صندوق بیمه ویژه معلولان جایگزین بیمه مکمل

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اردبیل گفت: صندوق بیمه ویژه معلولان جایگزین بیمه مکملی می‌شود که در اجرای آن تنگناها و مشکلاتی وجود داشت..

اردبیل نیوز: به گزارش خبرگزاری فارس، ولی یعقوبی ظهر امروز در نشست خبری در آستانه روز جهانی معلولان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای رفع موانع قانونی در خصوص بیمه مکمل معلولان که از ضروریات زندگی آنهاست سازمان بهزیستی صندوق بیمه ویژه معلولان را راه‌اندازی کرده است تا خدمات درمانی و بهداشتی از این طریق برای این قشر انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در پرداخت هزینه کرد درمانی معلولان از طریق بیمه‌ها مشکلاتی به وجود می‌آمد سازمان بهزیستی با راه‌اندازی این صندوق و حمایت‌هایی که در این بخش از معلولان و خانواده‌های آنها انجام می‌دهد در تلاش است تا موانع و مشکلات احتمالی برطرف شود.

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اردبیل درخصوص مناسب‌سازی فضای شهری برای معلولین نیز یادآور شد: در همین ارتباط هر فصل کمیته پیگیری مناسب‌سازی با مسئولیت معاونت عمرانی استانداری تشکیل جلسه می‌دهد تا موانع احتمالی برطرف شود.

یعقوبی گفت: به تناسب مرکز استان در شهرستان‌ها نیز این جلسات برای رفع مشکلات تردد معلولین شهرها برگزار می‌شود تا مصوبات به سرعت اجرایی شده و بستر در حمایت از این قشر بهتر فراهم شود.

سن معلولیت در اردبیل پایین آمده است

این مسئول با بیان اینکه سن معلولیت در استان اردبیل با توجه به اهداف پیشگیرانه پایین آمده است، عنوان کرد: اقدامات پیشگیرانه‌ای که قبل،‌ حین و بعد از ازدواج در خصوص مشاوره به زوجین انجام می‌شود معلولیت‌ها به ویژه معلولیت مادرزادی به سرعت کاهش یافته به طوری که ما شاهد کاهش سنین معلولیت و درمان اولیه احتمالی هستیم.

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اردبیل به خدمات تخصصی ارائه شده با هدف توانمند کردن معلولان در مجهز‌ترین کلینیک‌ها و پاراکلینیک‌های توانبخشی اشاره کرد و بیان داشت: ما در این مراکز به مراجعین خدمات کار‌درمانی، گفتار درمانی، توانبخشی و … ارائه می‌کنیم که این خدمات اغلب با پایین‌ترین هزینه صورت می‌گیرد.

کاشت حلزون برای ۲۷ ناشنوا

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، یعقوبی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه کاشت حلزون برای ناشنوایان در اولویت جدی قرار گرفته است، بیان داشت: تاکنون ۲۷ کاشت حلزون در سال جاری با هزینه‌ای بالغ بر ۲۸ میلیون تومان انجام شده است که تنها ۲ الی ۳ میلیون تومان آن را خانواده‌ها پرداخت می‌کنند و مابقی هزینه جراحی‌ها که حدود ۲۵ میلیون تومان است از طریق دولت تامین می‌شود.

وی با اشاره به ارائه آموزش‌‌های مهارت زندگی به معلولان تصریح کرد:‌ سالانه یک هزار نفر از معلولان از آموزش‌های مهارت زندگی بهره‌مند می‌شوند.

۷ هزار معلول در قالب طرح‌ CBR شناسایی شده‌اند

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اردبیل به اجرای طرح توانمند‌سازی سالمندان روستایی اشاره کرد و ادامه داد: در این زمینه در استان اردبیل بالغ بر ۳ هزار و ۴۲۴ نفر از خدمات بهزیستی در قالب توانمند‌سازی برخوردار شده‌اند.

یعقوبی ابراز داشت: از سال ۸۰ طرح CBR شناسایی معلولان در قالب طرح مبتنی بر جامعه در این استان اجرایی شده به طوری که بالغ بر ۷ هزار و ۳۵۰ نفر معلول در روستاها شناسایی شده است.

این مسئول تاکید کرد: اغلب این معلولان دسترسی به خدمات توانبخشی بهزیستی نداشته‌اند که سعی شده است حمایت‌های لازم از آنها برای بهره‌مندی از خدمات صورت گیرد.

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان اردبیل تاکید کرد: حدود ۲۰۰ میلیون تومان وسایل کمک آموزشی به جامعه معلولان ارائه شده و مناسب‌سازی فضاها و خودروی معلولین همچنین ارائه خدمات ویژه به معلولان قطع نخاع را به همت دو مرکز خصوصی و یک مرکز دولتی برای انجام امورات معلولان به صورت رایگان صورت گرفته است و در حرفه آموزی نیز سعی کردیم با هدف اشتغال معلولین اقداماتی را  انجام دهیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، وی در پایان سخنان خود از برگزاری مراسم روز معلولان در مجتمع فدک اردبیل و شهرستان‌ها خبر داد و اذعان داشت: این مراسم فردا با تجلیل از معلولان موفق در اردبیل برگزار خواهد شد.

 

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید