران برگزار شد، به بررسی موضوع صهیونیسم و رسانه پرداخت و تأکید کرد: ضروری ترین نیاز ما برای مقابله با ترفندهای اینگونه جریانات (وهابی، سلفی، تکفیری) شکل گیری جبهه گفتمان علمی است یعنی تلاش علمی، افشاگری، دعوت به گفتگو از طریق رسانه های تصویری  و نوشتاری با به چالش کشیدن اعتقادات این جریانات فرقه ای است.


هادی سیدافقهی ضمن اشاره به برخی از فتاوای وهابیان بیان داشت: پیش از سخنم بهتر است به برخی از این فتاوا اشاره کنم از جمله اینکه معتقدند قبر پیامبر (ص) را باید آتش زد، روز عاشورا روز شادی است و پیامبر این روز را به نشانه شادی روزه می گرفته اند، خروج بر حاکم ظالم حرام است، مناظره با شیعیان حرام است، جمع بین سنی و شیعه محال است، حجاب تنها برای زنان پیامبر واجب بوده و برای سایر زنان واجب نیست، دیدن صحنه های جنسی در فیلم ها حلال است، ازدواج با همجنسگرایان جایز است و…


وی ادامه داد: در واقع آن ها با بیان چنین مطالبی تلاش می کنند افکار و اعتقادات خود را در بین جوامع گسترش دهند و خود نیز مروج این اعتقادات و فتاوای خود در کشورها و جوامع خود هستند. آن ها همان طور که از فتاوایشان مشخص است به شدت از گفتگو و مناظره با شیعه در هراسند و آن را حرام می دانند. آنچه امروز در حال رخ دادن است به اصطلاح آب بستن به تمام حقایق است آن ها حتی در خصوص جریان کربلا نیز تحریف های بسیاری انجام داده اند و یکی از کسانی که تلاش کرد این تحریف ها را انجام دهد ابن تیمیه است که پیروان آن وهابیان تکفیری اند.


این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: آن ها معتقدند که جمهوری اسلامی به دنبال بمب اتمی است تا سنی ها را برای شیعه شدن تحت فشار قرار دهند اما آیا واقعاً اینگونه است؟ اگر ایران چنین تلاشی داشت قدر مسلم ابتدا سنی نشینان شهرهای داخلی خود را مورد فشار قرار می داد و این مسئله نیز یکی از همان ترفندهایی ست که بیان کردم. آیا گمان می کنید واقعاً اسرائیل از بمب اتم ما می ترسد نه اینگونه نیست او هراسان است که اقتدارش در منطقه نسبت به ایران کاهش یابد.


سید افقهی ضمن اشاره به اینکه پول های نفت ما را بلوکه کرده اند افزود: آن ها ۱۰ سال است که به دلیل تحریم بانک مرکزی ما پول های نفت ما را بلوکه کرده اند و مدام به گوش جهانیان می خوانند که ما به دنبال بمب اتمی هستیم در واقع این کار آن ها در رسانه به معنای مفهوم سازی است یعنی آنقدر این مسئله را تکرار می کنند تا افراد جوامع حتی جامعه خود ما نیز آن را بپذیرد و در هر صورت ساخت بمب اتم توسط ایران برای آنها بهانه ای شده که سال هاست ما را تحت فشار اقتصادی قرار داده اند و این در حالی است که مطمئناً ایران هیچگاه به دنبال ساخت بمب نبوده است.


وی اضافه کرد: مسئله اساسی این جریان ها ایران هراسی و شیعه هراسی است و در رسانه های خود این کار را به خوبی دنبال می کنند. رهبران این فرقه ها یعنی وهابیت و تکفیری و سلفی در خصوص مسئله سوریه با فتوایی که داده اند حتی موجب نوعی بحران اخلاقی و اجتماعی در داخل کشور خود شده اند آنها با فتوای جهاد النکاح و فرستادن زنان و دختران برای دادن روحیه به مردان در جنگ باعث شده اند که فرزندان زیادی بدون آنکه بدانند پدرشان کیست به دنیا بیایند.


این مدرس حوزه و دانشگاه در ادامه به دیدگاه وهابیت در خصوص یهودیان اشاره کرد و گفت: بر اساس فتوای صادر شده توسط مهره سرشناس وهابیت در عربستان سعودی شیخ ناصرالدین الألبانی کشتن شیعیان حلال اما کشتن یهودیان حرام است! این سخن از این جهت جای تأمل دارد که برخی از آن ها معتقدند که اسلام توسط یهود امده است یا به نوعی ریشه ما یهودی است.


سید افقهی همچنین به جریان های وهابی در عربستان اشاره کرد و افزود: دو جریان وهابی در عربستان فعال است یکی وهابی سنتی و دیگری وهابی نوگرا. که وهابیان نوگرا که جوان تر هستند به دلیل ارتباط با جهان به نکاتی پی برده اندکه اعلام می کنندباید در برخی فتواها تجدید نظر شود و همین مسئله گاهی موجب اختلاف نظر انها با یکدیگر می شود.


وی ادامه داد: زمانی که اهداف صهیونیسم و وهابیون را بررسی می کنیم می بینیم که اهداف مشترکی در خصوص آن ها وجود دارد مثل حمایت از سوی آمریکا و انگلیس، استفاده از ابزار ترور، اینکه هر دو بر ضد شیعه هستند، هر دو افراطی اند و هر دو ضد جنبش های رهایی بخش، ضد استکباری و ضد صهیونیستی هستند.


این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: در خصوص دیگر کشورها نیز باید بگویم که آن ها نیز درگیر و دچار این جریانات هستند. در مصر ما شاهد سه نوع سلفیت هستیم؛ سلفیت جهادی، سنتی و سیاسی. که در نوع سنتی آن هیچ جایگاهی برای شیعیان وجود ندارد و قدسی ترین سلفی در مصر محمد عبدالمقصود است. در خصوص تفاوت این سلفی ها نیز مشخص شده که سنتی های این گروه امتداد وهابیت سعودی اند اما نوع جهادی آن ها از سید قطب متأثرند اینکه گفته می شود هر سلفی وهابی نیست مصداق واضح آن همین مورد است.


سید افقهی به سلفی های سنتی در دیگر کشورها نیز اشاره کرد و گفت: برای مثال ما در کشور کویت ما طبطبایی، در سوریه شیخ عدنان الاعرعور، در الجزیره علی بلحاج و در لبنان احمد الاسیر را می توانیم نام ببریم.


وی در ادامه نشست عصر همایش دشمن شناسی به جریان های نظامی وهابی نیز اشاره کرد و بیان داشت: شما گمان می کنید القاعده مربوط به چه جریانی است این یک جریان نظامی آمریکایی و صهیونیستی است دیگر گروه نظامی طالبان افغانستان هستند و حتی اخوان المسلمین جز مؤتلفین وهابیت هسند.


این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: جنایت های تاریخی وهابیت که می توان به آنها اشاره کرد شامل حمله به شهرهای مختلف حجاز، حمله به عراق، کربلا و نجف و تخریب قبور ائمه است. اما جنایت های امروز تکفیری ها شهادت شوشتری منادی وحدت شیعه و سنی، شهادت آیت الله حکیم، احمدشاه مسعود و هزاران شهید دیگر است. تخریب قبار متبرکه؛ مثل  مسجد فاطمه الزهرا در مدینه ویا تخریب بارگاه حجر بن عدی.


سید افقهی در پایان به راهکار مقابله با این جریانات نیز پرداخت و تاکید کرد: اگر تنها بخواهیم به جنگ با آن ها برویم یک خود کشی است و خطا است و این همان چیزی است که آنها می خواهند ما باید یک جریان گفتمان راه بیاندازیم و ضروری ترین نیاز ما برای مقابله با ترفندهای اینگونه جریانات ( وهابی، سلفی، تکفیری) شکل گیری جبهه گفتمان علمی ست یعنی تلاش علمی، افشاگری، دعوت به گفتگو از طریق رسانه های تصویری  و نوشتاری با به چالش کشیدن اعتقادات این جریانات.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید